URLآزمایش ویروس كرونا در 10 دقیقه با كمك یك اپلیكیشن موبایلی

آزمایش ویروس كرونا در 10 دقیقه با كمك یك اپلیكیشن موبایلی

محققان ˮدانشگاه آریزوناˮ در حال توسعه برنامه ای هستند که می تواند با تجزیه و تحلیل نمونه بزاق فقط در ۱۰ دقیقه نتیجه آزمایش ویروس کرونا را به کابران نشان دهد.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، دانشمندان در حال توسعه یک برنامه تلفن هوشمند هستند که می تواند کووید-۱۹ موجود بزاق را در حدود ۱۰ دقیقه تشخیص دهد.
در این فناوری، یک تلفن هوشمند با یک میکروسکوپ کوچک جفت می شود و نمونه بزاق را برای تشخیص حضور یا عدم حضور ویروس تجزیه و تحلیل می کند. هدف از توسعه این دستگاه ترکیب سرعت آزمایش آنتی ژن با دقت آزمایش واکنش زنجیره ای پلیمراز/پی. سی.آر است.
این فناوری در ابتدا بعنوان یک روش ارزانقیمت برای شناسایی نورو ویروس توسعه داده شده بود اما با عنایت به بیماری همه گیر و شیوع کرونا در جهان رویکرد این آزمایش حالا تغییر کرده است.
این روش شامل استفاده از یک میکروسکوپ و یک ورق با روکش موم است که "کاغذ ریزسیال"(microfluidic paper) نامیده می شود و طی آن کاغذ مذکور، نمونه را از راه کانال های خاصی هدایت می کند. بعد از قرار دادن نمونه بزاق بر روی کاغذ، آنتی بادی هایی با استفاده از مهره های فلورسنت به آن اضافه می شوند. اگر ذرات ویروس کرونا به اندازه کافی وجود داشته باشد، آنتی بادی به هر یک از آن مهره ها متصل می شود.
محققان این مطالعه در اینباره گفتند: در زیر میکروسکوپ، ذرات پاتوژن به صورت توده های کوچکی از مهره های فلورسنت نشان داده می شوند که کاربر می تواند آنها را بشمارد. طبق گفته محققان کل مراحل ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می کشد.
"کیتی سوسنوفسکی"(Katie Sosnowski)، دانشجوی دکترای دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه آریزونا اظهار داشت: کار کردن روی آزمایشی که "نتایج سریع و دقیق" عرضه می دهد بسیار جالب است. چند نفر از دوستان من به کووید-۱۹ مبتلا شده بودند و از اینکه نتایج آزمایش پی. سی.آر شش یا هفت روز طول می کشید ناراحت شده بودند. اغلب روش های تشخیص کووید-۱۹ یا سایر عوامل بیماری زا زمانبر، گران و احتیاج به تخصص پزشکی دارند اما هزینه کل اجزای سازنده برای آزمایش مذکور حدود ۴۵ دلار است و به اندازه کافی آسان است که یک فرد می تواند بعد از تماشای یک فیلم کوتاه آموزشی، این کار را انجام دهد. این فناوری هنوز به آزمایشات بیشتری جهت بررسی نیاز دارد.
یافته های این مطالعه در مجله "Nature Protocols" انتشار یافته است.
منبع:

1399/11/11
21:41:03
0.0 / 5
764
تگهای خبر: آزمایش , تلفن , فناوری , موبایل
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک