URLمحققان هاروارد ربات ماهی با قابلیت شنای گروهی ساختند

محققان هاروارد ربات ماهی با قابلیت شنای گروهی ساختند

به گزارش کوتاه کننده لینک پیش از این درمورد ربات هایی که پرواز می کنند، با چرخ هایشان حرکت می کنند و با یکدیگر در انجام کارها همکاری می کنند شنیده ایم. اما محققان دانشگاه ˮهارواردˮ فراتر از این پیش رفته اند و دست به تولید ربات هایی کوچک زده اند که در زیر آب مانند ماهی ها به صورت گروهی شنا می کنند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، این ربات ها معروف به "بلوباتس"(Bluebots) الهام گرفته از ماهی هستند و هر کدام دارای دو دوربین زاویه دید گسترده و سه ال ای دی آبی رنگ با قابلیت دید بالا هستند. آنها با حرکت دادن دم و باله هایشان شنا می کنند.
هر ماهی با استفاده از اطلاعات به دست آمده از دو دوربین خود تصویری سه بعدی بوجود می آورد و به وسیله آن فاصله، جهت و مسیر خود با سایر ماهی های درون مخزن آب را تعیین می کند و با استفاده از الگوریتم های خاص جهت بررسی این داده ها، این ربات ها می توانند اعمالی مانند تجمع شدن، پراکنده شدن و شنا به صورت دایره وار انجام دهند.
فلوریان برلینگر(Florian Berlinger)، دانشجوی دکترا و نویسنده اصلی مقاله می گوید: اگر ما بخواهیم ربات ها دور هم جمع شوند، پس هر بلوبات باید موقعیت ربات های اطرافش را محاسبه کند و به سمت مرکز حرکت نماید. اگر بخواهیم ربات ها متفرق شوند، ربات ها عکس این عمل را انجام می دهند و اگر ما بخواهیم آنها به صورت گروهی و دایره وار حرکت کنند، آنها طوری برنامه ریزی می شوند که در جهت عقربه های ساعت چراغ هایی که دقیقا در جلوی آن هاست را دنبال کنند.
برای نمایش خصوصیت انجام عملیات جستجو و نجات این فناوری، بلوبات ها برنامه ریزی شدند تا در آکواریوم خود پراکنده شوند، تا زمانی که یکی از آنها به اندازه کافی به یک چراغ قرمز رنگ نزدیک شود تا وجود آنرا تشخیص دهد. سپس این ربات آغاز به چشمک زدن LED های خود کرد و سبب جمع شدن بقیه Blueswarm در اطراف آن شد.
گرچه این ربات ها به تنهایی قادر به نجات کسی نیستند اما از این تکنولوژی می توان برای ساخت ربات هایی بزرگ تر، خودمختار و با توانایی بیشتر در زیر آب بهره برد و همینطور می توان آنرا برای نظارت مناطق حساس محیط زیستی و همینطور مطالعه ی رفتار گروهی ماهی ها مورد استفاده قرار داد.
برلینگر(Berlinger) می گوید: "ربات ها اغلب در مناطقی مستقر می شوند که برای انسان ها غیرقابل دسترس یا خطرناک باشد، مناطقی که حتی امکان دارد دخالت انسان در آن امکانپذیر نباشد. در این شرایط داشتن چنین ربات های خودمختاری بسیار مفید می باشد. ما توانستیم با استفاده از قابلیت ادراک بصری سه بعدی، سیستمی ایجاد نماییم که دارای درجه بالایی از استقلال و انعطاف پذیری در زیر آب باشد. جایی که در آن مواردی مانند موقعیت یاب(GPS) و شبکه اینترنت Wi-Fi در دسترس نیست.
منبع:

1399/10/28
17:28:20
0.0 / 5
711
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک