URLروشی امیدوار كننده برای نابودی سلول های سرطانی

روشی امیدوار كننده برای نابودی سلول های سرطانی

به گزارش کوتاه کننده لینک محققان ˮکالج دانشگاهی لندنˮ در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند انجام روش شیمی درمانی که در آن از نانو ذرات مغناطیسی برای گرم کردن سلول های سرطانی تا بیشتر از ۱۰۴ درجه فارنهایت استفاده می شود و داروها هم توسط بیمار مصرف می شوند، یک سوم موثرتر از سایر روش ها است.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، شیمی درمانی می تواند به لطف یک روش جدید که تلفیقی از درمان فعلی با ذرات مغناطیسی است و طی آن سلول های سرطانی از بین می روند تا ۳۴ درصد موثرتر باشد. محققان کالج دانشگاهی لندن دریافتند که ترکیب گرما و مصرف داروهای شیمیایی روند کار را موثرتر می کند. نانوذرات ریز مغناطیسی می توانند خودشان را به سلول های سرطانی یک تومور متصل کرده و داروی شیمی درمانی را هم در همان زمان حمل کنند.
وقتی پزشکان یک میدان مغناطیسی بی ضرر را به ناحیه ای خارج از بدن وارد کنند، این میدان مغناطیسی خواص مغناطیسی نانوذرات را فعال کرده و سبب گرم شدن آنها می شود و سلول های سرطانی محبوس شده را گرم می کند. مطالعات نشان می دهد که این امر به تومور صدمه می رساند و آنرا در مقابل داروهای تجویز شده صدمه پذیرتر می کند.
این تحقیقات تابحال فقط در آزمایشگاه آزمایش شده است اما محققان می گویند یافته های اولیه آنها امیدوارکننده است. در این آزمایشات سلول های سرطانی پستان، سلول های گلیوبلاستوما(سرطان مغز) و سلول های سرطانی پروستات موش با استفاده از این روش جدید در یک لوله آزمایش تحت درمان قرار گرفتند.
دوکسورابیسین(Doxorubicin) دارویی شیمیایی که معمولاً در این موارد مورد استفاده قرار می گیرد، هنگام آزمایش روش نانوذرات مغناطیسی استفاده شد.
این نتایج که در مجله "Materials Chemistry B" انتشار یافته است، نتایج امیدوار کننده ای را نشان داد. ترکیب گرما و استفاده از داروی دوکسورابیسین بعد از ۴۸ ساعت ۹۸ درصد سلول های سرطانی مغز را از بین بردند. اما گفتنی است استفاده از این دارو بدون گرما ۷۳ درصد سلول ها را از بین می برد.
برای سلول های سرطانی پستان، ۸۹ درصد از سلول های سرطانی با استفاده از این ترکیب از بین رفته اما در صورت استفاده تکی از دارو این عدد به ۷۷ درصد کاسته می شود.
پروفسور "نوئین تی کی تان"(Nguyen T. K. Thanh) نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: مطالعه ما نشان دهنده پتانسیل عظیم ترکیب شیمی درمانی با درمان حرارتی ارسال شده از راه نانوذرات مغناطیسی است. در حالیکه این ترکیب درمانی قبلاً برای درمان گلیوبلاستومای سریع رشد یافته مورد تأیید قرار گرفته است اما نتایج ما نشان داده است که این پتانسیل وجود دارد که این روش بعنوان یک درمان ضد سرطان به صورت گسترده تری مورد استفاده قرار گیرد. این روش درمانی همینطور می تواند عوارض جانبی شیمی درمانی را کم کند چونکه تنها بافت سرطانی را مورد حمله قرار می دهد نه بافت سالم البته این امر باید در آزمایشات پیش بالینی بیشتر بررسی شود.
منبع:

1399/10/07
12:51:11
5.0 / 5
574
تگهای خبر: آزمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک