URLمغز چطور تفاوت صحبت و صدا را تشخیص می دهد؟

مغز چطور تفاوت صحبت و صدا را تشخیص می دهد؟

کوتاه کننده لینک: پژوهشگران برای نخستین بار شواهد فیزیولوژیکی ارایه داده اند که نشان میدهد یک سیستم مدولاسیون عصبی گسترده(گروهی از نورون ها که عملکرد نورون های تخصصی را تنظیم می کنند) به شدت بر پردازش صدا در یک منطقه مهم شنوایی مغز تأثیر می گذارد. این مدولاسیون عصبی به نام استیل کولین، می تواند به شبکه شنوایی اصلی مغز در تشخیص گفتار از صدا کمک نماید.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از یورک الرت، مایکل برگر(Michael Burger)، استاد علوم اعصاب در دانشگاه Lehigh می گوید: بااینکه تأثیر این مدولاسیون ها در سطح نئوکورتکس مغز، جایی که پیچیده ترین محاسبات مغز اتفاق می افتد، مورد مطالعه قرار گرفته است اما به ندرت در سطوح بنیادی مغز در این مورد تحقیقاتی انجام شده است.
این تحقیق اوایل این ماه در مجله علوم اعصاب(Journal of Neuroscience) منتشر گردید. سردبیران مجله مقاله را "قابل توجه" عنوان کردند و به سبب اهمیت ویژه آن برای جامعه علمی، در قسمت "تحقیقات برجسته" گنجانده شد.
برگر می گوید: این مطالعه موجب ایجاد توجه تازه ای به این مبحث خواهد شد که بخش های مشابه در مغز که به نظر ساختار ساده ای دارند بسیار پیچیده هستند و تاثیر تنظیم کنندگی مهمی مانند بخش های اصلی تر مغز دارند.
این گروه تحقیقاتی آزمایش های الکتروفیزیولوژیک و تجزیه و تحلیل داده ها را انجام دادند تا نشان دهند که انتقال دهنده عصبی استیل کولین، یک مدولاسیون عصبی در مغز، بر رمزگذاری اطلاعات صوتی توسط هسته داخلی تراپزوئید(MNTB) تاثیر می گذارد و اصلی ترین منبع مهار چندین هسته در سیستم شنوایی است. نورون های MNTB قبلاً از نظر محاسباتی ساده تلقی می شدند. این نورون ها توسط یک سیناپس تحریکی بزرگ هدایت شده و تحت تأثیر مهارکننده های موضعی قرار می گیرند.
این تحقیقات نشان داد که علاوه بر این مهارکننده ها، مدولاسیون استیل کولین موجب افزایش توانایی بدن در ایجاد تفاوت بین صدای افراد و صدای محیط می شود، که ممکنست در پردازش سیگنال های صوتی مهم مانند گفتار نقش داشته باشد. علاوه بر این، این گروه تحقیقاتی توصیفاتی از احتمال ورود استیل کولین به بخش تراپزوئید را نیز بیان می کنند.
برگر به مطالعه نورون هایی که در کنار هم قرار دارند می پردازد تا مکانی را که صدا از آن در فضا منتشر می شود محاسبه کند.
بنظر می رسد این مدولاسیون به سلول های عصبی کمک می نماید تا سیگنال های ضعیف را در شلوغی تشخیص دهند.
وی می گوید: می توان این مدولاسیون ها را تشبیه به زمانی کرد که شما برای پیدا کردن سیگنال کانال رادیویی محبوبتان آنتن را جابجا می کنید.
ژانگ اضافه کرد: در این مقاله، ما نشان می دهیم که در سطوح پایین سیستم شنوایی شبکه عصبی، مدولاسیون تأثیر زیادی بر سلولهای عصبی در مکان یابی صدا دارند.
علاوه بر این، در طول این مطالعه، پژوهشگران برای نخستین بار مجموعه ای از اتصالات کاملاً ناشناخته مغز را بین مراکز مدولاسسیون و ناحیه مهمی از سیستم شنوایی شناسایی نمودند.
برگر و ژانگ فکر می کنند این یافته ها می تواند موجب درک بیشتری در مورد سهم مدولاسیون های عصبی در فرآیندهای اساسی محاسباتی در سیستم شنوایی در ساقه مغز شود که همین طور موجب درک چگونگی پردازش سایر اطلاعات حسی در مغز می شود.
برگر و چائو ژانگ، دانشجوی دکتری دانشگاه Lehigh به همراه همکارانش نیکول بیب(Nichole Beebe) و برت شوفیلد(Brett Schofield) از دانشگاه پزشکی شمال شرقی اوهایو و مایکل پکا
(Michael pecka) از دانشگاه لودویگ-ماکسیمیلیانس مونیخ این تحقیق را انجام دادند.
منبع:

1399/10/02
13:47:45
5.0 / 5
686
تگهای خبر: آزمایش , سیستم , شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک