URLآزمایش موفقیت آمیز سپر خورشیدی تلسكوپ جیمز وب ناسا

آزمایش موفقیت آمیز سپر خورشیدی تلسكوپ جیمز وب ناسا

به گزارش کوتاه کننده لینک سپر خورشیدی پنج لایه تلسکوپ فضایی جیمز وب کاملاً مونتاژ شده ناسا که به اندازه یک زمین تنیس است، سری آخر آزمایش های استقرار و کشش در مقیاس بزرگ را با موفقیت پشت سر گذاشت. موفقیت آمیز بودن این آزمایش، تلسکوپ جیمز وب را یک گام به پرتاب در سال ۲۰۲۱ نزدیک می کند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، "آلفونسو استوارت"(Alphonso Stewart) رهبر سیستم های استقرار تلسکوپ جیمز وب در مرکز پرواز فضایی گادرد ناسا در گرینبلت مریلند، اظهار داشت: این یکی از بزرگترین دستاوردهای جیمز وب در سال ۲۰۲۰ است. ما توانستیم عملیات باز شدن سپر خورشیدی(unfolding ) را به روشی کاملاً آهسته و کنترل شده انجام دهیم و شکل بادبادکی آنرا حفظ نماییم و این نشان داده است که این بخش از تلسکوپ فضایی آماده انجام عملیات در فضا است.
سپر خورشیدی از تلسکوپ محافظت می کند و نور و گرمای ساطع شده از خورشید، زمین و ماه را به فضا منعکس می کند. رصدخانه باید سرد نگه داشته شود تا آزمایشات علمی در موج نور فروسرخ که برای چشم انسان قابل مشاهده نیست و بعنوان گرما احساس می شود را انجام دهد.
فناوری های نوآورانه سپرخورشیدی تلسکوپ جیمز وب و سنسورهای حساس فروسرخ تعبیه شده در این سپر، به دانشمندان امکان می دهد کهکشان های دور را رصد کرده و بسیاری دیگر از اجرام جذاب جهان را بررسی و مطالعه کنند. محافظت و نگهداری از ساختار سپر خورشیدی هم یک فرایند ظریف و پیچیده است.
"جیمز کوپر"(James Cooper) مدیر بخش سپرخورشیدی تلسکوپ جیمزوب ناسا در گادرد اظهار داشت: به کل تیم تبریک می گویم. با عنایت به ابعاد بزرگ تلسکوب ما باید عملکرد دقیقی در انجام آزمایشات داشته باشیم و عملیات استقرار کاری فوق العاده پیچیده است. برای انجام این مجموعه از آزمایشات، علاوه بر تخصص فنی، برنامه ریزی دقیق، عزم راسخ، صبر و برقراری ارتباط صحیح هم لازم است. محققان با انجام این کار نشان دادند تمامی این خصوصیت ها را دارند. فکر کردن به اینکه دفعه بعدی که سپر خورشیدی مستقر شود هزاران مایل دورتر خواهد بود و از فضا عبور خواهد کرد، شگفت آور است.
غشاهای پوشش داده شده با پلیمر کپتون(Kapton polymer-coated membranes) سپر خورشیدی تلسکوپ جیمز وب به صورت کامل در ماه دسامبر در نورثروپ گرومن در ساحل ردوندو، کالیفرنیا مستقر و تحت آزمایش کشش قرار گرفتند. نورثروپ گرومن سپر خورشیدی رصدخانه را برای ناسا طراحی نموده است.
در طول آزمایش، مهندسان یک سری دستورات را به سخت افزار فضاپیما ارسال کردند و با این کار ۱۳۹ عملگر مکانیکی، هشت موتور و هزاران قطعه دیگر را فعال کردند تا پنج غشای سپرخورشیدی را به شکل نهایی خود کشیده و شکل دهند. یک قسمت چالش برانگیز این آزمایش، باز کردن سپرخورشیدی در محیط جاذبه زمین است چونکه برخلاف فضا که در آنجا مواد گشوده شده تحت تأثیر گرانش قرار ندارند در اینجا این مورد سبب اصطکاک می شود. هنگام پرتاب، دو طرف سپر خورشیدی رصدخانه جمع شده و در پرتابگر "آریان ۵" که توسط آژانس فضایی اروپا تهیه شده است، قرار می گیرد.
در این آزمایش، دو سازه پالت سپرخورشیدی را به حالت ایستاده تا کرده و سپس دو "بازوی" بزرگ(معروف به مونتاژ Mid-Boom)، سپرخورشیدی را به آرامی به سمت بیرون تلسکوپ هدایت می کنند و غشاهای تا شده را به همراه آنها می کشند تا حرکت آنها شبیه حرکات بسیار آهسته رقص همزمان شوند. هنگامی که بازوها در موقعیت افقی خود قفل شده و قرار گرفتند، غشای سپرخورشیدی با موفقیت به صورت جداگانه با لایه پایین آغاز به کشش می کنند و هر یک به شکل کاملا مستقر شده، باز می شوند.
سپر خورشیدی بزرگ، یک طرف رصدخانه را به یک سمت گرم و رو به خورشید(حدود ۱۸۵ درجه فارنهایت) و یک طرف را به سمت فضای سرد(منهای ۳۸۸ درجه فارنهایت) قرار می دهد. سپرخورشیدی از نور و سنسورهای رصدخانه محافظت می کند، ازاین رو تلسکوپ حتی در دمای بسیار سرد هم تخریب نمی گردد و می تواند آزمایشات علمی انجام دهد.
"بیل اوچز"(Bill Ochs)، مدیر پروژه تلسکوپ جیمز وب اظهار داشت: موفقیت آمیز بودن این آزمایشات نشان داده است که تلسکوپ در حال آماده شدن برای پرتاب است. مهندسین و تکنسین های ما در این ماه به پیشرفت های باورنکردنی در آزمایشات دست پیدا کردند و با تکمیل این آزمایشات، کار مهمی را برای پرتاب سال آینده انجام دادند. مهندسان حالا در حال آماده شدن برای انجام آزمایش نهایی استقرار بعد از محیط زیستی(post-environmental) رصدخانه طی چند ماه آینده و پیش از ارسال آن به مکان پرتاب در تابستان سال آینده هستند.
تلسکوپ جیمز وب در طول توسعه، آزمایش های استقرار دقیق دیگری را هم پشت سر گذاشته است. نتایج این آزمایشات تأیید می کند که این تلسکوپ و بسیاری ازتجهیزاتش هنگام پرتاب در مدار، کاملا درست و بی نقص عمل خواهند کرد.
منبع:

1399/10/01
18:16:00
5.0 / 5
686
تگهای خبر: آزمایش , سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک