URLتغییرات اقلیمی به ریزش زودتر از موعد برگ درختان می انجامند

تغییرات اقلیمی به ریزش زودتر از موعد برگ درختان می انجامند

پژوهشگران سوئیسی در بررسی جدیدی دریافتند كه تغییرات اقلیمی می توانند به ریزش زودتر از موعد برگ درختان منجر شوند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، پژوهش جدیدی که در "موسسه فناوری فدرال زوریخ" (ETH Zurich) انجام شده، نشان میدهد که ممکنست برگ های پاییزی به خاطر تغییرات اقلیمی زودتر از موعد بیفتند. یافته های این پژوهش حاکی از این هستند که جنگل ها با افزایش دما، کربن بسیار کمی ذخیره خواهند کرد و ریزش زودهنگام برگ ها نیز می تواند زندگی حشرات و گونه های دیگر را تحت تاثیر قرار دهد.
"کنستانتین زونر" (Constantin Zohner)، سرپرست این پژوهش و همکارانش، یافته های مربوط به برگ های پاییزی را که بین سالهای ۱۹۴۸ تا ۲۰۱۵ جمع آوری شده است، در نواحی گوناگون اروپای مرکزی مورد بررسی قرار دادند. سپس به بررسی نقش دی اکسید کربن و نور خورشید در زمان افتادن برگ ها پرداختند.
پژوهشگران با ادغام نتایج بررسی ها توانستند آنچه را که در سال ۲۱۰۰ به خاطر افزایش کربن رخ خواهد داد، مدل سازی کنند. آنها دریافتند که شاید پاییز بین سه تا شش روز زودتر از موعد رخ بدهد. "زونر" اظهار داشت: یافته مهم ما همین تفاوت بزرگ در زمان رخ دادن پاییز نسبت به مدلهای دیگر است.
آزمایش های این گروه پژوهشی نشان داد که افزایش سطح دی اکسید کربن، دما یا نور سبب می شوند که برگ ها در بهار و تابستان، راندمان بیشتری داشته باشند و روند زوال آنها در پاییز سرعت بگیرد. زونر افزود: بنظر می رسد که گیاهان این محدودیت داخلی را دارند که تا چه اندازه راندمان داشته باشند.
بااینکه این پژوهش در اروپا انجام شده است اما "زونر" باور دارد که این نتایج در مورد درختان آمریکای شمالی و آسیا نیز صدق خواهند کرد.
این پژوهش در صورت اثبات، نتایج جهانی بسیاری به همراه خواهد داشت.
این پژوهش، در مجله "Science" به چاپ رسید.
منبع:

1399/09/07
23:41:11
5.0 / 5
793
تگهای خبر: آزمایش , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک