URLبررسی نشانه های آلزایمر در افراد مبتلا به سندروم داون

بررسی نشانه های آلزایمر در افراد مبتلا به سندروم داون

كوتاه كننده لینك: پژوهشگران سوئدی در بررسی جدید خود، نشانه های آلزایمر را در افراد مبتلا به سندروم داون ارزیابی كردند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی مؤسسه کارولینسکا، پژوهشگران در بررسی جدیدی، انتشار نشانگرهای زیستی در ارتباط با آلزایمر را در مغز افراد مبتلا به سندروم داون بررسی نموده اند.
نتایج این پژوهش می تواند احتمالات جدیدی در مورد تشخیصی ابتدایی فراموشی و درمان های پیشگیری کننده آن عرضه نماید.
باآنکه پیشرفت های پزشکی و بهبود کیفیت زندگی، امید به زندگی را در افراد مبتلا به سندروم داون افزایش داده و به میانگین ۶۰ سال رسانده اند اما حدود ۹۰ درصد این بیماران در صورت داشتن زندگی طولانی، به آلزایمر مبتلا می شوند.
در بیماری آلزایمر، توده های آمیلوئید، پلاک هایی را در اطراف نورون های مغز ایجاد می کنند درحالی که پروتئین دیگری به نام "تاو"(Tau) درون سلول های عصبی تجمع می کنند و گره هایی را پدید می آورند. پلاک ها و گره ها ابتدا در یک ناحیه از مغز ظاهر می شوند و سپس گسترش می یابند که این موضوع، به بروز نقص تدریجی منجر می شود.
افراد مبتلا به سندروم داون، یک کپی اضافه از کروموزوم ۲۱ دارند. یکی از علل شیوع قابل توجه آلزایمر در افراد مبتلا به سندروم داون این است که ژنی که تولید آمیلوئید را رمزگذاری می کند، در کروموزوم ۲۱ قرار دارد و می تواند به تجمع آمیلوئید در مغز در کودکی منجر شود.
"لوتا گرانهولم"(Lotta Granholm)، استاد "موسسه کارولینسکا"(Karolinska Institutet) سوئد و پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: پژوهش های پیشین در مورد سندروم داون نشان می دهند که شکل های صدمه شناختی آمیلوئید و تاو می تواند سال ها پیش از این که نشانه های زوال عقل در شخص بروز یابند، ظاهر شوند.
پژوهشگران در این پروژه، میزان تاو و آمیلوئید و همینطور نحوه انتشار آنها را در بافت مغز افراد مبتلا به سندروم داون که برخی مبتلا به آلزایمر تشخیص داده شده بودند و برخی هم آلزایمر نداشتند و همینطور افرادی که با آلزایمر از دنیا رفتند اما نقص عملکردی دیگری نداشتند، مورد بررسی قرار دادند.
تجزیه و تحلیل های پژوهشگران نشان داد که بروز تاو در بافت مغزی افراد مبتلا به سندرم داون و آلزایمر، بیشتر از افراد مبتلا به آلزایمر است که به سندرم داون مبتلا نیستند. این نتایج نشان می دهند که تاو، تغییر اولیه در سندرم داون است.
"لاتیتیا لموینه"(Laetitia Lemoine)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما به غیر از سطح بالای پروتئین تاو، انتشار منطقه ای آنرا در مغز افراد مبتلا به سندروم داون و بیماری آلزایمر در مقایسه با گروه کنترل شده مورد بررسی قرار دادیم.
همینطور آثار پروتئین تاو، در بافت مغزی جنین های مبتلا به سندرم داون مشاهده شد. پژوهشگران باور دارند اقدامات اولیه جلوگیری از تجمع تائو می توانند از بروز بیماری آلزایمر در کودکی این گونه بیماران جلوگیری نمایند.
"آگنتا نوردبرگ"(Agneta Nordberg)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: بررسی های ما، به ادامه پژوهش در مورد گسترش و بروز پلاک آمیلوئید و پروتئین تاو در مغز نیاز دارند که با تصویربرداری از مغز افراد زنده مبتلا به سندروم داون صورت می گیرد. هدف ما درک بهتر گام هایی است که برای کشف تغییرات صدمه شناسی صورت می گیرند که نشانه های شناختی را تولید می کنند و به بهبود کیفیت زندگی می انجامند.
این پژوهش، در مجله "Molecular Neurodegeneration" به چاپ رسید.
منبع:

1399/09/03
23:27:50
5.0 / 5
893
تگهای خبر: تولید , سایت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک