URLشناسایی یك انفجار رادیویی سریع در كهكشان راه شیری

شناسایی یك انفجار رادیویی سریع در كهكشان راه شیری

یافته های جدید محققان موسسه فضایی مك گیل و دانشكده فیزیك دانشگاه مك گیل، نشان داده است كه مگنتار (نوعی ستاره نوترونی كه به نظر می آید دارای یك میدان مغناطیسی بسیار قدرتمند است) می تواند منبع بعضی از انفجارهای سریع رادیویی (FRB) باشد.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، باآنکه تحقیقات زیادی برای توضیح این پدیده انجام شده است، اما منبع آنها تابحال دست نیافتنی و مبحث برخی بحث ها باقی مانده است. مگنتار (Magnetar) یا ستاره مغناطیسی (مغنااختر) نوعی ستاره نوترونی است که میدان مغناطیسی بسیار نیرومندی دارد.
در ۲۸ آوریل ۲۰۲۰، تیمی متشکل از ۵۰ دانشجو، محقق مقطع فوق دکترا و استاد با استفاده از "آزمایش نقشه برداری شدت هیدروژن کانادا" (CHIME)، یک انفجار رادیویی شدید غیرمعمول را که از یک مگنتار نزدیک واقع در راه شیری ایجاد شده، تشخیص دادند.
مطالعه ای که به تازگی در مجله "Nature" انتشار یافته است، نشان داده است که شدت این انفجار رادیویی سه هزار برابر بیشتر از هر مگنتار است که تابحال اندازه گیری شده است که این مورد این نظریه را که مگنتارها منشا حداقل برخی انفجارهای سریع رادیویی هستند، تقویت می کند. انفجارهای سریع رادیویی برای نخستین بار بیشتر از یک دهه پیش کشف شدند.
در نجوم رادیویی، یک انفجار رادیویی سریع(fast radio burst) یا "FRB" یک پالس رادیویی زودگذر با طول کسری از یک میلی ثانیه تا چند میلی ثانیه است که ناشی از برخی فرآیندهای نجومی با انرژی بالا است که هنوز درک نشده اند. در حالیکه منبع آنها بسیار پرانرژی است، قدرت سیگنالی که از آنها به زمین می رسد، هزار برابر کمتر از ارسال سیگنال یک تلفن همراه در ماه به زمین است.
نخستین FRB توسط "دانکان لوریمر" و شاگردش "دیوید نارکویچ" در سال ۲۰۰۷ هنگام بررسی داده های آرشیوی پولسارها کشف شد و بنابراین معمولاً از آن بعنوان "انفجار لوریمر"(Lorimer Burst) یاد می شود. از آن زمان تابحال خیلی از انفجارهای رادیویی سریع همچون چندین مورد که به روش های به ظاهر نامنظم تکرار می شوند، به ثبت رسیده اند.
"زیگی پلونیس" (Ziggy Pleunis)، محقق این مطالعه اظهار داشت: تا کنون تمام انفجارهای سریع رادیویی که تلسکوپ هایی مانند CHIME ثبت کرده اند، در کهکشان های دیگر بوده اند که این مورد مطالعه آنها با جزئیات را بسیار دشوار کرده است.
منبع:

1399/08/16
11:54:05
5.0 / 5
1140
تگهای خبر: آزمایش , تلفن , تلفن همراه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک