URLدارویی كه توانایی سیستم ایمنی را در مقابله با سرطان 2 برابر می كند

دارویی كه توانایی سیستم ایمنی را در مقابله با سرطان 2 برابر می كند

یك پژوهش جدید نشان داده است كه شاید نوعی داروی مهاركننده ایمنی بتواند توانایی سیستم ایمنی بدن را در مقابله با سرطان دو برابر نماید.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، ایمنی درمانی سرطان که سیستم ایمنی بیماران را برای حذف تومورها تقویت می کند، در حال متحول کردن درمان سرطان است. خیلی از بیماران، واکنش خوبی نسبت به این نوع درمان نشان می دهند و گاهی اوقات بهبودی بلندمدت را تجربه می کنند اما درمان بعضی از انواع سرطان با استفاده از ایمنی درمانی، دشوار است؛ به همین دلیل، گسترش تأثیر این روش در اولویت قرار دارد.
پژوهشگران "آزمایشگاه کولد اسپرینگ هاربر"(CSHL) آمریکا و "دانشگاه کمبریج"(University of Cambridge) در بررسی مشترکی، به آزمایش بالینی یک دارو پرداختند تا واکنش تومورهای بیماران مبتلا به سرطان را که معمولا واکنشی نسبت به ایمنی درمانی ندارند، مورد بررسی قرار دهند. آنها امیدوارند که این درمان احتمالی، واکنش تومورها را نسبت به داروهای معروف به "مهارکننده وارسی ایمنی"(Checkpoint inhibitors) افزایش دهد.
مهارکننده های وارسی ایمنی، ترمزهای طبیعی برای سیستم ایمنی ایجاد می کنند تا بتواند سلول های سرطانی را پیدا کند و از بین ببرد اما این داروها معمولا روی سلول های سرطانی که سطح جهش ژنتیکی آنها پایین است، اثری ندارند.
"توبیاس جانوویتز"(Tobias Janowitz)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این تومورها اغلب برای سیستم ایمنی، قابل دیدن نیستند و درمان های در دسترس کنونی بر آنها اثر نمی گذارد. ما دلایلی داریم که نشان داده است تومورها می توانند یک مسیر سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن را درگیر کنند تا بیشتر سلول های ایمنی را از لانه سلول سرطانی دور نگه دارد.
پژوهشگران در این پروژه، دارویی معروف به "پلریکسافور"(Plerixafor‎) را بررسی کردند که نوعی محرک ایمنی برای به جریان انداختن سلول های بنیادی است. آنها این دارو را به مدت یک هفته روی ۲۴ بیمار مبتلا به سرطان پانکراس و سرطان روده بزرگ آزمایش کردند که سطح جهش تومور آنها پایین بود. همه بیماران در سطح پیشرفته ای از بیماری قرار داشتند و نمونه های تومور آنها پیش و بعد از درمان با روش بافت برداری جمع آوری شد.
هنگامی که پژوهشگران به بررسی نمونه های جمع آوری شده از بیماران پرداختند، دریافتند که سلول های ایمنی مهم طی دوره دریافت پلریکسافور، به تومورها نفوذ کرده اند. این آزمایش، نتایج امیدوارکننده ای داشت چونکه پژوهشگران، تغییراتی را مشاهده نمودند که در بیمارانی که واکنش خوبی نسبت به مهارکننده های وارسی ایمنی دارند هم رخ می دهد.
این پژوهش، در مجله "PNAS" به چاپ رسید.
منبع:

1399/08/11
14:12:59
5.0 / 5
905
تگهای خبر: آزمایش , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک