URLدر دانشگاه كمبریج؛

پژوهشگر ایرانی سلول های سرطانی را با گلوله های نانویی نابود می كند

پژوهشگر ایرانی سلول های سرطانی را با گلوله های نانویی نابود می كند

كوتاه كننده لینك: پژوهشگر ایرانی دانشگاه كمبریج از تولید گلوله های نانو آگاهی داده است كه گرمای زیادی دارد و می تواند بعد از ورود به درون سلول های سرطانی آنها را از درون نابود كند.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از نیواطلس، فناوری نانو کاربردهای گسترده ای در علم پزشکی دارد و حالا پژوهشگران می خواهند از آن برای نابودی سلول های سرطانی استفاده کنند. این فناوری این دفعه برای مقابله با یکی از سرطان های بدخیم به نام مزوتلیوما مورد استفاده قرار می گیرد.
مزوتلیوما یک نوع سرطان بدخیم و نادر است که منشا آن سلولهایی به نام مزوتلیوم هستند. سلولهای مزوتلیوم سازنده پرده های پوشاننده ریه ها، قلب و فضای شکم هستند. بیشتر کسانی که گرفتار مزوتلیومای ریوی می شوند، در تماس طولانی با آزبست (پنبه نسوز) قرار داشته اند.
نانوذراتی که برای نابودی سلول های سرطان مزوتلیوما به کار می روند از جنس طلا هستند و از توانایی خوبی برای نفوذ به درون سلول های سرطانی و گرم کردن شدید آنها با هدف نابودی این سلول ها برخوردار می باشند.
به گفته دکتر ارسلان آزاد پژوهشگر دانشگاه کمبریج، نانوذرات طلایی مذکور دارای سیلندرهای باریک نقره ای هستند که پهنای آنها تنها به اندازه یک هزارم موی انسان است. رسوب طلا در این سیلندرهای باریک موجب ذوب نهایی نقره می شود. این ترکیب پس از ورود به سلول های سرطانی توسط آنها جذب شده و تابانده شدن لیزر به این مجموعه سبب ایجاد گرمای زیاد وتخریب دی ان ای سلول های سرطانی می شود.
وی می افزاید: مزیت دیگر این روش نفوذ عمیق به درون سلول های سرطانی بدون تخریب بافت های اطراف است. می توان امیدوار بود که در آینده این روش درمانی برای درمان انواع بدخیم سرطان مورد استفاده قرار بگیرد.


منبع:

1399/08/07
12:10:43
5.0 / 5
891
تگهای خبر: تولید , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان كوتاه كننده لینك
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک