URLتصاویر اعجاب انگیز ناسا از اجرام آسمانی

تصاویر اعجاب انگیز ناسا از اجرام آسمانی

ناسا تصاویر زیبایی از برخی اجرام آسمانی منتشر نموده كه محصول ادغام داده های چند تلسكوپ هستند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا، ناسا تصاویری را منتشر نموده است که در آنها، داده های "تلسکوپ پرتو ایکس چاندرا" (Chandra X-ray Observatory) با داده های ماموریت های دیگر ادغام شده اند. این روش بررسی، امکان درک کامل تر اجرام فضایی را فراهم می آورد.
تصویر نخست، تصویر "سحابی هلیکس" (Helix Nebula) است که "سحابی چشم خدا" نیز نامیده می شود. این تصویر، داده های مادون قرمز "تلسکوپ فضایی اسپیتزر" (Spitzer Space Telescope) را برای رنگ های سبز و قرمز، داده های "تلسکوپ فضایی هابل" (Hubble Space Telescope) را برای رنگ های نارنجی و آبی، داده های تلسکوپ فضایی "گلکس" (GALEX) برای نور فرابنفش و داده های تلسکوپ چاندرا را برای رنگ سفید در بر دارد.


تصویر دوم، مربوط به "کهکشان چرخ گاری" (Cartwheel Galaxy) است که شبیه به چشم گاو به نظر می آید. شکل ظاهری این کهکشان، به خاطر وجود کهکشان کوچکتری است که از میان آن گذر می کند. اشعه ایکس تلسکوپ چاندرا، گازهای داغ آشفته ای را با رنگ بنفش نشان می دهند که در اثر برخورد پراکنده شده اند. داده های نوری تلسکوپ هابل نیز که به رنگ های قرمز و سبز و آبی هستند، نشان می دهند که این برخورد در کدام قسمت ممکنست به شکل گیری ستاره منجر شود.


سومین تصویر، "اتا شاه تخته" یا "اتا کارینا" (Eta Carinae) را نشان میدهد که یک سامانه ستاره ای در صورت فلکی شاه تخته است. این سامانه، دو ستاره بزرگ را در بر دارد که بسیار نزدیک به یکدیگر در حال گردش هستند. در این تصویر، داده های نوری تلسکوپ هابل، رنگ سفید و همین طور پرتو فرابنفش را نشان می دهند و پرتو ایکس تلسکوپ چاندرا نیز انتشارات بنفش را مشخص می کند.


سومین تصویر، ابرنواختر موسوم به "اس ان ۱۹۸۷ای" (SN 1987A) است که یکی از درخشان ترین ابرنواخترهای دیده شده محسوب می شود. داده های تلسکوپ چاندرا، رنگ آبی و داده های تلسکوپ هابل، رنگ های نارنجی و قرمز را نشان می دهند.

1399/06/15
23:47:51
5.0 / 5
1016
تگهای خبر: محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک