URLبا قطر ۷ میكرون؛

سبك ترین آینه جهان از چند صد اتم تولید شد

سبك ترین آینه جهان از چند صد اتم تولید شد

فیزیكدانان آلمانی موفق به تولید سبك ترین آینه جهان شده اند كه تنها از چند صد اتم تشكیل شده است. قطر این آینه تنها هفت میكرون است.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از نیواطلس، آینه مورد اشاره با چشمان غیرمسلح قابل مشاهده نیست. مهم ترین فایده تولید این آینه استفاده از آن برای مطالعات مربوط به فیزیک کوانتوم است.
ضخامت این آینه از چند ده نانومتر فراتر نمی رود و البته برای ساخت آن از یک دستگاه بزرگ دو تنی با بیشتر از هزار سیستم و دستگاه اپتیکال استفاده شده است. دستگاه مورد اشاره چینش مصنوعی اتم های تشکیل دهنده آینه را در کنار یکدیگر ممکن کرده است.
این اتم ها در دولایه بر روی یکدیگر قرار گرفته اند و برای نهایی سازی چینش آنها از اشعه لیزر استفاده شده است. سبک و در عین حال مستحکم بودن این آینه سبب شده بازتاب نور از روی آن به شکلی بسیار قدرتمندانه و چشم گیر صورت بگیرد که این امر به بررسی فرضیه های فیزیک کوانتومی کمک شایانی می کند.
یکی از حوزه های فیزیک کوانتوم که از این طریق با دقت بیشتری قابل مطالعه است، اوپتومکانیک کوانتومی است. در این رشته علمی ماهیت کوانتومی نور با استفاده از دستگاه های مکانیکی مورد مطالعه قرار می گیرد. از این طریق تولید حافظه های کوانتومی ممکن می شود.


منبع:

1399/04/28
13:22:08
5.0 / 5
986
تگهای خبر: تولید , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک