URLتشخیص ملودی از حركات بدن موزیسین ها توسط هوش مصنوعی

تشخیص ملودی از حركات بدن موزیسین ها توسط هوش مصنوعی

به گزارش كوتاه كننده لینك یك سیستم هوش مصنوعی جدید می تواند ملودی موسیقی را از روی حركات بدن نوازندگان تشخیص دهد.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، چیزی که به وضوح در دنیای امروز مشخص است، پیشرفت هوش مصنوعی و نفوذ آن در انواع و اقسام برنامه ها و زمینه ها است و شبکه های عصبی یادگیری عمیق؛ این هوش مصنوعی های کوچک، تنها با مقدار کمی از اطلاعات قادر به خلق شگفتی هستند.
موسیقی هم یک تجربه شنیداری و هم تجسمی است و هنگام تماشای یک گروه از نوازندگان، علایم بصری به ما در تشخیص اینکه چه کسی در حال نواختن چه ساز و آهنگی است، کمک می نماید.
حالا محققان آزمایشگاه هوش مصنوعی "MIT-IBM Watson" یک ابزار جدید هوش مصنوعی توسعه داده اند که همین روند را طی می کند. این ابزار با نگاه به حرکات دست و بدن نوازندگان که در یک فیلم ضبط شده است، ملودی را تشخیص می دهد.
یک شبکه تجزیه و تحلیل ویدئویی، داده های مربوط به حرکات نوازندگان را گردآوری می کند، در حالیکه یک شبکه جداسازی صوت از تصویر، هر منبع صوتی را جدا می کند و به توانایی این سیستم در تشخیص ملودی منجر می شود.


این فناوری به صورت بالقوه هنگام مخلوط شدن صدای نوازندگان در یک کنسرت قابل استفاده می باشد و صدابرداران با استفاده از آن می توانند صدای یک ساز را از بقیه صداها جدا کرده و حجم آنرا تغییر دهند.
اگر به خوبی به این فناوری نگاه نماییم می بینیم که می تواند به صورت قابل ملاحظه ای سبب بهبود کیفیت صدای فیلم های کنسرتهای قدیمی شود.
این فناوری همینطور می تواند برای حل مشکل گفتگوی همزمان چند نفر در کنفرانس های ویدیویی مفید باشد. ضمن اینکه یکی دیگر از کاربردهای بالقوه آن می تواند در ربات ها باشد تا آنها با استفاده از این فناوری بتوانند صداهای محیطی اطراف خود مانند صدای حیوانات، صدای وسایل نقلیه یا صدای افراد را با کیفیت بهتر بشنوند.
اساس تجزیه و تحلیل بصری این پروژه که به اصطلاح "آنالیز کلید واژه" نامیده می شود، کاربردهایی در زمینه ورزش هم دارد و راهکارهای ردیابی عملکردی عرضه می دهد که به ورودی کمتری نیاز دارد.
تحقیقات قبلی نشان داده است که سیستم های بینایی-صوتی را می توان آموزش داد تا طیف گسترده ای از منابع صوتی را از امواج گرفته تا صدای پرندگان تشخیص دهند و متمایز کنند.
خیلی از کاربردهای بالقوه دیگر هم وجود دارد که این فناوری می تواند در آنها مورد استفاده تجاری قرار بگیرد. مثلا می توان یک سیستم امنیتی را برای واکنش به صدای شکستن شیشه پنجره آموزش داد یا می توان هوش مصنوعی یک خودروی خودران را آموزش داد تا مسیر یک آمبولانس در حال نزدیک شدن را تشخیص داده و از سر راه آن کنار برود.1399/04/08
21:10:54
5.0 / 5
1092
تگهای خبر: آزمایش , ابزار , ربات , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک