URLآكروجت پهپادها با كمك هوش مصنوعی!

آكروجت پهپادها با كمك هوش مصنوعی!

یك الگوریتم جدید هوش مصنوعی پهپادهای خودران را قادر می سازد تا به شكل های مختلف و دلخواه به پرواز درآیند و در الگوهای منظم و جالب پرواز كنند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، اغلب پهپادهای خودران قادر به برخاستن، پرواز و فرود در خطوط مستقیم هستند، اما دانشمندان دانشگاه زوریخ حالا الگوریتم ناوبری جدیدی را به وجود آورده اند که کوادکوپترهای خودران را قادر می سازد بعضی از حرکات آکروباتیک هوایی چشم گیر را انجام دهند.
محقان امیدوارند این الگوریتم بتواند به افزایش سرعت و کارآیی پهپادها کمک نماید و راندمان آنها را در شرایطی مانند عملیات های جستجو و نجات بهبود بخشد.
می توان کلیپ هایی از خلبانان انسانی که در حال هدایت پهپادهای خود هستند و آنها را با مهارت خاصی از موانع عبور می دهند و در هوا می رقصانند، دید. این کار نه فقط نیاز به سطح خاصی از مهارت دارد، بلکه نیاز به سخت افزار و نرم افزار کاملاً تنظیم شده نیز دارد.
کنار زدن محدودیت های پهپادهای خودران به این روش نشان از کارهایی دارد که آنها از نظر چابکی و سرعت می توانند انجام دهند و می تواند به توسعه دهندگان کمک نماید تا بدانند که چگونه می توان از لحاظ عمر باتری و مسافت هایی که پهپادها می توانند طی کنند، آنها را بهینه کنند.
تیم دانشگاه زوریخ به دنبال به کارگیری این تفکر در یک سیستم کنترل مستقل بود و یک شبکه عصبی مصنوعی ایجاد کرد که بوسیله نرم افزار شبیه سازی پرواز می تواند مانورهای آکروباتیک را توسط پهپادها عملی کند. این رویکرد پژوهشگران را قادر ساخت تا به آسانی مسیرهای پروازی مختلف و نمایش های آکروباتیک را بدون لطمه به پهپادها اجرا کنند.
تنها با چند ساعت آموزش توسط شبیه ساز، یک کوادکوپتر مجهز به این الگوریتم ناوبری می تواند از دوربین و سنسور پردازنده خود استفاده نماید تا دستورات کنترلی خاص خودرا برای طیف وسیعی از حرکات آکروباتیک به وجود آورد. این مانورها شامل حرکاتی است که نیازمند نیروی زیاد و شتاب زاویه ای توسط پهپاد هستند.
"داویده اسکاراموزا" استاد رباتیک در دانشگاه زوریخ می گوید: الگوریتم ما به پهپادها می آموزد که چگونه مانورهای آکروباتیک را انجام دهند که حتی برای بهترین خلبانان انسانی نیز چالش برانگیز باشد.
پژوهشگران امیدوارند که این الگوریتم چیزی بیش از یک نوع جدید ناوبری خودران عرضه نماید. آنها می گویند پهپادها با این الگوریتم می توانند کارایی بیشتری داشته باشند.
"اسکاراموزا" اضافه کرد: اگر این الگوریتم با ظرفیت بیشتر باتری همراه شود، می تواند مسافت های بیشتری را تحت پوشش قرار دهد و این به معنای فواید واقعی برای برنامه هایی مانند عملیات های جستجو و نجات و خدمات حمل و نقل پهپادی است.
این مطالعه در مجله Robotics: Science and Systems منتشر خواهد شد.1399/04/06
13:54:22
5.0 / 5
1164
تگهای خبر: خدمات , ربات , رباتیك , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک