URLنتایج یك تحقیق نشان داد

تاثیر مخرب قرنطینه بر كیفیت خواب افراد

تاثیر مخرب قرنطینه بر كیفیت خواب افراد

كوتاه كننده لینك: پژوهشگران ˮدانشگاه بازلˮ(University of Basel) سوئیس در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند افراد در زمان قرنطینه مدت بیشتری را صرف خوابیدن كرده اند اما خواب با كیفیتی نداشته اند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا، در یک نظرسنجی که توسط پژوهشگران دانشگاه بازل و بیمارستان روانپزشکی دانشگاه بازل انجام شده، مشخص شده است افراد هنگامی که به سبب شیوع بیماری کووید-۱۹ قرنطینه بودند بیشتر از حالت معمول خوابیده اند. پژوهشگران در این مطالعه ۴۳۵ نفر مورد بررسی قرار داده اند که گرچه در دوران قرنطینه بیشتر خوابیده اند اما کیفیت خواب آنها بدتر از قبل شده بود.
این تحقیق شامل یک بررسی شش هفته ای آنلاین بود که بین ۲۳ مارس و ۲۶ آوریل ۲۰۲۰ انجام شده است. پژوهشگران افرادی از کشورهای سوئیس، اتریش و آلمان را جهت بررسی در این تحقیق برگزیدند که ۷۵ درصد از آنها زن بودند. علاوه بر این بیش از ۸۵ درصد از پاسخ دهندگان در آن زمان از خانه کار می کردند. آنچه که پژوهشگران از این مطالعه دریافتند این است که قرنطینه، "ریتم اجتماعی" را کاهش داده که این امر به کاهش "اختلاف ساعت خواب در ایام کاری و تعطیل"(social jetlag) منجر می شود.
دکتر "کریستین بلوم" (Christine Blume) اظهار داشت: این نشان میدهد که الگوهای بیدار شدن افراد بجای ریتم های اجتماعی توسط سیگنال های بیولوژیکی درون بدنشان هدایت می شدند.
این کاهش اختلاف ساعت خواب همین طور ممکنست یکی از دلایلی باشد که شرکت کنندگان حدود ۵۰ دقیقه بیشتر از پیش از قرنطینه می خوابیدند و این می تواند به این علت باشد که مردم دیگر به سر کار نرفته اند و احیانا زمان اضافی را صرف خوابیدن کرده اند.
اما با این وجود متأسفانه، کاهش "اختلاف ساعت خواب روزهای کاری و تعطیل" سبب بهبود خواب افراد نشده بلکه بنابر گزارش ها گرچه زمان خوابیدن افزایش یافته اما کفیت خواب این افراد در دوران قرنطینه بدتر نیز شده بود.
بلوم اظهار داشت: این مسئله حیرت انگیز نیست چونکه قرنطینه استرس های دیگری همچون استرس های مالی و بهداشتی، مسائل مربوط به مراقبت از کودکان، نگرانی در مورد اشتغال در آینده و موارد دیگر را برای افراد به وجود آورده است.
جت لگ(Jet lag) یک وضعیت فیزیولوژیک است که از تغییرات ریتم شبانه روزی بدن اتفاق می افتد که در آن تنظیم خواب فرد به هم می ریزد. مهم ترین دلیل پرواززدگی برهم خوردن ساعت بیولوژیک بدن است.
متخصصین خواب برای کسانی که کیفیت خوابشان بد شده است، چاره مهمی را ارائه دادند و اعلام کردند داشتن فعالیت بدنی در خارج از منزل می تواند با کاهش کیفیت خواب روبرو شود. در واقع، ورزش اغلب به اندازه کافی افراد را خسته می کند بطوریکه آنها بعد از ورزش می توانند به خوبی بخوابند و همین طور بعد از ورزش، اندورفین در بدن آزاد می شود که یک ماده شیمیایی تقویت کننده خلق و خوی افراد است. اندورفین ها(Endorphins) یا مسکن های طبیعی بدن موادی هستند که از غدد مخاطی و هیپوتالاموس ترشح می شوند و اثر اصلی آنها تسکین درد است.
یافته های این مطالعه در مجله"Current Biology" انتشار یافته است.
منبع:

1399/03/27
23:46:55
5.0 / 5
1099
تگهای خبر: شركت , كیفیت , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک