URLپژوهشگران انگلیسی:

دی ان ای ویروس ظرف 10 ساعت در یك بیمارستان توسعه پیدا می كند

دی ان ای ویروس ظرف 10 ساعت در یك بیمارستان توسعه پیدا می كند

كوتاه كننده لینك: پژوهشگران انگلیسی، در بررسی جدیدی دریافتند كه DNA ویروس به جا مانده روی تخت بیمارستان، در حدودا نیمی از مكان هایی كه در یك بخش بیمارستان نمونه برداری شدند، طی ۱۰ ساعت توسعه پیدا می كند و حداقل به مدت پنج روز باقی می ماند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از تلگراف، پژوهشگران "کالج دانشگاهی لندن"(UCL) و "بیمارستان گریت اورموند استریت"(GOSH) انگلستان، در بررسی جدیدی دریافتند که DNA ویروس به جا مانده روی تخت بیمارستان، در حدودا نیمی از مکان هایی که در یک بخش بیمارستان نمونه برداری شدند، طی ۱۰ ساعت توسعه پیدا می کند و حداقل به مدت پنج روز باقی می ماند.
هدف از انجام دادن این پژوهش، این است که نحوه گسترش "کروناویروس سندرم حاد تنفسی۲"(SARS-CoV-۲) عامل بیماری کووید- ۱۹، در سطوح گوناگون یک بیمارستان به صورت ایمن شبیه سازی شود.
پژوهشگران به جای استفاده از کروناویروس سندرم حاد تنفسی۲، بخشی از DNA یک ویروس عامل عفونت گیاهان را که انسان ها را آلوده نمی کند، تکثیر کردند و سپس آنرا به یک میلی لیتر آب در غلظتی مشابه نمونه های ویروس کروناویروس سندرم حاد تنفسی۲ افزودند که در نمونه های به دست آمده از بیماران مبتلا به این ویروس دیده می شود.
پژوهشگران، یک تخت خواب بیمارستانی را به آب حاوی این DNA آغشته کردند. این تخت به تنهایی در یک اتاق مخصوص بیماران پرخطر قرار داده شده بود. سپس پژوهشگران طی پنج روز، ۴۴ قسمت را در یک بخش بیمارستان مورد بررسی قرار دادند.
آنها دریافتند که این ماده ژنتیکی طی ۱۰ ساعت، در ۴۱ درصد از بخش های نمونه برداری شده یک بخش بیمارستان همچون ریل های تخت، دستگیره در، دسته های صندلی، اتاق انتظار و حتی کتاب و اسباب بازی های اتاق کودکان توسعه پیدا می کند. این ویروس بعد از سه روز، ۵۹ درصد از قسمت ها را آلوده می کند و سپس در پنجمین روز افت می کند و به ۴۱ درصد می رسد.
دکتر "لنا سیریک"(Lena Ciric)، از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: پژوهش ما، نقش مهم سطوح گوناگون را در انتقال ویروس نشان داده است و اهمیت رعایت بهداشت و خوب شستن دست ها را آشکار می کند. ما یک قسمت را به این ماده جدید آغشته کردیم اما این ماده به واسطه لمس سطوح توسط کارمندان بیمارستان، بیماران و ملاقات کنندگان، گسترش یافت. یک شخص مبتلا به کووید-۱۹ می تواند با سرفه، عطسه و لمس کردن سطوح، ویروس را به قسمت های بیشتری منتقل کند.
بخش هایی که بالاترین میزان آلودگی را داشتند، بخش هایی مخصوص به درمان فوری و قسمت های بالینی بودند که چندین تختخواب را در خود جای داده اند. در روز سوم، نتیجه آزمایش ۸۶ درصد از قسمت های نمونه برداری شده در بخش های بالینی، مثبت بود. این تعداد در روز چهارم به ۶۰ درصد رسید.
دکتر "الین کلاتمن گرین"(Elaine Cloutman-Green)، از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: مردم به واسطه انتقال قطرات تنفسی ناشی از سرفه یا عطسه، به کووید- ۱۹ مبتلا می شوند. اگر این قطرات روی سطوح فرود بیایند، مردم با لمس این سطوح و سپس لمس کردن چشم ها، بینی و دهان خود، به کووید- ۱۹ مبتلا می شوند.
وی ادامه داد: ماده ای که ما در این بررسی استفاده کردیم، مانند کروناویروس سندرم حاد تنفسی۲ با شست و شوی دست ها با آب و صابون پاک می شود. رعایت بهداشت و شستن دست ها، اولین خط دفاعی ما در مقابل این ویروس می باشد و این پژوهش، به ملاقات کنندگان و کارمندان بیمارستان یادآوری می کند که می توانند با رعایت بهداشت، پاک کردن سطوح و استفاده از تجهیزات محافظتی شخصی، شیوع آنرا متوقف کنند.
نکته قابل توجه در این پژوهش، این است باآنکه سرعت انتشار ویروس را در صورت باقی ماندن آن روی سطوح نشان داده است اما نمی تواند میزان احتمال آلوده شدن یک شخص را تعیین کند.
این پژوهش، در " Journal of Hospital Infection" به چاپ رسید.1399/03/19
23:26:13
5.0 / 5
989
تگهای خبر: آزمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک