URLبا تلاش پژوهشگران آمریكایی صورت می گیرد

طبقه بندی كهكشان ها با كمك یك مدل كامپیوتری

طبقه بندی كهكشان ها با كمك یك مدل كامپیوتری

كوتاه كننده لینك: پژوهشگران آمریكایی، نوعی مدل كامپیوتری ابداع نموده اند كه می تواند كهكشان ها را به صورت خودكار طبقه بندی كند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، پژوهشگران "دانشگاه کالیفرنیا، سانتا کروز" (UCSC)، یک برنامه کامپیوتری قوی موسوم به "Morpheus " ابداع نموده اند که می تواند داده های تصویری نجومی را پیکسل به پیکسل تحلیل کند تا همه کهکشان ها و ستارگان در مجموعه بزرگی از داده ها مورد بررسی قرار بگیرند.
برنامه Morpheus، یک چارچوب یادگیری عمیق است که با فناوری های هوش مصنوعی ادغام شده که برای تشخیص تصویر و گفتار ابداع شده اند.
"برانت رابرتسون" (Brant Robertson)، استاد دانشگاه کالیفرنیا، سانتا کروز و سرپرست این پژوهش اظهار داشت: سرعت افزایش مجموعه داده های مربوط به ستاره شناسی، لزوم خودکار شدن وظایفی را نشان میدهد که پیش تر توسط ستاره شناسان انجام می شده اند.
وی ادامه داد: کارهایی وجود دارند که ما بعنوان انسان از عهده انجام دادن آنها برنمی آییم؛ در نتیجه باید راه هایی پیدا نماییم که کامپیوتر ها را جهت بررسی مجموعه بزرگی از داده های مربوط به پژوهش های حوزه ستاره شناسی به کار می برند.


رابرتسون به همراه "ریان هاوسن" (Ryan Hausen)، پژوهشگر علوم کامپیوتر دانشگاه کالیفرنیا، سانتا کروز، طی دو سال قبل به ابداع و آزمایش Morpheus پرداختند.
ساختار کهکشان ها می تواند اطلاعات مربوط به چگونگی شکل گیری و تکامل آنها را در اختیار پژوهشگران بگذارد.
رابرتسون اظهار داشت: تصور کنید که از یک فضانورد بخواهید تا میلیون ها جرم آسمانی را طبقه بندی کند. یقینا این کار، دشوار و حتی نا ممکن خواهد بود. ما با این برنامه کامپیوتری خواهیم توانست تا همه اجرام مورد نظر را به صورت خودکار طبقه بندی نماییم و اطلاعات آنها را برای درک تکامل کهکشان ها به کار ببریم.
این پژوهش در مجله "Astrophysical Journal Supplement Series" به چاپ رسید.
منبع:

1399/02/25
14:48:28
5.0 / 5
1408
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک