URLمبارزه با كووید-۱۹ با برنامه ریزی مجدد ژن ها توسط كریسپر

مبارزه با كووید-۱۹ با برنامه ریزی مجدد ژن ها توسط كریسپر

كوتاه كننده لینك: دانشمندان آزمایشگاه ملی ˮسندیاˮ(Sandia) به سختی در حال تلاش هستند تا ببینند آیا ژن های برنامه ریزی مجدد شده با فناوری ویرایش ژن موسوم به ˮكریسپرˮ(CRISPR) می تواند به مقابله با كووید-19 كمك كنند یا نه.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، چه می شود اگر بتوانیم ژن های خودرا باردیگر برنامه ریزی نماییم تا مانع از مبتلاشدن به کووید-۱۹ شوند؟ این همان چیزی است که دانشمندان آزمایشگاه ملی "سندیا" در تلاش هستند با بهره گیری از فناوری ویرایش ژن موسوم به "کریسپر"(CRISPR) آنرا دریابند.
پژوهشگران برای مهار کروناویروس جدید و همین طور برای مقابله با شیوع احتمالی گونه های ویروسی مشابه در آینده، از روش ویرایش ژن استفاده می نمایند.
"جو شونیگر" زیست شیمیدان این آزمایشگاه که در حال کار بر روی پروژه کریسپر است، توضیح داد: سؤالات بسیار بزرگی درباره این مساله وجود دارد، برای اینکه این فناوری بعنوان یک پدیده در سراسر جهان در حالت توسعه است و بنا بر این است که باید با جدیت راه های مختلف را دنبال نماییم.
دانشمندان با بهره گیری از فناوری های کریسپر می توانند اسیدهایی که سلول ها را می سازند، تغییر دهند، ژن ها را دستکاری کنند یا بیان ژن را برای مبارزه با ویروس ها و همین طور کمک به بدن در مقابله با عفونت ها کنترل کنند.
این گروه در آزمایشگاه ملی "سندیا" سالهاست که در حال مطالعه بیماری های عفونی در حال ظهور همچون ویروس های ابولا و نیپا(Nipah) است.
"اسکار نگرت" یک متخصص ویروس شناس که روی این مطالعه کار می کند، خیلی از مشترکات بین این ویروس ها و کروناویروس را ذکر کرده است.
وی می گوید: این نکته مهم و کلیدی است که ما مدت طولانی در مورد آن فکر کرده ایم. ما می توانیم اقدامات متقابل سریع ژنتیکی ایجاد نماییم که بتواند بجای تنها یک ویروس، یک خانواده از ویروس ها را هدف قرار دهد.
دانشمندان این آزمایشگاه در حال کار بر روی برنامه ریزی مجدد ژن ها برای مبارزه با کووید-۱۹ هستند.
پژوهشگران با بهره گیری از "کریسپر" از اقدامات ژنتیکی ضد ویروسی برای مقابله با بیماری کروناویروس جدید و شیوع های احتمالی در آینده استفاده می نمایند.
این گروه باید سه مؤلفه کلی را در نظر بگیرد. نخستین مورد، بررسی تکنولوژیهای جدید مانند "کریسپر" بعنوان یک اقدام متقابل در مقابل ویروس می باشد که بر خلاف یک ویروس، برخی از ویروس ها را هدف قرار دهد. دوم نحوه استفاده ایمن از آن در انسان است و سوم اینکه باید مولفه های فنی مانند توسعه روش های تحویل را در نظر گرفت.
این تیم باید اثر تحویل را به ریه ها منتقل کند تا ببیند آیا آنها نیاز به پروتئین میزبان جدیدی دارند یا خیر.
آزمایشات و مطالعات بیشتری باید صورت گیرد، اما اگر این روش موفقیت آمیز باشد، به شدت به ما در مقابله با کروناویروس فعلی و هرگونه بیماری پاندمی در آینده کمک خواهدنمود.1399/02/23
13:56:19
5.0 / 5
1215
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک