URLمعاون پژوهشی وزیر علوم تاكید كرد؛

بهره مندی از توان دانش بنیانها در كمك به حل مشكلات محیط زیست

بهره مندی از توان دانش بنیانها در كمك به حل مشكلات محیط زیست

به گزارش كوتاه كننده لینك معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم بر لزوم بهره مندی از توان پارك ها و شركت های دانش بنیان در كمك به حل مسائل محیط زیست تاكید نمود.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از وزارت علوم، مسعود برومند در نشستی مجازی با روسای پارک های علم و فناوری که با حضور نماینده سازمان محیط زیست در محل این وزارتخانه برگزار شد، اظهار داشت: بحث محیط زیست برای ما بسیار مهم می باشد و از کلیه پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان و مراکز تحقیقاتی خواسته ایم که با تمام توان خود در کمک به حل مسائل محیط زیست کوشا باشند و استان هایی که مشکلات حاد زیست محیطی دارند از طرح های کوتاه مدت کار را شروع کنند و جلو ببرند.
وی اشاره کرد: مطمئن هستیم استان ها نقش کلیدی در استانداردهای زیست محیطی دارند و از سازمان محیط زیست هم درخواست می نماییم هرگاه احتیاج به جلسات فوری با پارک های علم و فناوری داشتند از ما بخواهند تا زمینه این جلسات را فراهم کنیم؛ ضمن اینکه اعتقاد داریم ارتباط روسای پارک های علم و فناوری با نماینده های سازمان محیط زیست در استان ها بسیار حائز اهمیت می باشد.
فعالیت بیشتر از ۴۵۰ شرکت دانش محور در حوزه مبارزه با شیوع ویروس کرونا
مهدی کشمیری مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری با اشاره به تعداد پارک های علم و فناوری کشور اظهار داشت: در مجموع ۴۳ پارک علم و فناوری در کشور فعالیت می نمایند که ۳۵ پارک وابسته به وزارت علوم، ۳ پارک وابسته به جهاد دانشگاهی، یک پارک وابسته به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یک پارک وابسته به وزارت ICT، یک پارک وابسته به دانشگاه علوم پزشکی، یک پارک وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی و یک پارک علم و فناوری خصوصی هستند.
وی اضافه کرد: از ۳۵ پارک وابسته به وزارت عتف ۲۸ پارک منطقه ای و ۷ پارک دانشگاهی شامل دانشگاه های تهران، شریف، تربیت مدرس، شهید بهشتی، سمنان، تحصیلات تکمیلی زنجان و تحصیلات تکمیلی کرمان هستند.
کشمیری در مورد سیاست های وزارت علوم در توسعه پارک های علم و فناوری اظهار داشت: جوانگرایی در مدیریت، عدم توسعه پارک جدید، تشویق نهادهای اقتصادی در توسعه پارک ها، بررسی تقاضاهای جدید همچون سیاست های این وزارتخانه است.
وی به دستاوردهای پارک های علم و فناوری اشاره نمود و اضافه کرد: فروش سالانه شرکت های مستقر ۱۳۲۳۴ میلیارد تومان، تعداد شرکت های فناوری مستقر ۹۲۱۳، تعداد شرکت های دانش بنیان مستقر ۱۶۸۲ و میزان صادرات شرکت های مستقر ۹۹ میلیون دلار و اعتبارات عمومی تخصیص داده شده به پارک ها در سال قبل حدود ۲۸۰ میلیارد تومان است.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم در مورد عملکرد پارک های علم و فناوری در مقابله با چالش کرونا اظهار داشت: بیشتر از ۴۵۰ شرکت در حوزه کرونا فعالیت کردند که بیشتر از یک میلیون ماسک در روز تولید شد و بیشتر از یک میلیون و نیم لیتر مواد ضد عفونی کننده در روز تولید شد و بیشتر از ۱۵۰ شرکت هم در حوزه تجهیزات مانند تولید دستگاه ونتیلاتور، لباس های حفاظتی، دماسنج غیر تماسی و کیت های تشخیص فعالیت کردند.
وی در ادامه اظهار داشت: صیانت از شرکت های فناور، عرضه تسهیلات برای کمک به واحد های صدمه دیده، انجام تعاملات لازم جهت تسریع در روند دریافت مجوز های لازم و پوشش رسانه ای از فعالیت ها از بسته های حمایتی پارک های علم و فناوری در بحران کرونا بوده است.
کشمیری به مشخصه های بارز پارک های علم و فناوری اشاره نمود و اضافه کرد: پارک های علم و فناوری عرصه ای برای بسط شرکت های فناور و زیر ساختی برای ثروت آفرینی در حوزه علم و فناوری هستند و قادر به ایجاد اشتغال با سرمایه گذاری اندک ملی و ایجاد اشتغال توسط بخش خصوصی جوان اند و می توانند شرکت هایی با سرعت رشد بالا و چابک با ارزش افزوده و توان رقابت بالا ایجاد کنند.
در ادامه این نشست تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت از محیط زیست باتوجه به اصل ۵۰ قانون اساسی در مورد وظیفه آحاد جامعه در حفاظت از محیط زیست اظهار داشت: در جمهوری اسلامی ایران حفاظت از محیط زیست وظیفه عمومی تلقی می شود بدین جهت کارهای اقتصادی که با آلودگی محیط زیست در ارتباط باشد ممنوع می باشد. وی اظهار داشت: چالش هایی مانند تخریب محیط زیست، گرم شدن زمین، تولید انبوه پساب و پسماند، کمبود منابع آبی پایدار، تغییرات آب و هوایی نیازمند توسعه پایدار و علم و نوآوری است که بتواند به خیلی از این چالش ها پاسخ دهد. دکتر تجریشی اضافه کرد: در کشور ما شرکت های دانش بنیان پیشرفت زیادی داشته و توانسته اند در حل خیلی از مشکلات کشور موثر باشند و در واقع پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان ظرفیت های ارزشمندی به شمار می آیند.
معاون سازمان محیط زیست در مورد زمینه های همکاری پارک های علم و فناوری و سازمان محیط زیست کشور اظهار داشت: ورود کسب و کارهای دانش بنیان به حوزه انرژی و محیط زیست، رونق بازار انرژی و محیط زیست با ورود این شرکت ها، ارتقا فرهنگ نوآوری و افزایش توان رقابت در زمینه محیط زیست و اختصاص فضاهای کاری و تاسیسات مناسب در زمینه محیط زیست از زمینه های همکاری این سازمان با پارک های علم و فناوری محسوب می شود.
تجریشی در مورد حفظ محیط زیست با ارتباط میان صنعت و پارک های علم و فناوری اضافه کرد: دستورالعمل عوارض آلایندگی، آشنایی با صندوق ملی محیط زیست، معرفی طرح ملی مپسا، معرفی سامانه جامع مدیریت محیط زیست و عرضه طرح همکاری در چارچوب Action Plan از نکات مشترک این فعالیت ها دانست.
وی در مورد دستورالعمل اجرایی رفع آلایندگی اظهار داشت: سازمان محیط زیست هم ساله نسبت به شناسایی واحدهای آلاینده اقدام و آنها را به سازمان امور مالیاتی کشور معرفی و بر مبنای ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده این واحد ها مکلف به پرداخت ۳۵ درصد از عوارض آلایندگی به سازمان حفاظت محیط زیست هستند و جهت کاهش اثر مخرب پسماند ها از محل فروش کالاهایی که مصرف آنها منجر به تولید پسماند مخرب می شود هم مبالغی در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار می گیرد.
تجریشی در تعریف صندوق ملی محیط زیست اظهار داشت: این موسسه عمومی غیر دولتی وابسته به سازمان محیط زیست است که دارای شخصیت حقوقی مستقل است و مطابق قوانین ناظر بر نهادهای عمومی غیر دولتی فعالیت می کند.
وی به زمینه های توسعه همکاری پارک های علم و فناوری در حیطه محیط زیست اشاره نمود و اضافه کرد: مدیریت پسماند، احیا و بازیابی اکوسیستم های آلوده، توسعه انرژی های نو، پایش و تکنولوژی های رفع آلودگی و توسعه صنایع بازیافت از زمینه های همکاری ها است.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در مورد طرح مپسا اظهار داشت: در امتداد تحقق اهداف سازمان محیط زیست و باتوجه به لزوم افزایش توان پایش و کنترل منابع آلاینده و به منظور استفاده از توان علمی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری طرح مدیریت و پایش آلاینده های زیست محیطی یا مپسا برنامه ریزی شده است.
تجریشی در مورد سامانه جامع مدیریت محیط زیست انسانی اظهار داشت: بر مبنای ماده ۳۲ بخشنامه اجرایی قانون مدیریت پسماند، سازمان محیط زیست مسولیت ایجاد بانک اطلاعاتی پسماند را بر عهده دارد.
وی به چارچوب کارهای پارک های علم و فناوری در امتداد تحقق مأموریت های سازمان محیط زیست اشاره نمود و اضافه کرد: شناسایی واحدهای فناور برای انجام پروژه ها، عرضه تسهیلات مالی، طراحی رویدادهای فن آورانه، توسعه محصولات جدید فناورانه، تقویت هم افزایی شرکت های فناوری، ارتقا سطح مهارت ها و تربیت نیرو و ایجاد مراکز نوآور از زمینه های این فعالیت ها است.
تجریشی اظهار داشت: اولویت بخشی و حمایت مادی و معنوی از ایده های نوین و جلب همکاری شرکت های دانش بنیان برای رفع چالش ها و برگزاری دوره های آموزشی برای توسعه شرکت ها دانش بنیان در زمینه محیط زیست از انتظارات این سازمان از پارک های علم و فناوری محسوب می شود.

1399/02/20
03:27:13
5.0 / 5
1281
تگهای خبر: تكنولوژی , تولید , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک