URLعینك هوشمند یك فناوری به منظور زندگی راحت تر

عینك هوشمند یك فناوری به منظور زندگی راحت تر

به گزارش كوتاه كننده لینك در سالی كه گذشت، شاهد تولید عینك های هوشمند زیادی بودیم كه هر كدام كاربردهای منحصر به فرد خویش را دارند.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا، عینك هوشمند یكی از فناوری های مهمی است كه به بهتر بودن زندگی كمك شایانی می كند. در این عینك ها، اطلاعاتی در كنار شیشه عینك نمایش داده می شود. به علاوه عینك های هوشمند گاهی اوقات بعنوان عینك های كامپیوتر استفاده می شوند كه می توانند خواص نوری خویش را در زمان فعالیت تغییر دهند. شركت های مختلف فناوری، عینك های هوشمند گوناگونی می سازند كه كاربردهای منحصر به فرد خویش را دارند.
عینك هوشمند كرونوجی
شركت آلمانی "اوسرام" كه به ساخت لامپ های ال. ای. دی معروف است، اخیراً از عینك های خود معروف به "كرونوجی" رونمایی كرده است. به قول شركت اوسرام، این عینك می تواند نوری را كه بر روی "گیرنده های نوری"(photoreceptors ) در چشم ها قرار دارد تنظیم كرده و به تنظیم ساعت بدن افراد كمك نماید.
ساعت زیستی یا ساعت زیست شناختی یا ساعت بدن یا ساعت بیولوژیكی یك چرخه ۲۴ ساعته در فرایندهای زیست شیمیایی، فیزیولوژیكی، یا رفتاری موجودات زنده، شامل گیاهان، جانوران، قارچ ها و سیانوباكتری ها است. اختلال در ساعت زیست شناختی انسان می تواند زمینه ساز بیماری های بسیاری شود.
این محصول همراه با یك برنامه هوشمند به نام "MyCHRONOGY" عرضه می شود. این عینك كاربردهای متنوعی دارد برای مثال افراد متناسب با شرایط شان كه امكان دارد كم خوابی، بهتر خوابیدن و بیرون آمدن از وضعیت پرواززدگی و ارتقای توان ورزشی باشد آنرا تنظیم كرده و از آن استفاده كنند. پرواززدگی یا جت لگ(Jet lag) یك وضعیت فیزیولوژیك است كه از تغییرات ریتم شبانه روزی بدن اتفاق می افتد و ناشی از مسافرت های طولانی است كه در آن تنظیم خواب فرد به دلیل اختلاف ساعت مبدأ با مقصد پرواز به هم می ریزد. قیمت این محصول ۳۲۹ یورو است.


عینك هوشمند بوز
شركت آمریكایی "بوز"(Bose) یك عینك تولید كرده كه یك لایه شنیداری از اطلاعات و تجربیات را به جهان پیش روی كاربر اضافه می كند.
این عینك به یك جفت اسپیكر كوچك مخفی و چند سنسور مجهز است كه اطلاعات را مستقیما به گوش فرد منتقل می كند. به صورتی كه افراد دیگر آنها را نمی شنوند.
می توان با این عینك موسیقی گوش داد و به دستیارهای صوتی "سیری" آمازون، الكسا و و دستیار گوگل متصل شد. قیمت این عینك نزدیك به ۲۰۰ دلار است.


عینك آفتابی سخنگو
یك استارتاپ كره جنوبی عینك آفتابی هوشمندی معروف به "گلاتوس"(Glatus) ساخته كه دارای سنسورهای فرابنفش است كه داده ها را به برنامه ای كه كاربر در گوشی خود نصب كرده ارسال می كنند.
این برنامه به صورت مداوم قرار گرفتن كاربران در معرض اشعه فرا بنفش را به آنها اخطار می دهد و از آنجائیكه در یكی از دسته های این عینك آفتابی یك بلندگو تعبیه شده است اگر كاربر در معرض بیش از اندازه آفتاب یا اشعه های مضر قرار گیرد به او هشداری كلامی داده می شود.
این هشدارها شامل "قرار گرفتن شما در معرض آفتاب زیاد است، مراقب باشید" یا "قرار گرفتن شما در معرض آفتاب شدید می باشد، به دنبال سایه باشید" است.
این عینك مقاوم در مقابل آب وزنی معادل ۱.۳ اونس(۳۷ گرم) دارد و با هر بار شارژ باتری ۱۲۰ میلی آمپری آن می توان به مدت دو ساعت از آن استفاده نمود. علاوه بر نكات مذكور شیشه های این عینك اشعه UVA و UVB را مسدود می كنند.


عینكی با توان تعیین ضربان قلب
شركت "فرم"(Form) از عینك های هوشمندی رونمایی نمود كه می توان با استفاده از آن ضربان قلب را اندازه گیری نمود.
با استفاده از این عینك شنا، شناگران قادر خواهند بود با استفاده از واقعیت افزوده، میزان ضربان قلب خویش را درون یكی از لنزهای عینك و در یك نمایشگر مشاهده كنند.
ردیابی ضربان قلب برای شناگران از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. این افراد اطلاعات دریافت شده را برای نخستین بار به هنگام شنا كردن مشاهده می كنند.
بعد از تكمیل فرایند شنا، اطلاعات به اپلیكیشن شنای شركت "فرم" انتقال داده می شود. برنامه هم داده های ضربان قلب را با معیارهایی مانند میزان سكته، سرعت و كالری همگام خواهد نمود.


ثبت عكس و فیلم با عینك هوشمند
شركت "اسنپ" یك عینك آفتابی تولید كرد كه یك دوربین با كیفیت "اچ دی"(HD) دارد كه می تواند هم عكس بگیرد و هم ویدئو ضبط كند.
این عینك آفتابی هوشمند "Spectacles ۳" نام دارد و فناوری واقعیت افزوده را هم در خود گنجانده است.
دو دوربین تعبیه شده در این عینك ضدآب به شكلی هستند كه عمق و بُعد هم به تصاویر اضافه می كنند.


بی نیازی از هدفون
شاید استفاده همزمان از عینك و هدفون برای خیلی از افراد دشوار باشد اما شركت چینی "موزیك لنز"(MusicLens) برای این مشكل، چاره ای یافته است.
این شركت، نوعی عینك عرضه كرده كه قابلیت پخش موسیقی دارد. كاربر می تواند با استفاده از این عینك و دو ایرباد كه در گوش قرار می گیرند، به موسیقی گوش دهد و تماسهای تلفنی خویش را هم به صورت مستقیم برقرار كند. این عینك ها طوری طراحی شده اند كه هم عملكرد عینك و هم عملكرد یك ابزار صوتی را داشته باشند؛ در نتیجه می توان به راحتی از آنها هنگام رانندگی و یا قدم زدن استفاده نمود. موزیك لنز، عینك های خویش را در هر دو شكل طبی و آفتابی عرضه كرده است.
در ابداع عینك های موزیك لنز، از فناوری "هدایت استخوانی"(Bone Conduction) استفاده شده است. این فناوری، از استخوان های كوچك اطراف گوش استفاده می نماید تا صدا را با كمك لرزش هایی كه پرده گوش را دور می زنند، به گوش داخلی منتقل كند. این عینك ها طوری عمل می كنند كه اگر موسیقی با صدای مناسبی پخش شود، افراد اطراف كاربر نمی توانند صدا را بشنوند. همینطور از آنجائیكه كانال گوش به صورت كامل مسدود نمی گردد، كاربر می تواند صداهای اطراف خویش را هم گوش كند. موزیك لنز در این عینك ها، تنظیمات متفاوتی برای صدا قرار داده و آنها را به بلوتوث هم مجهز كرده است. این عینك ها، سه حالت متفاوت برای تنظیم صدا دارند كه به كاربران امكان می دهد بهترین تجربه گوش دادن به موسیقی را داشته باشند. كاربران می توانند با شارژ كامل عینك های موزیك لنز، تا شش ساعت از آن استفاده كنند.
جهت استفاده از این عینك هوشمند، باید آنرا به تلفن همراه خود متصل كرد تا بتوان در لیست بلوتوث تلفن خود، آنرا پیدا كرد. سپس به آسانی و فقط با فشار دادن دكمه پاور عینك، بعد از چند ثانیه می توان به موسیقی گوش داد. باآنكه كیفیت صدای عینك در حد صدای هدفون نیست اما می توان اظهار داشت كه موسیقی را با كیفیت قابل قبولی پخش می كند. این عینك، به سنسورهای داخلی مجهز است كه می توانند تشخیص دهند چه زمانی كاربر، عینك را از چشم خود برمی دارد تا پخش موسیقی را متوقف كنند.
موزیك لنز، میزان بودجه اختصاص یافته به پروژه عینك های هوشمند را دو میلیون دلار و تاریخ احتمالی عرضه آنرا ماه مه سالجاری اعلام نموده است.


با این عینك آهنگ گوش كنید
در اوایل سال گذشته، شركت "نورث"(North) عینك هوشمند خویش را بروزرسانی كرد. این عینك هوشمند "نورث فوكال" نام دارد.
در نسخه بروزرسانی شده این عینك كاربران قادر خواهند بود با استفاده از عینك، در هدفون و یا دستگاه شنیداری دیگر، به جست وجوی آهنگ بپردازند، اسم آهنگ و خواننده را ببینند و حجم صدا را كم و زیاد كنند.
این كارها با استفاده از یك حلقه كنترلی همراه عینك انجام می شود كه در داخل انگشت كاربر جای می گیرد.
از نكات جالب این عینك هوشمند این است كه اگر فردی در حال رانندگی باشد، خاموش می شود.
كاربران همینطور می توانند از راه میكروفن داخلی عینك یادداشت های صوتی خویش را ضبط كنند. بعد از آن صدای آنها به سرورهای شركت ارسال می گردد تا در آنجا پردازش شوند.
در نهایت این صداها رونویسی شده و نسخه متنی آنها به كاربر ارسال می شود.

1399/01/05
23:43:51
5.0 / 5
1808
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک