URLآزمایش خانگی دانشگاه استنفورد برای شناسایی كروناویروس

آزمایش خانگی دانشگاه استنفورد برای شناسایی كروناویروس

به گزارش كوتاه كننده لینك پژوهشگرانˮدانشگاه استنفوردˮ، آزمایش جدیدی را برای شناسایی ˮكروناویروسˮ ابداع نموده اند كه می تواند به بررسی این ویروس در منزل كمك نماید.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی دانشگاه استنفورد، آزمایشگاه "دانشگاه استنفورد"، یك آزمایش خانگی برای شناسایی بیماران مبتلا به "كووید-19"(COVID-19) ابداع كرده است كه می تواند به شناسایی سریع افراد مبتلا كمك نماید و به جلوگیری از گسترش كروناویروس منجر شود.
این آزمایش هم اكنون در "مركز سلامت استنفورد"(SHC) و "بیمارستان كودكان لوسیل پاكارد استنفورد"(LPCH) به كار می رود و بیمارانی كه مشكوك به مبتلا شدن به كروناویروس هستند را مورد بررسی قرار می دهد.
با آزمایش های در دسترس كنونی هنوز نمی توان فهمید كه هر فرد قبل از مثبت بودن نتیجه آزمایش، چه مدت به كروناویروس مبتلا بوده و یا اینكه می توان شخص مبتلا را قبل از ظاهر شدن نشانه ها، با این گونه آزمایش ها شناسایی كرد یا خیر.
متخصصان سلامت عمومی نشان داده اند كه بهبود شناسایی و قرنطینه افراد مبتلا، نقش مهمی در محدود كردن گسترش كروناویروس دارد. دلیل گسترش كنونی كروناویروس این است كه خیلی از افراد مبتلا، شناسایی نمی شوند اما می توان با شناسایی بموقع، آمار مبتلایان را كم كرد.
دكتر "بنجامین پینسكی"(Benjamin Pinsky)، ویروس شناس و استادیار صدمه شناسی و بیماری های عفونی دانشگاه استنفورد و گروهش، آزمایش های مربوط به كروناویروس را از اواخر ژانویه شروع كرده اند و باور دارند كه آزمایش آنها می تواند ابزار بالینی مفیدی جهت بررسی كروناویروس باشد.
پینسكی در اینباره اظهار داشت: این آزمایش توانست وجود كروناویروس را در بیماران مبتلا و همینطور وجود ویروس های معمولی همچون آنفلوآنزا را با موفقیت نشان دهد.

نحوه عملكرد این آزمایش
آزمایش دانشگاه استنفورد كه از روشی معروف به "RT-PCR" استفاده می نماید، می تواند وجود آران ای ویروس را در سواب بینی افراد مبتلا تشخیص دهد.
در این روش، رشته های كوتاهی از DNA كه "پرایمر"(Primer) نام دارند و به توالی یابی كروناویروس كمك می كنند، مورد استفاده قرار می گیرند. سپس آنزیمی معروف به "آنزیم رونوشت بردار معكوس"(Reverse transcriptase)، آران ای ویروس را به DNA مكمل تبدیل می كند و با ادامه این واكنش، آنزیمی معروف به "پلی مراز"(Polymerase) مورد استفاده قرار می گیرد تا میلیاردها كپی از DNA تولید نماید كه با مولكول های معروف به "پروب"(probe) قابل شناسایی هستند.
پینسكی و همكارانش، سال ها از پرایمرها و پروب هایی كه در آزمایشگاهی در آلمان ابداع شده بودند، استفاده كردند تا ویروس های "سارس" (SARS) و "مرس" (MERS) را مورد بررسی قرار دهند. سپس از این ابزارهای تشخیصی برای عرضه دستورالعمل های آزمایش در آمریكا استفاده كردند.
آزمایش پژوهشگران استنفورد جهت بررسی وجود آران ای ویروس، ابتدا یك لایه پروتئینی معروف به "پوشش ویروسی"(Viral envelope) را رمزگذاری می كند كه پیرامون ویروس را در بر می گیرد و نقش مهمی در چرخه زندگی ویروس دارد. سپس با بررسی رمزگذاری پروتئینی معروف به "پلیمراز آران ای وابسته به آران ای"(RdRP)، نتایج مثبت را تایید می كند.
در دسترس بودن آزمایش هایی كه توالی آران ای را در ویروس های متفاوت مورد بررسی قرار می دهند، می تواند روش مهمی برای تایید نتایج آزمایشگاه باشد.1398/12/19
23:13:03
5.0 / 5
1596
تگهای خبر: آزمایش , ابزار , تولید , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان كوتاه كننده لینك
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک