URLبا تلاش پژوهشگران ایرانی صورت گرفت

توسعه سنسوری مقاوم و انعطاف پذیر برای فناوری های پوشیدنی

توسعه سنسوری مقاوم و انعطاف پذیر برای فناوری های پوشیدنی

به گزارش كوتاه كننده لینك پژوهشگران ˮدانشگاه واترلوˮی (University of Waterloo) كانادا با رهبری ˮالهام داوودیˮ و با كمك ˮاحسان تویسركانیˮ در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یك سنسور محكم و انعطاف پذیر برای فناوری های پوشیدنی شده اند.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، محققان كانادایی با كمك پژوهشگران ایرانی و با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی و فناوری نانو موفق به ایجاد یك سنسور با دوام و انعطاف پذیر برای دستگاه های پوشیدنی شده اند و به قول آنها سنسور مذكور می تواند بر همه چیز از علایم حیاتی گرفته تا عملكرد ورزشی نظارت داشته باشد.
این تكنولوژی جدید توسط مهندسین دانشگاه واترلو ساخته شده است و طی آن محققان لاستیك سیلیكون را با لایه های بسیار نازك گرافنی در ماده ای ایده آل برای ساخت نوارهای مچی یا كفی در كفش های مناسب برای ورزش دو تركیب می كنند.
هنگامی كه آن ماده لاستیكی خم شود یا حركت نماید، سیگنال های الكتریكی توسط گرافن بسیار رسانا كه در مقیاس نانو هستند، در ساختار لانه زنبوری مهندسی شده آن ایجاد می شوند.
"احسان تویسركانی"، مدیر تحقیقات آزمایشگاه تولید افزودنی چند مقیاس (MSAM) در واترلو اظهار داشت: سیلیكون انعطاف پذیری و دوام لازم برای برنامه های كاربردی نظارت زیستی را به ما می دهد.
ساخت یك ساختار لاستیكی سیلیكونی با چنین خصوصیت های پیچیده داخلی تنها با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی امكان پذیر است. مواد لاستیكی- گرافنی علاوه بر رسانایی، بسیار انعطاف پذیر و مقاوم هستند.
"الهام داوودی"، دانشجوی دكترای دانشگاه واترلو و رهبر این پروژه اظهار داشت: این سنسور در سخت ترین محیط ها و در دمای شدید و رطوبت قابل استفاده می باشد و حتی با شستشو هم مقاومت خویش را از دست نخواهد داد.
تویسركانی، استاد مهندسی مكانیك و مكاترونیك، اظهار داشت: سنسور گرافن لاستیك مذكور را می توان با قطعات الكترونیكی همگام سازی كرد تا دستگاه های پوشیدنی كه ضربان قلب و تنفس را ثبت می كنند، نیروهای اعمال شده هنگام اجرای ورزشكاران را هم ثبت كنند و علاوه بر آن پزشكان را قادر می كنند از راه دور بیماران را كنترل كنند.1398/12/17
21:42:21
5.0 / 5
1607
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک