URLمطالعه محققان آكسفورد نشان داد

ارتباط شخصیت با میكروبیوم روده!

ارتباط شخصیت با میكروبیوم روده!

كوتاه كننده لینك: در مطالعه دانشمندان دانشگاه ˮآكسفوردˮ مشخص شد كه خصوصیات شخصیتی مانند جامعه پذیری می تواند به گونه های خاصی از باكتری ها در روده انسان ارتباط داشته باشد.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، یك مطالعه جدید از پژوهشگران دانشگاه "آكسفورد" نشان میدهد كه بین صفات شخصیتی فرد و تركیب میكروبیوم روده وی ارتباط جدی وجود دارد. این مطالعه ادعا نمی كند كه باكتری های روده مستقیماً شخصیت فرد را تعیین می كنند، اما ارتباط متمایز و شاید دو طرفه ای بین رفتار و میكروبیوم روده را نشان میدهد.
"كاترینا جانسون" نویسنده این مطالعه می گوید: تحقیقات زیادی در حال افزایش می باشد كه میكروبیوم روده را به مغز و رفتار فرد مرتبط می كند و بعنوان محور میكروبیوم-روده-مغز شناخته می شود. بیشترین تحقیقات روی حیوانات انجام شده است، در صورتیكه مطالعات انجام شده در انسان بر نقش میكروبیوم روده در شرایط عصبی و روانی متمركز شده است. در مقابل، علاقه اصلی من این بود كه به یك جمعیت عمومی نگاه كنم تا ببینم كه چه عواملی در تغییر انواع باكتری های موجود در روده با شخصیت افراد ارتباط دارد.
این مطالعه از بررسی برخی از مطالعات اخیر كه باكتری های روده را با اوتیسم مرتبط می كند، شكل گرفت. نه تنها باكتری های خاصی از روده با اوتیسم مرتبط هستند، بلكه مشخص شده است كه پیوند مدفوع نیز در مطالعات حیوانی و انسانی بر رفتارهای اوتیسمی تأثیر می گذارد.
این مطالعه فرض می كند اگر انواع خاصی از باكتری های روده توانایی تأثیر بر رفتارهای اوتیسمی را داشته باشند، ممكنست همین باكتری ها با بعضی از خصوصیات اساسی شخصیتی مانند جامعه پذیری و معاشرت یا روان رنجوری مرتبط باشند.
روان رنجوری یا نوروتیسیزم(Neuroticisim) یكی از صفات شخصیتی بنیادین است كه با اضطراب، ترس، بدخلقی، نگرانی، حسادت، یأس، غیرت و احساس تنهایی شناخته می شود. واكنش افراد مبتلا به عوامل استرس زا ضعیف است و احتمال اینكه اوضاع عادی را تهدیدآمیز و ناكامی های كوچك را به یأس شدید تعبیر كنند، زیاد است. انسان روان رنجور، زمان خودرا به انجام دادن رفتارهایی كم ارزش محدود می كند، خصوصاً رفتارهایی كه درونی شده اند. ناتوانی در انتخاب، خصوصاً در هنگام تصمیم گیری، یكی از عناصر اصلی روان رنجوری است. امّا در تفسیر دقیق و صریح انسان نوروتیك، دشواری هایی وجود دارد. از دیدگاه روان شناسان بالینی، باید ریشه های روان رنجوری را در تاریخ زندگی اشخاص و در احساس های آنها جستجو كرد. عقیده اغلب روان شناسان این است كه برای روان رنجوری نوعی آمادگی ارثی لازم است تا همه رفتارهای شخص را در جهت این آمادگی سوق دهد. در میان تمایلاتی كه اشخاص روان رنجور نشان می دهند، می توانیم در درجه نخست به سختی انتخاب ها اشاره نماییم كه در رفتارهای كم اهمیت و موقعیت های بسیار مهم زندگی به یك اندازه جلوه گر می شود. در تضاد با آنچه گفته شد، می توانیم بگوییم در افراد نوروتیك، خشن بودن، دقت بسیار زیاد و نوعی وسواس دیده می شود. آنها در نتیجه گیری از رفتارها هم دشواری دارند كه می تواند از اختلال در یكپارچگی كارها ناشی شود.
نتیجه گیری این مطالعه در واقع از فرضیه اولیه بهره برده است. برخی از گونه های باكتری های روده كه قبلاً با اوتیسم مرتبط دانسته شده اند، با صفات معاشرت در بزرگسالان سالم نیز ارتباط دارند. افراد با جامعه پذیری بالا میزان زیادی از باكتری های "آكرمانسیا"(Akkermansia)، "لاكتوكوكوس"(Lactococcus) و "اوسیلوسپیرا"(Oscillospira) را نشان دادند. هر سه این باكتری ها در افراد مبتلا به اوتیسم پایین تر از حد متوسط ​​شناسایی شده اند.
از جانب دیگر، باكتری های دسولفوویبریو"(Desulfovibrio) و "ساترلا"(Sutterella) دو نوعی بودند كه در افراد با جامعه پذیری كمتر با گرایش به درونگرایی در سطح بالایی یافت شدند. در این مورد هم مشاهده شده بود كه هر دوی این باكتری ها در مبتلایان به اوتیسم به وفور شناسایی شده اند.
شخصیت های روان رنجور بیشتری را می توان با ارتباط سطح پایین تر باكتری های "استرپتوكوكوس"(Streptococcus) و "كورین باكتریوم"(Corynebacterium) تشخیص داد. "كورین باكتریوم" بطور خاص با افسردگی در مدلهای حیوانات مرتبط بوده است.
بطور كلی این مطالعه یك همبستگی ثابت بین تنوع میكروبیوم روده و جامعه پذیری افراد را نشان داد. بنابراین، اساساً هرچه شبكه اجتماعی یك فرد بزرگتر باشد، میكروبیوم روده وی متنوع تر خواهد بود.
جانسون می گوید: رابطه بین تنوع میكروبیوم روده و شبكه های اجتماعی انسانی قبلاً مورد بررسی قرار نگرفته است، اما رابطه مثبت موجود در اینجا حاكی از آنست كه تعاملات اجتماعی نیز ممكنست بر جوامع باكتریایی روده تأثیر بگذارد.
یافته های دیگر نشان میدهد كه تنوع بیشتر میكروبیوم با سفرهای بین المللی مكرر هم راه است. همین طور تنوع بیشتر با رژیم های غذایی حاوی غذاهای تخمیر شده و پریبیوتیك هم راه است.
جالب است بدانید، پروبیوتیك ها در چارچوب مكمل ها با كاهش تنوع میكروبیوم روده ارتباط دارند. جانسون اشاره كرد كه این همبستگی غیرمنتظره به احتمال زیاد به سبب تمایل افراد با مشكلات سلامت روده به مصرف مكمل های پروبیوتیك است.
در نهایت این مطالعه قصد ندارد رابطه علت و معلول مستقیمی بر ارتباط بین باكتری های روده و خصوصیات شخصیتی داشته باشد، اما در عوض جانسون تاكید می كند كه روابط دیده شده در این مطالعه به احتمال زیاد دو طرفه است. همانطور كه وی در نتیجه مطالعه ذكر كرده است: باكتری های روده می توانند بر رفتار و رفتار می تواند بر تركیب میكروبیوم روده تأثیر بگذارد.
جانسون می گوید اگر رابطه اختلالات روانپزشكی را با باكتری های روده بپذیریم، پیوند دادن تغییرات رفتاری ​​در بزرگسالان سالم با میكروبیوم بطور كلی غیرمنطقی نیست. با این وجود، مطمئناً به همین راحتی نیست كه مثلا یك گونه باكتریایی موجب شود فرد شخصیتی برون گرا نشان دهد.
جانسون می گوید: زندگی مدرن ما ممكنست طوفانی كامل برای ناتراز شدن همزیستی روده(dysbiosis) باشد. ما زندگی استرس زایی را با تعامل های اجتماعی كمتر و سپری كردن زمان كمتر با طبیعت می گذرانیم، رژیم های غذایی ما بطور معمول از نظر فیبر كمبود دارند، در محیط های غیربهداشتی هستیم و به درمان های آنتی بیوتیكی وابسته هستیم. همه این عوامل می تواند بر میكروبیوم روده تأثیر بگذارد و بدین جهت ممكنست به روش های ناشناخته بر رفتار و سلامت روانی ما تأثیر بگذارد.
با به هم ریختگی تراز و توازنی كه در بین ریزاندامگان هایی كه بر روی بدن یا درون بدن می زیند، پدیده ناترازشدن همزیستی رخ می دهد. این پدیده بیشتر در دستگاه گوارش دیده می شود. ناترازشدن همزیستی منجر به بیماری هایی مانند بیماری التهابی روده، خستگی مزمن، چاقی، سرطان و التهاب روده بزرگ می شود.
این مطالعه جدید در مجله Human Microbiome Journal انتشار یافته است.
منبع:

1398/11/11
00:17:06
5.0 / 5
1929
تگهای خبر: شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک