URLاندازه گیری قند خون با كمك دستگاه مبتنی بر هوش مصنوعی

اندازه گیری قند خون با كمك دستگاه مبتنی بر هوش مصنوعی

به گزارش كوتاه كننده لینك پژوهشگران ˮدانشگاه وارویكˮ انگلیس سیستمی توسعه داده اند كه طی آن هوش مصنوعی قادر به اندازه گیری قندخون كاربران در هر لحظه است.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا، محققان امیدوارند روزی این سیستم بتواند جایگزین روش تهاجمی گرفتن خون توسط سوزن از انگشت افراد شود. افراد مبتلا به دیابت می دانند كه این اندازه گیری قند خون تا چه اندازه مهم می باشد ازاین رو توسعه روشی راحت برای اندازه گیری قند خون گامی بسیار مهم به حساب می آید.
طی این مطالعه پژوهشگران دانشگاه "وارویك" به رهبری دكتر "لیندرو پچیا"(Leandro Pecchia) نشان دادند كه چگونه می توانند قند موجود در خون را با استفاده از سیگنال های الكتروكاردیوگرام و سنسورهای پوشیدنی تشخیص دهند. این سیستم مجهز به نمایشگر مداوم قند خون می باشد و توسط آن افراد می توانند در هر لحظه میزان قند خون بیماران را دریابند. نمایشگر مداوم قند خون(CGM) گلوكز موجود در خون را با استفاده از یك سنسور اندازه گیری می كنند. سپس حسگرها هشدارها و داده ها را به دستگاه می فرستد. دستگاه اغلب باید دو بار در روز كالیبره شود.
پژوهشگران بعد از آزمایش این دستگاه بر روی افراد دریافتند این دستگاه با دقت ۸۲ درصد می تواند قند خون افراد را اندازه گیری نماید. البته كاربران می توانند از این دستگاه برای تشخیص هیپوگلیسمی هم استفاده كنند. هیپوگلیسِمی به افت قند خون به زیر شصت(میلی گرم بر دسی لیتر) گفته می شود.
پچیا در پایان اضافه كرد: گرفتن خون توسط سوزن از انگشتان بطور قطع كار خوشایندی برای افراد مبتلا به دیابت نیست به خصوص این مورد كه افراد می بایست در شب هم این كار را انجام دهند. كودكانی كه مبتلا به این بیماری هستند بطور قطع لحظات سختی را سپری می كنند بنابر این ما ابزاری را توسعه دادیم كه این ابزار از هوش مصنوعی برای تشخیص خودكار هیپوگلیسمی از راه چند الكتروكاردیوگرام استفاده می نماید. الكتروكاردیوگرام در هر شرایطی حتی در حالت خواب هم قابل تشخیص می باشد.
یافته های این مطالعه در مجله "Scientific" منتشر گردید.1398/10/24
19:07:55
5.0 / 5
1608
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک