URLنام ماهواره ژاپنی به گینس افزوده شد

نام ماهواره ژاپنی به گینس افزوده شد

به گزارش كوتاه كننده لینك ماهواره ˮTSUBAMEˮ متعلق به سازمان اكتشاف هوافضای ژاپن(JAXA) با قرار گرفتن در مدار ۱۶۷.۴ كیلومتری از سطح زمین موفق به كسب ركورد كم ارتفاع ترین ماهواره شد و نامش در كتاب ركوردهای جهانی ˮگینسˮ به ثبت رسید.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، كتاب ركوردهای جهانی "گینس" ركورد رسمی كمترین ارتفاع به دست آمده توسط یك ماهواره رصد زمین را به آژانس اكتشاف هوافضای ژاپن(JAXA) اعطا كرد.
این ماهواره معروف به "TSUBAME" كه یك ماهواره ارتفاع بسیار پایین آزمایشی(SLATS) است، در مأموریت خود از ۲۳ دسامبر ۲۰۱۷ تا اول اكتبر ۲۰۱۹ در ارتفاع فوق العاده كم ۱۶۷.۴ كیلومتر از سطح زمین قرار گرفته است.
ماهواره های رصد زمین بسترهای بسیار خوبی برای كسب اطلاعات بیشتر در مورد سیاره زمین هستند، اما آنچه آنها را بسیار مؤثر می كند، یكی از معایب اصلی آنها هم هست. از آنجائیكه آنها در مدار كم ارتفاع زمین(تا ۲۰۰۰ كیلومتر) قرار دارند، می توانند مناطق وسیعی از سطح زمین را مشاهده كنند، اما متأسفانه قرار گرفتن در چنین ارتفاعی به این مفهوم است كه وضوح و تفكیك پذیری تصویرهایی كه می توانند ضبط كنند، محدود است.
مأموریت "TSUBAME" برای آزمایش امكان قرار دادن ماهواره ها در ارتفاعات خیلی كم بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ كیلومتر طراحی شده است، جایی كه می توانند از تصاویر با وضوح بالا استفاده كنند. مشكل این است كه جو بسیار نازك در آن ارتفاعات هزار برابر بیشتر از ارتفاعات بالاتر، كشش جوی بوجود می آورد و وجود اكسیژن اتمی می تواند سبب شود كه فضاپیما به سرعت گرفتار عیب شود.
ماهواره "TSUBAME" برای غلبه بر این مشكل از مواد مخصوص مقاوم در مقابل اكسیژن ساخته شده و مجهز به موتور یونی و به موjرهای جت با سوخت گاز برای كمك به حفظ مدار و موقعیت دقیق است تا بتواند تصاویر سطح زمین را ضبط كند و غلظت اكسیژن را هم اندازه گیری نماید.
این ماهواره در طول مأموریت خود پیش از پایین آمدن تا ارتفاع بی سابقه ۱۶۷.۴ كیلومتر، به مدت هفت روز در ارتفاع ۲۷۱.۵ كیلومتری قرار داشت و كار خویش را از این ارتفاع آغاز كرد.


"ساساكی ماسانوری" مدیر این پروژه اظهار داشت: من فكر می كنم ما موفق به ایجاد این ماهواره منحصر به فرد شده ایم كه می تواند مدار خویش را در ارتفاع خیلی كم حفظ كند و این كار نه تنها به لطف فناوری های اصولی و اساسی كه برای توسعه و بهره برداری از ماهواره های مصنوعی در اختیار داریم و چندین سال تجربه ما در مورد موتورهای یونی و فناوری های ردیابی و كنترل انجام شده است، بلكه به لطف سطح بالای علم و فناوری كه در ژاپن داریم، محقق شده است.
وی ادامه داد: من می خواهم از این دستاورد در آینده علمی، فناوری و استفاده از ماهواره ها استفاده كنم و در كمك به حل هرچه بیشتر مسائل اجتماعی مشاركت داشته باشم.1398/10/04
14:33:34
5.0 / 5
1188
تگهای خبر: آزمایش , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک