URLنشت روده به بیماری های پیش روی فضانوردان افزوده شد

نشت روده به بیماری های پیش روی فضانوردان افزوده شد

به گزارش كوتاه كننده لینك محققان دانشگاه كالیفرنیا ریورساید و سن دیه گو در یك مطالعه جدید نشان دادند كه شرایط ریزگرانش می تواند بر سلول هایی كه دیواره روده ها را پوشانده اند، تاثیر بگذارد و سبب نشتی روده شود.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، انسان به منظور زندگی در روی كره زمین تكامل یافته است، ازاین رو به محض اینكه از این محیط دور می شود، انواع مشكلات سلامتی برایش به وجود می آید.
حالا محققان دانشگاه كالیفرنیا ریورساید(California Riverside) و سن دیه گو(San Diego) شواهدی از یك مشكل یا بیماری جدید كه در بدن فضانوردان اتفاق می افتد، پیدا كرده اند.
شبیه سازی شرایط ریز گرانش یا جاذبه نزدیك به صفر نشان داده است كه روده های انسان بعد از اقامت كوتاه مدت در فضا می توانند گرفتار نشتی شوند و احتمال بروز عفونت ها و بیماری های خاص را در هفته های بعد بالا می برد.
دستگاه گوارش انسان مكانی بسیار خشن و در عین حال حساس است، چون كه نه تنها پر از ماده ای به نام اسید معده است كه در صورت رسیدن به اندام های دیگر بدن، آنها را از بین می برد، بلكه حاوی اكوسیستم وسیعی از ریزموجودات است كه در صورت فرار و رسیدن به قسمت های دیگر بدن می توانند سبب بروز عفونت های خطرناك شوند.
برای ایمن نگه داشتن بدن، روده های ما با سلول های مخاطی یا بَرپوشی پوشانده شده است كه سدی غیرقابل نفوذ در مقابل باكتری ها و سایر مایعات می سازند. حداقل تابحال تصور می شد كه غیرقابل نفوذ است. این سد سلولی گاهی اوقات در اثر بیماری یا رژیم غذایی نامطلوب، ضعیف می شود و اجازه می دهد چیزهایی از آن عبور كنند كه نباید عبور كنند. این به نوبه خود می تواند سبب ایجاد بیماری های مزمن مانند دیابت نوع یك، بیماری التهابی روده و بیماری كبد شود.
محققان برای این مطالعه جدید می خواستند بررسی نمایند كه آیا ریزگرانش فضا بر این سد در روده انسان تاثیر می گذارد یا خیر.
تابحال مطالعات قبلی نشان داده بودند كه سفر به فضا در اثر جاذبه كم و تابش كیهانی زیاد می تواند استخوان ها و ماهیچه های فضانوردان را تضعیف كند، علایم زوال عقل را القا كند، شانس مبتلا شدن به بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد و حتی بیان ژن های بدن را تغییر دهد.
محققان جهت بررسی تأثیرات این شرایط روی روده، سلول های مخاطی روده را در یك زیست راكتور كه به سرعت می چرخد​​، كشت كردند تا اثرات ریزگرانش را شبیه سازی كنند. محققان پس از گذشت ۱۸ روز در این محیط، چرخش را متوقف كردند و سلول ها را بررسی كردند.
در نهایت مشخص شد كه این سلول های مخاطی در تشكیل "اتصالات محكم" كه سلول های جداگانه را به هم متصل می كند، جا مانده اند. با تضعیف این اتصالات، این دیوار، نفوذپذیر یا گرفتار نشتی می شود.
"دكلان مك كول" محقق اصلی این تحقیق می گوید: مطالعه ما برای نخستین بار است كه نشان داده است محیط ریزگرانش سبب می شود سلول های مخاطی در مقابل اثرات ماده ای كه خاصیت نفوذناپذیری این سلول ها را تضعیف می كند، مقاومت نكنند. نكته مهم این است كه ما مشاهده كردیم كه این نقص تا ۱۴ روز بعد از خروج از محیط ریزگرانش همچنان حفظ می شود.
محققان می گویند كه این یافته ها می تواند پیامدهایی برای سلامتی فضانوردان در فضا و حتی بعد از بازگشت به زمین داشته باشد.
متأسفانه به نظر می آید كه در سفرهای فضایی، روده به صورت ویژه مستعد خطر است. چونكه یكی دیگر از تحقیقات اخیر بر روی موش ها نشان داد كه اشعه كیهانی می تواند بر توانایی سلول های روده در جذب مواد مغذی تأثیر نفی بگذارد و افزایش ریسك مبتلا شدن به سرطان را هم به دنبال دارد.
در كل به نظر می آید كه سفرهای فضایی بر بدن انسان بسیار تأثیر می گذارد. هم اكنون برای اكثریت ما بهتر است كه در اینجا بر روی كره زمین بمانیم، ازاین رو باید مواظب آن باشیم.
این تحقیق در مجله Science Reports انتشار یافته است.1398/09/06
16:20:10
5.0 / 5
1151
تگهای خبر: سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک