URLدر ژاپن صورت گرفت؛

تولید یك خودروی سبك و قدرتمند با بدنه ای از جنس فیبر نانو سلولزی

تولید یك خودروی سبك و قدرتمند با بدنه ای از جنس فیبر نانو سلولزی

به گزارش كوتاه كننده لینك در ژاپن با استفاده از فیبر نانو سلولزی بدنه و فضای داخلی یك خودرو ساخته شده است. به قول محققان با استفاده از این ماده می توان خودروهایی سبكتر و حافظ محیط زیست تولید كرد.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از نیواطلس، نانوفیبر سلولزی كه از گیاهان تولید می شود(CNF) یك پنجم وزن فولاد را دارد و قدرت آن ۵ برابر این فلز است. چنین فیبری به تولید خودرو های سبك و قدرتمند كمك می نماید كه حافظ محیط زیست هم هستند. با استفاده از این نوع فیبر می توان از تولید ۲ هزار كیلوگرم كربن در چرخه ساخت خودرو كاست. این نوع فیبر اصولا از چوبی تهیه می شود كه خرد و در محلول های شیمیایی جوشانده شده است. ازاین رو فیبر مذكور به شدت متراكم، سبك و به شدت قدرتمند و البته قابل بازیافت است. در كنار این موارد می توان فیبر مذكور را در مصارف صنعتی به كار برد و آنرا به شكل های مختلف قالب گیری كرد. درهمین راستا وزارت محیط زیست ژاپن اعتقاد دارد خودروسازان با استفاده از این ماده می توانند اتومبیل هایی سبكتر و حافظ محیط زیست تر بسازند.
بنابراین در پروژه ای با همكاری دانشگاه كیوتو بدنه و فضای داخلی یك خودرو از فیبرCNF ساخته شد. این اتومبیل «خودروی نانوسلولزی» یا NCV نام دارد و وزن آن ۱۰ درصد كمتر از نمونه ای است كه با مواد معمول ایجاد می شود. همینطور در فرآیند ساخت آن گازهای گلخانه ای كمتری تولید شد. محققان به صورت مداوم قطعاتی كه با این ماده ساخته شده اند را آزمایش كردند تا از مقاومت آنها در دراز مدت اطمینان حاصل كنند. به قول آنان نتایج آزمایش ها بسیار موفقیت آمیز است و چند شركت خودروسازی همچون تویوتا مشغول بررسی انواعCNF هستند تا مشخص شود تولید خودرو با این مواد از لحاظ اقتصادی به صرفه است یا خیر.

1398/08/11
11:12:02
5.0 / 5
1192
تگهای خبر: آزمایش , تولید , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک