URLوزیر علوم:

ضرورت استفاده گسترده تر از توانمندی دانشگاه ها در فناوری فضایی

ضرورت استفاده گسترده تر از توانمندی دانشگاه ها در فناوری فضایی

به گزارش كوتاه كننده لینك وزیر علوم، بر لزوم استفاده گسترده تر از توانمندی ها و ظرفیت های دانشگاه های كشور در زمینه فناوری های فضایی تاكید نمود.به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از وزارت علوم، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در آیین افتتاح همایش «اكتشاف در عمق فضا» بر لزوم استفاده گسترده تر از توانمندی ها و ظرفیت های دانشگاه های كشور در زمینه فناوری های فضایی ذیل یك برنامه جامع ملی تاكید كرد.
وی اضافه كرد: تلاش های انجام شده در این عرصه باید در جهت كاربست فناوری های هوا و فضا در كشور باشد.
وزیر علوم بابیان این كه الان جمهوری اسلامی ایران در جایگاه علمی مناسبی در سطح جهان قرار دارد، اظهار داشت: ما در علوم و فناوری های جدید جایگاه خوبی داریم و این امر به علت تلاش های مستمر استادان دانشگاه ها و محققان در كشور و همینطور ایجاد ارتباطات علمی با سایر كشورهای جهان بوده است.
وی با اشاره به اینكه پژوهشگاه هوافضا ازجمله بخش هایی است كه وزارت علوم از آن حمایت می كند، اضافه كرد: در ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته در كاربست فناوری و انتقال آن به جامعه برای تبدیل علم به ثروت وارد شده ایم و در این راستا معاونت پژوهش وفناوری وزارت علوم از تعداد زیادی از مراكز رشد حمایت می كند.
وزیر علوم تعداد مراكز رشد ایجادشده در دانشگاه ها را ۱۹۷ مركز عنوان نمود و اظهار داشت: علاوه بر آن ۴۳ پارك علم و فناوری هم در سطح كشور راه اندازی شده كه پشتیبانی از شركت های دانش بنیان و استارتاپ ها را در دستور كار خود دارند.
غلامی با اشاره به اینكه ما همواره از سوی جامعه با این سوال مواجه هستیم كه توانمندی های علمی در سطح جامعه به چه اندازه باعث خلق آسایش و توسعه پایدار شده است، اظهار داشت: از زمانی كه توسعه فناوری ها را شروع كرده ایم، دستاوردها و موفقیت های خوبی كسب كرده ایم؛ اما همچنان با نقطه مطلوب فاصله داریم.
وزیر علوم بابیان اینكه در برخی از مواقع فناوری ما را به دنبال خود می كشد، اضافه كرد: اگر ما در زمینهٔ توسعه فناوری دیر اقدام نماییم، حتما عقب می مانیم؛ از این رو لازم است تا از ظرفیت های علمی موجود در كشور استفاده نماییم و این امر احتیاج به تلاش های مستمر دارد.
وی همینطور با اشاره به ورود دانشگاه های كشور به توسعه فناوری های فضایی، ابراز امیدواری كرد كه توانمندی های ایجادشده در دانشگاه ها در یك برنامه جامع ملی به كار گرفته شود تا سرعت تحولات فناوری گسترش پیدا كند، چونكه در غیر این صورت بخش قابل توجهی از ظرفیت های كشور كمتر استفاده می شود یا بلااستفاده باقی می ماند.
وزیر علوم تصریح كرد: برنامه های كلان ملی می تواند با آوردن امكانات و تجربیات پیشرو زمینه توسعه فناوری ها بخصوص در حوزه هوا و فضا را ایجاد كند.
غلامی در حاشیه این همایش مركز رشد واحدهای فناور و باشگاه هوافضای پژوهشگاه هوا و فضا را افتتاح نمود.


1398/07/15
12:32:24
5.0 / 5
1141
تگهای خبر: شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک