URLناسا سیستم جداسازی مارس ۲۰۲۰ را آزمایش كرد

ناسا سیستم جداسازی مارس ۲۰۲۰ را آزمایش كرد

كوتاه كننده لینك: سیستم جداسازی مریخ نورد ˮمارس 2020ˮ كه وظیفه تحویل كاوشگر به سطح سیاره مریخ را دارد با موفقیت آزمایش شد.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، مهندسان ناسا آزمایش جداسازی موفقیت آمیز مریخ نورد "مارس ۲۰۲۰" را كه این كاوشگر را به سطح سیاره سرخ تحویل می دهد، انجام دادند.
این آزمایش در آزمایشگاه پیشران جت ناسا(JPL) در پاسادنا كالیفرنیا انجام گرفت كه شامل جدایی انفجاری مریخ نورد از جدا كننده ای بود كه توسط جرثقیل بلند شده بود.
هنگامی كه ماموریت "مارس ۲۰۲۰" در تاریخ ۵ اوت ۲۰۱۲ وارد جو مریخ شود، آخرین لحظات پیش از فرود مجموعه ای از رویدادهای پیچیده را شامل می شود و از نسخه پیشرفته تری از فناوری فرود مریخ نورد "كنجكاوی"(Curiosity) در سال ۲۰۱۲ بهره می برد.
این كاوشگر هنگامی كه با سرعت مافوق صوت به جو مریخ برخورد می كند توسط یك محافظ حرارتی آیرودینامیكی و یك محافظ پشتی محافظت می شود كه نه تنها موجب كاهش گرمای ورودی به قطعات كاوشگر می شود، بلكه به آن قدرت مانور می دهد و در سرعت مافوق صوت، باز شدن چندین چتر نجات آنرا كند می كنند تا آماده جدا شدن از جدا كننده و نشستن بر سطح مریخ شود.
در هنگام جابجایی كاوشگر از محافظ و سپر حرارتی خود در ارتفاع ۱.۶ كیلومتری، فرودگر به سرعت ۲۷۴ كیلومتر در ساعت می رسد.
اندكی بعد از آن، هشت موتور فرودگر روشن می شوند تا نه تنها موجب كاهش سرعت كاوشگر شود بلكه یك فرود ایمن را فراهم آورد. این نخستین باری است كه از این فنآوری برای فرود یك مریخ نورد استفاده می شود.
وقتی این فضاپیما در ارتفاع ۲۰ متری سطح مریخ قرار بگیرد، به سرعت ۲.۷ كیلومتر در ساعت رسیده است. این زمانی است كه مانور فرود آغاز می شود. پیچ های انفجاری منفجر می شوند و مریخ نورد را جدا می كنند كه نكته كلیدی مورد آزمایش ناسا در JPL بود.


بعد از جداسازی، چهار موتور خاموش می شوند و در صورتیكه چرخ های فرودگر در حال باز شدن است، كاوشگر از یك طناب ۷.۵ متری پایین می آید. سپس هنگامی كه چرخ ها سطح مریخ را لمس می كنند، طناب بریده می شود و جداكننده به پرواز درمی آید تا حداقل در فاصله ۱۵۰ متری از محل فرود سقوط كند.
طبق گفته ناسا، بعد از اتمام آزمایشات سخت افزاری و كامپیوتری همچون تست حرارتی برای شبیه سازی دما و فشار مریخ، فرود مریخ نورد و مرحله نزول، "مارس ۲۰۲۰" به پایگاه هوایی كیپ كاناورال در فلوریدا ارسال می شود تا روی موشك "اطلس V"(Atlas V) متعلق به اتحادیه پرتاب فضایی آمریكا سوار شود و انتظار پرتاب در ژوئیه سال ۲۰۲۰ را بكشد.
منبع:

1398/07/14
23:16:07
5.0 / 5
1303
تگهای خبر: آزمایش , چت , سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک