URLبرای اولین بار؛

فراماده ای با قابلیت دستكاری نور در مقیاس نانو تولید شد

فراماده ای با قابلیت دستكاری نور در مقیاس نانو تولید شد

به گزارش كوتاه كننده لینك محققان دانشگاه واشنگتن از تولید فراماده ای با استفاده از چاپگرهای سه بعدی اطلاع داده اند كه از آن می توان برای دستكاری نور در راه حركت با دقتی در مقیاس نانو استفاده نمود.به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از تك اكسپلوریست، این فراماده قادر به كنترل و دستكاری نور در حین حركت در هر جهتی است. فراماده مورد اشاره در شرایط آزمایشگاهی به منظور تغییر مسیر حركت مستقیم نور و مارپیچ كردن این مسیر به كار گرفته شد.
فراماده ها مواد مركبی هستند كه دارای خواص نامتعارف الكترومغناطیس در ساختار وجودی خود هستند. آنچه این مواد را غیرمعمول كرده، خاصیت ضریب شكست منفی نور در آنها است، به این معنا كه این مواد نور را در جهت مخالف مواد عادی منكسر كرده و می شكنند.
خواص نامتعارف این مواد سبب شده تا از آنها در زمینه های مختلف استفاده گردد همچون آنها در مهندسی مایكروویو و برای تولید آنتن های هوشمند، لنزها و نمونه های فراوان دیگر است. این نخستین بار است كه فراماده ای با دقت نانو به منظور شكستن نور و دستكاری مسیر حركت آن ایجاد می شود.
انتظار می رود این دستاورد جدید زمینه را برای تولید حسگرهایی مافوق كوچك فراهم آورد كه صنعت حمل و نقل را متحول می كنند. این حسگرها در نمایشگرها و در هدست های واقعیت مجازی هم كاربرد خواهند داشت.

1398/07/14
14:35:38
5.0 / 5
1245
تگهای خبر: آزمایش , تولید , صنعت , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک