URLساخت دستگاههای طیف سنج با دانش فنی و قطعات ساخت داخل

ساخت دستگاههای طیف سنج با دانش فنی و قطعات ساخت داخل

كوتاه كننده لینك: یك شركت دانش بنیان موفق شده دستگاه های طیف سنج را كه دارای فناوری پیشرفته ای هستند و در صنایع مختلف كاربرد دارند، با دانش فنی و قطعه های ساخت داخل، بومی سازی كند.به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، شناخت خاصیت یك ماده بدون شناخت مواد تشكیل دهنده اش ممكن نیست. تجهیزاتی كه بتوانند با تحلیل دقیق و موشكافانه ای از ماده از اسرار درونی اش خبر بدهند، وجود دستگاه هایی با فناوری پیشرفته و حساسیت بالا است.
دستگاه هایی مانند اسپكتروفتومتری برای طیف سنجی و آنالیز مواد مختلف، كاربردی ویژه در آزمایشگاه ها پیدا كرده اند. تجهیزاتی كه بااینكه بسیار پركاربرد، اما جزو كالاهای خاص و گران قیمت به شمار می روند كه با عنایت به فناوری پیشرفته، معدود كشورهای برخوردار از فناوری تولیدشان، این توانمندی را در اختیار كشور دیگری قرار نداده اند.
فناوران كشورمان اما در راه بومی سازی این فناوری گام برداشته اند و این دستگاه ها را در داخل كشور تولید و به مرحله تجاری سازی رسانده اند.
ناصر شكوفی مدیر عامل یك شركت دانش بنیان با اشاره به اهمیت این دستگاه در شناخت خواص و طیف سنجی مواد مختلف اظهار داشت: حدود ۱۲ دستگاه در این شركت تولید و تجاری سازی شده است كه عمدتاً برای اندازه گیری و آنالیز تركیبات به كار رفته در مواد گوناگون استفاده می شوند.
این فعال فناور با بیان این كه دستگاه ها طیف سنجی كاربردهای گوناگونی در حوزه های فناوری و همین طور صنایع تجاری و دفاعی دارد، اضافه می كند: طیف سنج ها جزو محصولات دانش بنیان های تك به شمار می روند و اندك كشورهایی كه از فناوری ساخت چنین دستگاه هایی برخوردار می باشند، آنرا در اختیار دیگر كشورها قرار نمی دهند. این در شرایطی است كه آزمایشگاه های آنالیز مواد، صنایع گوناگون، حوزه های اموزشی و پژوهشگران به این تجهیزات نیازی مبرم دارند.
وی با اشاره به تأمین نیاز كشور به این محصول دانش بنیان با فناوری بومی اظهار داشت: با عنایت به اهمیتی كه این دستگاه داشت و نیازی كه به آن احساس می شد، با همان دقت و كیفیت نمونه مشابه خارجی تولید و به حوزه های نیازمند این دستگاه ارائه دادیم.
شكوفی، با یبان این كه تعداد انگشت شماری از شركت های خارجی این تجهیزات را تولید می كنند و اغلب شركت هایی كه خودرا تولیدكننده می دانند، به صورتی استفاده كننده فناوری همین شركت ها هستند، افزود: قبل از تحریم ها نیز تهیه این دستگاه ها با دشواری های بسیاری مواجه بود، الان كه به هیچ عنوان امكان خریداری این دستگاه ها وجود ندارد، اما خوشبختانه این تجهیز فناور و پیشرفته در كشورمان تولید شده است.
وی، از ساخت قطعات این طیف سنج ها به كمك شركت های داخلی آگاهی داد و اظهار داشت: بالغ بر ۱۵ شركت داخلی همكاری داریم كه قطعه های دستگاه های طیف سنج را در كشور خودمان تولید می كنند. این همكاری و تعامل زمینه ای شد تا این محصول دانش بنیان در داخلی بومی سازی و به معنای واقعی ایران ساخت شود.
این فعال دانش بنیان، وجود ظرفیت صادراتی را نشان دهنده توانمندی این محصول در رقابت با نمونه های خارجی می داند.
وی اضافه كرد: خوشبختانه درنمایشگاه سال گذشته، زمینه ای شد تا طیف سنج های تولید این شركت به مشتریان خارجی معرفی شود. بازخوردهای بسیار خوبی داشتیم و امسال نیز توانستیم بیشتر از ۱۰ دستگاه را صادر نماییم.


منبع:

1398/05/19
18:41:48
5.0 / 5
1233
تگهای خبر: آزمایش , شركت , فناوری , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک