URLكامپیوتر الهام گرفته از مغز می تواند تصاویر غم انگیز و شاد را تشخیص دهد

كامپیوتر الهام گرفته از مغز می تواند تصاویر غم انگیز و شاد را تشخیص دهد

به گزارش كوتاه كننده لینك دانشمندان علوم اعصاب با تركیب فناوری ماشین های یادگیری و علم اعصاب موفق به ایجاد یك شبكه عصبی كه می تواند احساسات انسان ها را از روی تصاویر آنها شناسایی كند، شدند.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا، دانشمندان علوم اعصاب "دانشگاه كلرادو بولدر"(University of Colorado Boulder) آمریكا با تركیب یادگیری ماشین و علم اعصاب موفق به ایجاد یك كامپیوتر الهام گرفته از مغز شده اند كه می تواند تفاوت بین تصاویر غم انگیز و شاد را دریابد.
"تور واگار"(Tor Wager) نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: فناوری یادگیری ماشین واقعا در شناخت محتوا و رمزگشایی آنها موثر است. ما طی این مطالعه دریافتیم این فناوری می تواند احساس انسانها را هم تشخیص دهد.
سیستم های كامپیوتری كه پژوهشگران طی این مطالعه توسعه داده اند مشابه ساختار مغز انسان است. استاد "فیلیپ كراگل"(Philip Kragel) پژوهشگر مقطع فوق دكتری این مطالعه اظهار داشت: خیلی از افراد اعتقاد دارند كه انسان ها محیط خاص خویش را به روش خاصی ارزیابی می كنند و احساسات از سیستم خاص مغز كه "دستگاه كناره ای"(limbic system) نام دارد، پیروی می كنند. ما طی این مطالعه دریافتیم كه خود قشر بصری هم نقش مهمی در پردازش و درك احساسات دارد.
دستگاه كناره ای یا سیستم لیمبیك یا سامانه عصبی احساسی، مجموعهٔ پیچیده ای از سازه های عصبی است كه زیر مخ و در دو طرف نهنج(تالاموس) یافت می شود. دستگاه كناره ای مجموعه ای از ساختارهای مغزی است كه در تمام پستانداران وجود دارد و در انجام عمل بویایی و فعالیت های دیگر مانند اَعمال خودفرمان و بروز هیجان و سایر رفتارها دخالت دارد.
این دستگاه عامل زندگی احساسی ما و فعالیت های مغزی، مانند یادگیری و شكل گرفتن خاطره ها می باشد. دستگاه كناره ای چرایی لذت بخش بودن برخی چیزها، مانند غذا خوردن، و علت برخی بیماری ها در اثر فشار روانی، همچون فشار خون بالا را توجیه می كند.
طی این مطالعه پژوهشگران یك شبكه عصبی به نام "الكس نت"(AlexNet) توسعه داده و از آن استفاده كردند. این شبكه، كامپیوتر ها را قادر می سازد تا اشیاء را شناسایی كنند. پژوهشگران این شبكه عصبی را بگونه ای تنظیم كردند تا بتواند احساس واقعی انسانها را هنگام مشاهده یك تصویر خاص پیش بینی نماید. محققان در گام بعدی علاوه بر شبكه مذكور از شبكه ای دیگر موسوم به شبكه‌ی "اِمونت" (EmoNet) استفاده و ۲۵ هزار تصویر را در آن وارد كردند.
آنها این تصاویر را به ۱۸ فرد نشان دادند و در همان هنگام با "اف ام آرآی" یا "تصویرسازی تشدید مغناطیسی كاركردی"(Functional Magnetic Resonance Imaging) هم فعالیت مغز آنها را اندازه گیری كردند. به صورت شگفت انگیزی پژوهشگران دریافتند الگوهای شبكه عصبی انسان و كامپیوتر مبتنی بر شبكه عصبی یكسان بود. تصویری را كه انسان با مشاهده تصویر تشخیص می داد شخص مورد نظر ناراحت است كامپیوتر هم همان پاسخ را می داد.
سپس از كامپیوتر خواسته شد تا آن تصاویر را به چند بخش كه شامل اشتیاق، میل جنسی، ترس، هیجان وتعجب بود تقسیم كند. بعد از آن مشخص شد این برنامه عملكرد خوبی در شناخت برخی احساسات از تصاویر دارد بگونه ای كه حتی انسان ها در آن حد نمی توانند. این سیستم می تواند به صورت دقیق و به صورت مداوم ۱۱ نوع از انواع احساسات را با دقت بیشتر از ۹۵ درصد طبقه بندی كند. علاوه بر تصاویر، توانست حتی فیلم ها را هم بر مبنای نوع آنها(كمدی، عاشقانه، درام و ترسناك) با دقت ۷۵ درصد طبقه بندی كند.
یافته های این مطالعه در مجله "ScienceAdvances" منتشر گردید.1398/05/06
13:37:36
5.0 / 5
1370
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک