URLبزها هم احساساتی می شوند!

بزها هم احساساتی می شوند!

به گزارش كوتاه كننده لینك پژوهشگران ˮدانشگاه كوئین مری لندنˮ در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند بزها احتمالاً می توانند تنها با شنیدن صدای همنوعان شان از كوچك ترین تغییرات عاطفی آنها آگاه شوند.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، شاید تابحال بزها را تنها حیواناتی بازیگوش می دانستیم كه با انجام برخی كارها سبب خنده افراد می شوند اما اینطور نیست چون كه مطالعه اخیر پژوهشگران نشان داده است آنها با شنیدن صدای یكدیگر از احساس هم آگاه می شوند.
پژوهشگران "دانشگاه كوئین مری لندن" (QMUL) با همكاری پژوهشگران ۳ دانشگاه نامی جهان چون "دانشگاه روهامپتون"( University of Roehampton)، "مؤسسه فناوری فدرال زوریخ" (ETH Zurich) و دانشگاه تورین (UNITO) ایتالیا اخیر تغییرات رفتاری و فیزیولوژیكی بزها را اندازه گیری كرده اند تا دریابند آیا انها می توانند از روی صدا متوجه احساس منفی یا مثبت دیگر بزها شوند یا خیر.
آنها دریافتند هنگامی كه احساس یك صدا تغییر می كند، احتمال رفتن بزها به سمت منبع صدا هم تغییر می كند و این نشان داده است كه آنها می توانند از روی صدای دیگر بزها آگاه شوند كه آیا آنها خوشحال یا ناراحت هستند. پژوهشگران این پدیده را "سرایت هیجانی" ( emotional contagion) می نامند. "سرایت هیجانی"پدیده ای است كه احساسات یك شخص و رفتارهای آن به صورت مستقیم سبب ایجاد احساسات و رفتار مشابه در افراد دیگر می شود.
طی این مطالعه كه در مجله" Frontiers in Zoology" منتشر گردید پژوهشگران دریافتند هنگامیكه بزها احساس مثبتی را از صدای دیگر بزها دریافت می كنند، نوسان ضربان قلب آنها در مقایسه با زمانی كه احساس منفی را از صدای دیگر بزها دریافت می كنند، بیشتر می شود.
طی مطالعه مذكور پژوهشگران یك مبحث مهم را دریافتند و آن این بود كه بزها نه تنها قادر به تشخیص احساسات دیگر بزها از راه صدای انها هستند بلكه احساسی كه از دیگر بزها دریافت می كنند هم بر روی آنها به طرز قابل توجهی تاثیر می گذارد.
"لوئیجی باسیدونا" (Luigi Baciadonna)، نویسنده اصلی این مطالعه از دانشگاه كویین مری لندن اظهار داشت: دانستن نحوه ارتباط اجتماعی و بیان احساسات در حیوانات بسیار مهم می باشد اما تابحال به خوبی درك نشده است. نتایج ما نشان داده است كه این حیوانات (بزها) نه تنها با دقت و زیرك هستند بلكه متوجه حالات روحی دیگر بزها هم می شوند. آنها می توانند شادی و ناراحتی را از صدای دیگر بزها تشخیص دهند.
خیلی از حیوانات در شرایط محیطی زندگی می كنند كه در آن نمی توانند همیشه در طول روز یا شب در تماس بصری با یكدیگر باشن ازاین رو درك احساس یكدگیر از راه صدا می تواند یكی از بهترین چاره ها باشد.
دكتر" آلان مك الیگات" (Alan McElligott) از دانشگاه روهامپتون بریتانیا در ادامه اضافه كرد: درك احساس حیوانات از راه صدای انها می تواند به ما كمك زیادی در نحوه نگهداری آنها كند. درك این مورد در حیوانات اهلی بسیار مهم می باشد.
طی این مطالعه، محققان صدای بزهایی كه احساسات منفی یا مثبتی را منتقل می كردند، ضبط كردند و سپس یكی از این صداها را از راه یك بلندگو برای یك بز دیگر پخش كردند. آنها در مرحله بعد صداهای دیگری را هم برای آن بز پخش كردند و دریافتند هنگامیكه بزها احساس مثبتی را از صدای دیگر بزها دریافت می كنند، نوسان ضربان قلب آنها در مقایسه با زمانی كه احساس منفی را از صدای دیگر بزها دریافت می كنند، بیشتر می شود و این مورد نشان داده است كه آنها می توانند به راحتی و تنها با شنیدن صدای یكدیگر از شادمانی یا ناراحتی هم آگاه شوند.
"لیویو فووارو" (Livio Favaro)، یكی از پژوهشگران این مطالعه از دانشگاه تورین اظهار داشت: این یافته ها می تواند به درك ما از تكامل ادراك احساسات در حیوانات كمك نماید.1398/04/21
15:03:29
5.0 / 5
1301
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک