URLپنتاگون لیزری دارد كه افراد را از روی ضربان قلبشان شناسایی می كند

پنتاگون لیزری دارد كه افراد را از روی ضربان قلبشان شناسایی می كند

به گزارش كوتاه كننده لینك گویا مقر فرماندهی وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) به لیزری دست یافته است كه می تواند افراد را از روی ضربان قلبشان شناسایی كند، چون كه كسی نمی تواند ضربان قلب خویش را مخفی كند.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، شناسایی بیومتریك حالا دیگر بخشی از زندگی روزمره همه شده است. حالا فناوری تشخیص چهره در موبایل ها، فرودگاه ها و خودروهایی كه می توان آنها را فقط با نگاه كردن باز كرد، به كار گرفته می شود. همینطور فناوری شناسایی طرز راه رفتن افراد و البته سنسور اثر انگشت كه به شدت تقریباً در همه جا رایج شده است.
اما شناسایی بیومتریك بعدی در دستور كار چیست؟ به نظر می آید پاسخ این سوال "ضربان قلب" است.
پنتاگون یك لیزر را توسعه داده است كه می تواند افراد را از دور از روی ضربان قلبشان شناسایی كند. این فناوری موسوم به "جتسون"(Jetson) از لیزر ارتعاشی برای شناسایی حركات سطح پوست كه ناشی از ضربان قلب است، استفاده می نماید و جالب این كه از فاصله ۲۰۰ متری هم كار می كند.
ضربان قلب هر كس منحصر به فرد است و بعنوان امضای قلب شناخته می شود و بر خلاف چهره و اثر انگشت، به هیچ وجه قابل تغییر نیست. با این وجود همانطور كه برای كاركرد فناوری تشخیص چهره و سایر روش های شناسایی بیومتریك شرایط مطلوبی لازم است، "جتسون" هم با چند چالش مواجه می باشد.
"جتسون" تنها با لباس های معمولی مانند پیراهن كار می كند و لباس های ضخیم تر مانند كاپشن مانع از كار آن می شوند. این فناوری همینطور برای جمع آوری اطلاعات لازم، حدود ۳۰ ثانیه زمان می خواهد، ازاین رو هم اكنون فقط در صورتی مفید می باشد كه شخص هدف نشسته یا ثابت ایستاده باشد.
البته كارآیی آن هم به شكلی به پایگاه داده قلب بستگی دارد. با این وجود، تحت شرایط مناسب دارای دقت بیشتر از ۹۵ درصد است.
بدیهی است كه این فناوری می تواند برای نیروهای نظامی و نظارتی بسیار مفید باشد. ضمن این كه می تواند كاربردهای دیگری هم داشته باشد. بعنوان مثال پزشكان می توانند ضربان قلب بیمار را بدون احتیاج به لمس وی بررسی نمایند. بیمارستان ها هم می توانند بدون احتیاج به دستگاه های مراقبت حیاتی، به صورت بی سیم علایم حیاتی بیمار را رصد كنند.
شاید این فناوری با پیشرفت هایی كه خواهد داشت، یك روز حتی فناوری تشخیص چهره را منسوخ كند.1398/04/07
14:31:51
5.0 / 5
1543
تگهای خبر: فناوری , موبایل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک