URLتشخیص سرطان پستان ۵ سال زودتر از ابتلا!

تشخیص سرطان پستان ۵ سال زودتر از ابتلا!

كوتاه كننده لینك: مدل هوش مصنوعی توسعه یافته توسط دانشمندان مؤسسه فناوری ماساچوست(MIT) می تواند سرطان پستان را بدون توجه به مسائل نژادی تا ۵ سال زودتر از آن كه فرد به آن مبتلا شود پیش بینی نماید.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، محققان MIT یك روش جدید مبتنی بر هوش مصنوعی برای دیدن تصاویر ماموگرافی اختراع كرده اند كه می تواند در تشخیص سرطان پستان در زنان تا ۵ سال زودتر عمل كند.
یك مدل یادگیری عمیق كه توسط یك تیم از محققان آزمایشگاه هوش مصنوعی MIT و آزمایشگاه هوش مصنوعی "CSAIL" و بیمارستان عمومی ماساچوست به وجود آمده است می تواند بر طبق یك ماموگرام پیش بینی نماید كه آیا یك زن در آینده به سرطان پستان مبتلا خواهد شد یا نه و بر خلاف روش های قدیمی تر، به خوبی روی بیماران سیاه پوست كار می كند.
سیستم های قبلی در تشخیص و پیش بینی سرطان پستان در بیماران سیاه پوست مشكل داشتند، اما این سیستم به خوبی روی هر دو كار می كند.
دانشمندان ابتدا به ماموگرام های بیشتر از ۶۰ هزار بیمار كه در بیمارستان عمومی ماساچوست تحت درمان بودند، نگاه كردند. سپس زنانی را كه طی پنج سال تحت نظارت بودند و به سرطان پستان مبتلا شده بودند شناسایی نمودند و با استفاده از این اطلاعات یك مدل ساختند كه الگوهای ظریف در بافت پستان را كه از نشانه های اولیه سرطان پستان هستند تشخیص می دهد.
این هوش مصنوعی توانایی كمك به حل اختلاف نژادی در مراقبت های بهداشتی زنان را دارد. از آنجائیكه اطلاعات فعلی در زمینه سرطان پستان برمبنای جمعیت سفید پوست به دست آمده است سبب تأخیر در تشخیص این بیماری در زنان رنگین پوست شده است. این اتفاق به عواقب شدیدی منجر گردیده است، چونكه زنان سیاه پوست نسبت به زنان سفید پوست ۴۳ درصد بیشتر قربانی سرطان پستان می شوند و جان خودرا از دست می دهند. همین طور بطور متوسط زنان هیسپانیك (اسپانیایی زبان)، سیاه پوست و آسیایی زودتر از همتایان سفیدپوست خود به سرطان پستان مبتلا می شوند.
مدل هوش مصنوعی جدید MIT به یك دلیل ساده بر روی هر دو بیمار رنگین پوست و سفید پوست خوب عمل می كند چونكه داده های آموزشی آن از هر دو جمعیت بوده است.
دكتر "آلیسون كوریان" محقق این پژوهش اظهار داشت: سیستم ما برای سفید پوستان و رنگین پوستان بطور یكسان عمل می كند كه ابزارهای پیشین این توانایی را نداشتند. این سیستم در صورت تأیید و در دسترس قرار گرفتن جهت استفاده گسترده واقعاً می تواند استراتژی های فعلی ما برای برآورد خطر ابتلاء را بهبود بخشد.
نتایج این مطالعه در مجله Radiology انتشار یافته است.

منبع:

1398/02/20
13:40:43
5.0 / 5
1257
تگهای خبر: آزمایش , ابزار , سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک