URLقسمت دوم، زنان موفق ایرانی عرصه فناوری در دنیا

نام شاهزاده امنیت ایرانی در كنار بزرگانی چون مارك زاكربرگ

نام شاهزاده امنیت ایرانی در كنار بزرگانی چون مارك زاكربرگ

كوتاه كننده لینك: در قسمت اول گزارش زنان موفق ایرانی، زنانی را كه با موفقیت و پشتكار به آرزوهایشان جامه عمل پوشانده بودند و در خارج از ایران موفق بودند را معرفی كردیم حالا در این قسمت می خواهیم بانوانی را كه بخش های گوناگون غول های فناوری دنیا را مدیریت می كنند، معرفی نماییم.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا، زنان در سراسر جهان با وجود تمام مشكلات و چالش هایی كه دارند اما دست از رویاها و اهداف خود نمی كشند و برای مفید بودن و داشتن فردایی درخشان تلاش می كنند. در بین تمام زنان جهان، زن هایی بودند و هستند كه با تمام سختی هایی كه مواجهند گام های خودرا محكم و نیرومند برمی دارند و با تمام قوا برای اثبات جمله "ما زنان می توانیم" تلاش می كنند.
۱. "پریسا تبریز" (Parisa Tabriz )


پریسا تبریز یك متخصص امنیت كامپیوتر ایرانی- لهستانی است. وی در سال ۱۹۸۳ متولد شد و در حومه شهر شیكاگو، ایلینوی بزرگ شده است. پریسا تبریز فرزند یك پزشك ایرانی و پرستاری لهستانی است. تبریز ابتدا برای تحصیل در رشته مهندسی وارد "دانشگاه ایلینوی در اربانا-شمپین"(University of Illinois at Urbana–Champaign) شد اما مدتی بعد نظرش تغییر نمود و به علم كامپیوتر علاقه مند شد. او دارای مدرك كارشناسی و كارشناسی ارشد مهندسی علوم كامپیوتر از "دانشگاه ایلینوی" است. پریسا تبریز در سال ۲۰۰۷ به استخدام شركت گوگل درآمد و تا سال ۲۰۱۱ مدیر و متخصص امنیت در این شركت بود كه بعدها گسترش یافت و الان بیشتر از ۲۵۰ متخصص امنیت در آن مشغول هستند و الان ریاست بخش مهندسی مرورگر گوگل كروم را بر عهده دارد. بخشی كه وی ریاست آنرا بر عهده دارد، از ۳۰ هكر در اروپا و آمریكا تشكیل شده و وظیفه بررسی تهدیدات امنیتی در رابطه با موتور جستجوی گوگل و همین طور دیگر محصولات این شركت، همچون مرورگر گوگل كروم را بر عهده دارند. نكته قابل توجه و مهمی كه این زن ایرانی را نامی و مطرح كرده است این است كه شركت گوگل به او لقب "شاهزاده امنیت" را داده است. نشریه "فوربس" در سال ۲۰۱۲ از پریسا تبریز بعنوان یكی از ۳۰ چهره برتر در زمینه تكنولوژی، در كنار افرادی چون "مارك زاكربرگ" مؤسس فیس بوك نام برده است. یكی از اهداف پریسا این است كه زنان بیشتر وارد این رشته شوند و در محل كار خود باز تمام تلاش خودرا می كند تا بیشتر زنان در آنجا مشغول به كار شوند. تبریز علاوه بر فعالیتش در گوگل یك مدرس باز است و هر سال در یك كنفرانس علمی سالانه در لاس وگاس برای نوجوانان كلاس هایی برگزار می نماید و طی آن درباره رشته و فعالیت خود اطلاعاتی را در اختیار انها می گذارد.
۲. "ماریا خرسند"(Maria Khorsand)


ماریا خرسند دانشمند كامپیوتر و مدیر ارشد اجرایی ایرانی اهل سوئد است. او متولد ۱۲ ژوئن ۱۹۵۷ در ساری است. ماریا سال ۱۹۵۷ به همراه پدر و مادرش به لس آنجلس مهاجرت كرد. او مدرك كارشناسی ارشد خود در رشته علوم كامپیوتر را از "دانشگاه ایالتی كالیفرنیا در فولرتون"(California State University - Fullerton) ستاندن كرد. وی در مدتی كه مدیرعامل شركت اریكسون در سوئد بود، موفق شد به یكی بنیانگذاران فناوری بلوتوث بدل شود. خرسند مدتی مدیریت تولید سخت افزار شركت "دل" در سوئد را باز بر عهده داشت اما هم اكنون وی مدیر اجرایی شركت"SP Sveriges Tekniska Forskningsinstitut" در سوئد است. خرسند از سال ۲۰۱۰ عضو هیئت مدیره شركت "بیجر الكترونیك"(Beijer Electronics) باز است. شركت الكترونیكی بیجر شركتی است كه طراحی و ساخت پایانه های رابط كاربری و نرم افزار اتوماسیون را بر عهده دارد.
۳. "ریحانه صفوی نائینی"(Reihaneh (Rei) Safavi-Naini)


"ریحانه صفوی نائینی" رئیس گروه امنیت اطلاعات در "دانشگاه كالگری"(University of Calgary) است. وی دارای مدرك كارشناسی و كارشناسی ارشد رشته مهندسی برق از "دانشگاه تهران" است. او سپس ستاندن مدرك كارشناسی ارشد خود برای ادامه تحصیلات به خارج از كشور مهاجرت نمود و سپس آن مدرك دكترای خود در رشته مهندسی برق نظریه كدگذاری را از "دانشگاه واترلو"(University of Waterloo) كانادا ستاندن كرد. قبل از آنكه وی در سال ۲۰۰۷ رئیس گروه امنیت اطلاعات "دانشگاه كالگری" شود، استاد علوم كامپیوتر دانشكده انفورماتیك "مؤسسه تحقیقات فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه ولونگونگ"(University of Wollongong) استرالیا بود. نائینی در برنامه ها و كنفرانس های مهم علمی رمزنگاری و امنیت اطلاعات همچون CRYPTO، EUROCRYPT، ASIACRYPT و ACM CCS نقش مهمی را ایفا كرده است. هم اكنون، او علاوه بر سمت ریاست گروه امنیت اطلاعات "دانشگاه كالگری"، مدیر "آزمایشگاه امنیت اطلاعات iCORE " باز است.
۴. "لیلی بقایی راد"(Leili Baghaei Rad)


"لیلی بقایی راد" دارای مدرك كارشناسی مهندسی برق از " دانشگاه كانتربری"(University of Canterbury) و مدرك كارشناسی ارشد مهندسی برق از "دانشگاه آیداهو"(University of Idaho) ایالات متحده آمریكا است. لیلی علاوه بر مدرك دكترای مهندسی برق از "دانشگاه استنفورد"(Stanford University) دارای گواهی كارآفرینی از "دانشكده بازرگانی استنفورد" باز است. "لیلی بقایی راد" به مدت ۲ سال و طی سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ مدیر محصول شركت گوگل بود. وی از سال ۲۰۱۵ تا سال ۲۰۱۸ مدیر ارشد محصول در فیسبوك بود و در آنجا به بهبود و پیشرفت فناوری ویدئوی زنده و جستجوی رسانه متمركز بود اما هم اكنون وی مدیر ارشد محصول در "اینستاگرام" است. لیلی علاوه بر علاقه مندی به كار در شركت های بزرگی مانند "فیسبوك" و "گوگل"، به كارآفرینی اجتماعی باز علاقمند است. او امیدوار است تا یك روز عشق و محبت خودرا نسبت به تكنولوژی و كارآفرینی تركیب كند و یك كسب و كار نوین در برای كمك به رشد و توسعه كودكان به حداكثر توانایی خود، به ویژه در خانواده های فقیرنشین ایجاد كند.
۵. "ژینا پروانه كُدی"(Gina Parvaneh Cody)


"ژینا پروانه كُدی" مهندس و كارآفرین ایرانی- كانادایی است. كدی سال ۱۹۵۷ در ایران متولد شد. در سال ۱۹۷۸، كدی مدرك كارشناسی خود در رشته مهندسی ساختمان را از "دانشگاه صنعتی شریف" ستاندن كرد. در سال ۱۹۷۹ او ایران را به قصد تحصیل مقطع كارشناسی ارشد در كانادا ترك كرد. در آنجا وی موفق به ستاندن مدرك كارشناسی ارشد مهندسی برق از "دانشگاه كنكوردیا"(Concordia University) شد. سپس كارشناسی ارشد وی موفق به دریافت مدرك دكترای مهندسی ساختمان از "دانشگاه كنكوردیا " شد. ژینا پروانه كُدی اولین زنی بود كه موفق به ستاندن مدرك دكترای مهندسی ساختمان از این دانشگاه شد. دكتر كدی هم اكنون عضو شورای حكام، كمیته مدیریت و رئیس كمیته برنامه ریزی املاك و شورای صنعتی دانشگاه كنكوردیا است. در سال ۲۰۱۸، دكتر كدی مبلغ ۱۵ میلیون دلار به دانشكده مهندسی و علوم كامپیوتر "دانشگاه كنكوردیا" اهدا كرد. به افتخار موفقیت های بسیار و سخاوت او، نام دانشكده مهندسی كامپیوتر و علوم كامپیوتر این دانشگاه را به نام او یعنی دانشكده "ژینا كُدی" تغییر نام دادند. این اولین دانشكده مهندسی در كانادا و یكی از نخستین مؤسسات بین المللی است كه به نام یك زن نامگذاری شده است.1398/01/24
15:40:31
5.0 / 5
2125
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک