URLاعتماد ناسا به سوخت گیری اسپیس ایكس

اعتماد ناسا به سوخت گیری اسپیس ایكس

به گزارش كوتاه كننده لینك آژانس فضایی آمریكا حمایت مشروط خویش را از برنامه شركت اسپیس ایكس برای سوخت رسانی به موشك های حامل فضانوردان آمریكایی اعلام نمود.به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، ناسا اعلام نمود از برنامه اسپیس ایكس در خصوص سوخت رسانی به موشك های سرنشین دار در حال عملیات حمایت می كند، اما پیش از تایید باید فرآیند و نحوه انجام این كار را توضیح دهد.

در شرایطی كه اسپیس ایكس(SpaceX) در حال آماده سازی موشك سرنشین دار برای ارسال فضانوردان ناسا به ایستگاه فضایی بین المللی با موشك "فالكون 9" است، ناسا تردید دارد به اسپیس ایكس اجازه دهد تا بعد از سوار شدن فضانوردان، سوخت گیری موشك را انجام دهد.

اسپیس ایكس معمولا موشك های خویش را مدت كوتاهی پیش از پرتاب سوخت گیری می كند تا از گرم شدن بیش از اندازه فضاپیما جلوگیری كند. اما از آنجایی كه این پرتاب این دفعه سرنشین دار خواهد بود، این كار باعث نگرانی هایی شده است.

با این حال ناسا تصمیم گرفته است در صورتیكه اسپیس ایكس اعتماد آنها را جلب نماید، اجازه دهد سوخت گیری پس از سوار شدن فضانوردان انجام پذیرد.

"كتی لودرز" مدیر برنامه تجاری حمل خدمه ناسا اظهار داشت: برای تصمیم در این مورد، تیم های ما بررسی گسترده ای از عملیات سوخت گیری اسپیس ایكس، طراحی وسیله نقلیه، سیستم های فرار و تاریخ عملیاتی را انجام دادند.

وی اضافه كرد: ایمنی پرسنل برای ما در اولویت است و ارزیابی تیم های بررسی این بود كه این طرح حداقل خطر را عرضه می دهد.

اسپیس ایكس باید ثابت كند سیستم ایمنی دارد و این شركت باید پیش از نخستین پرواز خدمه، روند سوخت گیری را پنج بار نشان دهد و بعد از آن، ناسا پیش از صدور مجوز، خطرات باقی مانده را ارزیابی خواهد نمود.

در سپتامبر 2016، زمانی كه ناسا در حال بررسی پروسه سوخت رسانی اسپیس ایكس بود، موشك این شركت در سكوی پرتاب منفجر شد.

فرآیند صدور مجوز برای پرواز فضاپیماهای هر دو شركت اسپیس ایكس و بوئینگ كه در حال آماده سازی فضاپیماهای حامل فضانورد برای ناسا هستند، با تاخیر مواجه گشتند اما ناسا در اوایل ماه جاری اعلام نمود كه نخستین پرواز آزمایشی فضاپیمای اسپیس ایكس در ماه آوریل 2019 صورت خواهد گرفت. 

1397/05/31
15:36:32
5.0 / 5
1312
تگهای خبر: سیستم , شركت , فناوری , آزمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک