URLدبیر ستاد هوش مصنوعی مطرح كرد؛

تشکیل مرکز ملی هوش مصنوعی یادگار ماندگار شهید رئیسی

تشکیل مرکز ملی هوش مصنوعی یادگار ماندگار شهید رئیسی

کوتاه کننده لینک: دبیر ستاد توسعه فناوری های هوش مصنوعی، تشکیل مرکز ملی هوش مصنوعی را نشانه اولویت بخشی و اهتمام جدی شهید آیت الله رئیسی به جایگاه هوش مصنوعی عنوان نمود.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، بهروز مینائی با اعلان اینکه یکی از بیشترین توجهات به حوزه هوش مصنوعی در دوره های مختلف ریاست جمهوری در ایران از طرف آیت الله رئیسی بوده است، گفت: شهید آیت الله رئیسی در راستای، تمدن سازی نوین اسلامی و بیانیه گام دوم و خصوصا تاکید مقام معظم رهبری در ۲۶ آبان ۱۴۰۰خطاب به معاونت علمی ریاست جمهوری و دانشگاه ها راجع به عقب ماندن ما در کاربست هوش مصنوعی و اداره کشور و ضرورت قرار گرفتن در رده ۱۰ کشور برتر دنیا به این فضا توجه ویژه ای داشت.
وی افزود: آیت الله رئیسی از آن جهت که خودرا همچون سردار قاسم سلیمانی، سرباز انقلاب می دانست، دائما دنبال پیاده سازی منویات مقام معظم رهبری بود و به همین جهت یکی از پیشگامان توجه به این حوزه به شمار می آمد، شاهد این مدعا، کوشش های وی برای هوشمندسازی قوه قضائیه بود. وی در ادامه با تشکیل دولت سیزدهم، هوشمندسازی دولت و ایجاد پنجره واحد برای خدمات دولتی را کلید زد و وزیر ارتباطات موظف به تحول کمیته هوشمندسازی کرد. رئیسی دائما از هوشمندسازی فرآیندهای حاکمیتی صحبت می کرد و در راه این دغدغه مندی تنها به شعار اکتفا نکرده و به این باور جامه عمل می پوشاند.
به گفته او، بزرگترین اقدام آیت الله رئیسی در عرصه هوش مصنوعی، تشکیل مرکز ملی هوش مصنوعی و شورای راهبری هوش مصنوعی در کشور بود که در این شورا سران سه قوه و حتی نمایندگان بخش های دفاعی حضور دارند. تشکیل مرکز ملی هوش مصنوعی در بازه زمانی کوتاه پس از تشکیل ستاد هوش مصنوعی، نشانه اولویت بخشی و اهتمام جدی ایشان به جایگاه هوش مصنوعی بود. همین طور قرار بود مرکز ملی هوش مصنوعی به سازمان ملی هوش مصنوعی تبدیل گشته و در رده سازمان انرژی اتمی به عنوان یک مساله حیثیتی و اساسی و راهبردی کشور مورد توجه قرار بگیرد.
مینایی با اشاره به این که شهید رئیسی اختلاف در نهادهای بالادستی کشور در مورد مرجع تصویب سند ملی هوش مصنوعی را با گذراندن یک ماده واحده در شورای عالی انقلاب فرهنگی حل کرد تا تصویب سندملی هوش مصنوعی با سرعت بیشتری صورت بپذیرد، اضافه کرد: در شورای عالی انقلاب فرهنگی، سند ملی هوش مصنوعی به مرحله بلوغ خود رسید و قرار بود که ۲۲ خرداد امسال این سند مطرح شده و به عنوان سندملی کشور در عرصه هوش مصنوعی به تصویب برسد.
وی افزود: حساسیت هوش مصنوعی یک مساله راهبردی، اساسی و حیثیتی است و شهید رئیسی به این مهم واقف بود و توجه اش به این ساحت منهای تاکیدات مقام معظم رهبری از عمق شناخت او از این فضا برمی خاست چونکه هوش مصنوعی امروز در پی خودکار کردن تصمیم گیری انسان و مضاعف کردن قدرت وی در جامعه، امور صنعتی، نظامی و امنیتی و تمامی ابعاد توسعه کشور است و رئیسی این را عمیقا فهمیده بود. از ین جهت، زیرساخت های فناوری را در کشور بسط داد، فیبر نوری را در همه جا منتشر نمود و تحولی که از جهت تجهیز زیرساخت فناوری کشور، اپراتور داده، اپراتور هوش مصنوعی و پردازش سریع را در کشور کلید زد. اینها اموری بودند که وی با تاسیس مرکز ملی هوش مصنوعی، منویات شناختی خود و دیدگاهی که از جهت فلسفی، دینی مذهبی و ایدئولوژیک نسبت به مساله هوش مصنوعی داشت، رقم زد.
مینایی با اعلان اینکه اگر این شناخت نبود این سطح از حساسیت در مقام عمل و با این سرعت انعکاس پیدا نمی کرد، اضافه کرد: آیت الله رئیسی دائما تاکید می کرد که ما زمان کمی داریم و ما باید هر چه زودتر عقب ماندگی خودرا در عرصه هوش مصنوعی جبران نماییم. از این جهت تصمیمات انقلابی خوبی گرفت و از آن جمله می توان به تشکیل مرکز ملی هوش مصنوعی یا ایجاد یک نهاد جدید به نام سازمان ملی هوش مصنوعی اشاره نمود. این در شرایطی است که نهادسازی و بزرگ کردن دولت هم اکنون، ممنوعست اما اهمیت این مساله تا بدان جا است که یک نهاد حاکمیتی مقرر است در بالاترین جایگاه اجرائی کشور به وجود بیاید تا بحث هوش مصنوعی را مدیریت کند، تنظیم گری های خاص را نسبت به سکوهای داده و تجهیزات زیرساختی و نیز اختصاص سرمایه راه اندازی را کلید بزند. اینها تصمیمات انقلابی بودند که با مدیریت جهادی شهید رئیسی محقق شد. از ین جهت، به اعتقاد من ماندگارترین کار وی در عرصه هوش مصنوعی تشکیل سازمان ملی هوش مصنوعی در کشور بود.


منبع:

1403/03/10
11:25:27
5.0 / 5
316
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان كوتاه كننده لینك
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک