URLدستاورد دانش بنیان ها؛

صرفه جویی ارزی ۳۷ میلیون دلاری با بومی سازی کود سیاه

صرفه جویی ارزی ۳۷ میلیون دلاری با بومی سازی کود سیاه

به گزارش کوتاه کننده لینک، یک شرکت دانش بنیان ایرانی موفق به بومی سازی کود تریپل سوپر فسفات (TSP) با ظرفیت سالانه ۱۰۰ هزار تن شده است. تولید این محصول ۳۷ میلیون دلار سالانه صرفه جویی ارزی را رقم زد.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، شگفتی، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه این شرکت بزرگ ترین تولید کننده کود سوپر فسفات تریپل در کشور است، عنوان کرد: این کود فسفاته، جامد بوده و برای تولید آن از واکنش اسید فسفریک و خاک فسفات استفاده می شود. به سبب سهولت استفاده، تریپل سوپر فسفات به طور عمده به صورت گرانولی GTSP)) تولید می شود.
وی در مورد روش تولید کود تربیل سوپر فسفات، اضافه کرد: ساخت تریپل سوپر فسفات طی دو مرحله انجام می شود؛ در اولین مرحله از واکنش اسید سولفوریک با آپاتیت خاک فسفات اسید فسفریک به دست می آید و در مرحله دوم اسید فسفریک را از گچ جدا کرده و بعد از تغلیظ مجدداً آنرا روی آپاتیت خاک فسفات می ریزند؛ بدین ترتیب تریپل سوپر فسفات حاصل می شود.
شگفتی در رابطه با مزایای کود تریپل سوپر فسفات تولیدی شرکت کیمیاداران کویر اظهار داشت: کود تریپل سوپر فسفات، بیشترین غلظت فسفات را در میان کودهای فسفاته دارد بگونه ای که میزان P۲۰۵ در دسترس آن بیشتر از ۴۶ درصد است. همینطور از آنجائیکه حدود ۹۰ درصد از فسفر موجود در ساختار آن محلول است به سادگی در دسترس گیاه قرار می گیرد.
به گفته او، از دیگر مزایای کود سوپر فسفات تریپل، برخورداری آن از عناصر میکرو و ماکرو مغذی برای گیاه کلسیم به میزان ۱۵ درصد سولفات به میزان دو درصد آهن به میزان یک درصد و سایر عناصر است. فسفات موجود در این کود تنه گیاهان را تقویت کرده و مقاومت آنها را در مقابل بیماری ها و آفات بالا می برد.
شگفتی همینطور تصریح کرد: کود سوپر فسفات تریپل تولیدی این شرکت در مقایسه با کودهای وارداتی که دارای میزان فلزات سنگین بویژه کادمیوم بالا هستند عاری از کادمیوم و سایر فلزات سنگین است.
وی با اشاره به اینکه این کود برای تمام محصولات باغی و زراعی و صیفی مناسب می باشد، اضافه کرد: جهت استفاده از این کود، نخست بر مبنای آنالیز خاک، میزان فقر فسفر مشخص شده سپس طبق آنالیز آن میزان استفاده مشخص می شود.
وی در مورد روش مصرف کود سوپر فسفات تربیل توضیح داد: روش مصرف کود، بر مبنای پخش یکنواخت است. در این روش پیش از کشت کود به طور یکنواخت پخش شده و با خاک مخلوط می شود. این روش در خاک هایی که سطح فسفر آنها پایین یا متوسط باشد. کارانی کمتری نسبت به روش نواری دارد و ازاین رو میزان مصرف کود در روش پخش کردن و مخلوط کردن با خاک باید دو تا چهار برابر باشد تا بتوان محصولی مساوی با روش نواری بدست آورد. بنابر این روش پخش کردن و مخلوط کردن با خاک هنگامی که مقدار زیادی فسفر برای افزایش محصول مورد نیاز باشد، اقتصادی و عملی نیست.
شگفتی، روش نواری را مدل دیگر استفاده از این نوع کودها دانست و در مورد نحوه اجرایی کردن این مدل اظهار داشت: در روش نواری، فسفر هنگام عملیات کاشت به صورت نواری در نزدیک بذر قرار داده می شود. این کود معمولا ۲.۵-۵cm در کنار و زیر ردیف بذر قرار داده می شود.
به گفته او، کودهای فسفاتی حتما باید پیش از زمان کاشت و به صورت جای گذاری عمقی مصرف و ترجیحاً با استفاده از دستگاه کودکار بذرکار در زیر بذور جای گذاری شود. معمولا این ترکیب برای انواع خاک با دامنه pH اسیدی و قلیایی ملایم مورد استفاده قرار می گیرد و بعنوان کود پاییزه شناخته می شود.
شگفتی، همینطور مزیت این محصول را نسبت به نمونه های مشابه خارجی، درصد پایین عناصر سنگین در این نوع از کودها دانست و اظهار داشت: در نمونه های مشابه خارجی، درصد عناصر سنگین شامل آرسنیک و کادمیوم بسیار بالا است ولی با سرمایه گذاری ای که در حوزه تحقیق و توسعه انجام دادیم، موفق شدیم تا در نسخه بومی سازیani میزان و درصد این عناصر سنگین را کاهش دهیم.
به گفته او، این شرکت طبق پروانه چیزی حدود ۱۰۰ هزار تن در سال تیراژ تولید دارد که تا ۲۰۰ هزار تن در سال هم قابل افزایش است.
وی در انتها تصریح کرد: دولت ۲۵۰ هزار تن در سال کود وارد می نماید و ما در شرکت کیمیاداران کویر با انجام طرح های تحقیق و توسعه و بومی سازی این کود توانسته ایم کشور را از واردات آن بی نیاز نماییم و با بومی سازی این محصول ۳۷ میلیون دلار سالانه صرفه جویی ارزی را رقم بزنیم.


منبع:

1403/02/04
12:35:29
5.0 / 5
371
تگهای خبر: تولید , شركت , فناوری , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک