URLاز بین بردن عفونت های ریوی مقاوم در مقابل دارو با فناوری نانو

از بین بردن عفونت های ریوی مقاوم در مقابل دارو با فناوری نانو

به گزارش کوتاه کننده لینک، پژوهشگران استرالیایی روشی جهت استفاده از نانوذرات بلوری به منظور از بین بردن عفونت های مقاوم در مقابل دارو عرضه کردند.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از مهر، فیبروز کیستیک یکی از شایع ترین بیماری ژنتیکی در استرالیا است که در آن ریه ها، دستگاه گوارش و سیستم تولید مثل تحت تاثیر قرار گرفته و سبب تولید مخاط اضافی، عفونت و انسداد می شود.
به تازگی با کمک هزینه ۵۰۰ هزار دلاری که انکوباتور Cureator از راه برنامه کاهش مقاومت میکروبی CSIRO در نظر گرفته است، محققان دانشگاه استرالیا جنوبی درحال توسعه آنتی بیوتیک هایی هستند که حاوی نانوذرات کریستال مایع است. این آنتی بیوتیک ها با دقت بالایی بیماری عفونت ریوی در افراد مبتلا به فیبروز کیستیک را هدف قرار داده و از بین می برد.
در این پروژه، مقرر است یک فناوری پلتفرم مورد استفاده قرار گیرد، فناوری که توسط مرکز نوآوری دارویی UNISA به صورت پتنتی به ثبت رسیده است و از آن برای عرضه روشی به منظور درمان بیماری فیبروز کیستیک استفاده خواهد شد.
قرار است این فناوری در بیمارستان کودکان و زنان مورد آزمایش قرار گیرد. در استرالیا بیشتر از ۳۶۰۰ نفر با فیبروز کیستیک زندگی می کنند و از ۲۵۰۰ نوزاد متولد شده یک نفر با این بیماری درگیر است.
پروفسور کلیو پرستیج، از محققان این پروژه می گوید: نانوذرات کریستال مایع یک سیستم محصور سازی و تحویل منحصر به فرد برای بهبود اثربخشی آنتی بیوتیک ها بوده و می تواند برای حل مشکل مقاومت میکروبی از آن استفاده نمود.
وی اضافه کرد: هنگامی که فرد به بیماری فیبروز کیستیک مبتلا است، بدن او مخاط چسبنده و ضخیم در ریه تولید می کند که مستعد مبتلا شدن به عفونت است. عفونت های باکتریایی ریه اغلب به آنتی بیوتیک احتیاج دارند، اما با عفونت های مکرر و مصرف آنتی بیوتیک به صورت منظم، باکتری ها در مقابل درمان ها مقاوم می شوند. همه گیر مقاومت میکروبی (AMR) یک تهدید بزرگ برای سلامت انسان ها است. هنگامی که در ریه ها عفونت و انسداد وجود دارد، رسیدن آنتی بیوتیک های سنتی دشوار است. این جایی است که نانوذرات کریستال مایع می توانند کمک کنند. با غلبه بر فرآیندی که سبب مقاومت در مقابل دارو و عفونت غیرقابل کنترل می شوند، این رویکرد تحویل منحصر به فرد می تواند مکان هایی را در بدن هدف قرار دهد که در آن درمان های آنتی بیوتیکی معمولی نمی توانند نفوذ کنند.
این فناوری نتایج مثبتی در مقابله با بیماری فیبروز کیستیک داشته که همین مبحث دانشمندان را امیدوار کرده تا در آینده بتوان از آن در بیمارستان ها استفاده نمود.


منبع:

1403/01/15
16:45:49
5.0 / 5
110
تگهای خبر: آزمایش , تولید , سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک