URLاستفاده از ماهواره های از کار افتاده برای تمرین ورود مجدد امن به جو

استفاده از ماهواره های از کار افتاده برای تمرین ورود مجدد امن به جو

به گزارش کوتاه کننده لینک، آژانس فضایی اروپا (ESA) تصمیم دارد از ماهواره های از کار افتاده برای تمرین روش های ورود مجدد امن تر به جو زمین استفاده نماید.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، آژانس فضایی اروپا (ESA) با به انتها رسیدن مأموریت نظارت بر باد معروف به Aeolus درحال آزمایش روش های جدید برای خارج کردن این فضاپیمای ۱۳۶۰ کیلوگرمی از مدار خارج شده برای سوختن در جو زمین است و می خواهد استانداردهای ایمنی فضایی بین المللی را ارتقا دهد.

بیش از ۸۰۰۰ ماهواره در مدار زمین درحال چرخش هستند و هزاران ماهواره دیگر برای پرتاب در چند سال آینده برنامه ریزی شده اند. با وجود فضای وسیعی که مابین زمین و ماه وجود دارد، اغلب فضاپیماها در چند نوار در مدارهای نزدیک به زمین یا در مدار زمین آهنگ ترافیک بوجود آورده اند.

از نظر عملی، این بدان مفهوم است که فضا به صورت خطرناکی شلوغ می شود و خطر برخورد ماهواره ها با فضاپیماهای غیرفعال و سایر زباله های فضایی در حال افزایش می باشد. مهندسان برای پیشگیری از بدتر شدن شرایط، به دنبال چاره هایی همچون یافتن راه هایی برای خارج کردن ایمن ماهواره ها از مدارشان و ورود مجدد به جو و سوختن در انتها عمرشان هستند.

فضاپیمای Aeolus که در سال ۲۰۱۸ پرتاب شد، از ابتدا قرار بود مأموریت خویش را طوری انجام دهد که نشان دهد چگونه لیزرها می توانند بادهای روی زمین را به مدت سه سال ردیابی کنند. با این وجود، این ماهواره هنوز در شرایطی عالی قرار دارد و ۱۸ ماه از مأموریت برنامه ریزی شده خود فراتر رفته است. به قول آژانس فضایی اروپا، این مأموریت می تواند به کار خود ادامه دهد، اما پیشران های مورد نیاز برای نگه داشتن آن در مدار تمام شده اند و مدار ۳۲۰ کیلومتری آن درحال از دست رفتن است.

بنابراین مأموریت Aeolus به شکل رسمی در ۳۰ آوریل ۲۰۲۳ به مأموریت خود تمام کرد و بزودی وارد جو زمین شده و خواهد سوخت، اما آژانس فضایی اروپا می خواهد از این فرصت برای آزمایش روش های جدید و ایمن تر برای کنترل ورود مجدد به جو استفاده نماید.

مشکل مشخص اینست که جو زمین اندازه ثابتی ندارد. شراره های خورشیدی و پرتاب های جرم تاجی می توانند سبب گسترش موقت آن شوند و کشش ماهواره های درحال گردش را بالا برند. همین مبحث دلیل ورود مجدد زودهنگام ایستگاه فضایی اسکای لب ناسا در سال ۱۹۷۹ بود که بر فراز اقیانوس هند سوخت و زباله های حاصل از آن در استرالیای غربی سقوط کرد.مرکز کنترل مأموریت آژانس فضایی اروپا در دارمشتات آلمان، طی چند ماه مدار Aeolus را به ۲۸۰ کیلومتر و سپس به ۱۵۰ کیلومتر کاهش خواهد داد. سپس Aeolus وارد جو شده و در حدود ۸۰ کیلومتری بر فراز یک اقیانوس می سوزد.

زمان دقیق این ورود مجدد به فعالیت خورشید در آینده بستگی دارد، اما بعید است که فراتر از ماه آگوست باشد.

توماسو پارینلو، مدیر مرکز کنترل مأموریت آژانس فضایی اروپا می گوید: جزئیات دقیق ورود مجدد و مجموعه مانورها و عملیات و همینطور جدول زمانی دقیق تر در اواسط ماه ژوئن منتشر خواهد شد. هم اکنون، می توانیم پیشبینی نماییم که بهترین مسیر اقیانوسی را برای این ورود مجدد هدف قرار داده ایم.

منبع:

1402/02/26
14:16:43
5.0 / 5
331
تگهای خبر: آزمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک