URLنظارت بر ضربان قلب با پارچه هوشمند ضدباکتری

نظارت بر ضربان قلب با پارچه هوشمند ضدباکتری

به گزارش کوتاه کننده لینک، یک پارچه هوشمند پوشیده شده از فلز مایع هنگام بریده شدن خویش را ترمیم می کند و باکتری ها را دفع می کند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، پیشرفت علم در ساخت پارچه های هوشمندی که به تغییرات محیطی پاسخ می دهند، ادامه دارد و این پارچه ها خدمات بیشتری برای مصرف کنندگان فراهم می کنند.
حالا، تعدادی از پژوهشگران بین المللی پارچه ای بوجود آورده اند که خویش را ترمیم می کند، ضد باکتری است و حتی می تواند برای نظارت بر ضربان قلب افراد استفاده گردد. محققانی از ایالات متحده، استرالیا و کره جنوبی با فرو بردن این پارچه در ذرات فلز مایع(LM) منسوجات بسیار رسانایی بوجود آورده اند.
ذرات فلز مایع مزایای زیادی همچون رسانایی گرمایی و الکتریکی بالا، سمیت کم و خواص ضد میکروبی دارند. فلزات مایع مبتنی بر گالیوم که محققان بعنوان بخشی از این مطالعه استفاده کردند، در دمای اتاق به حالت مایع باقی می مانند، این بدان معناست که برخلاف فلزات جامد، میتوان آنها را به روش های غیر متعارف بر روی سطوح قرار داد.
محققان پارچه را به ذرات فلز مایع آغشته کردند تا اطمینان حاصل شود که منافذ پارچه مسدود نمی شود و پارچه تنفس پذیر باقی می ماند. آنها دریافتند که اعمال نیرو به منسوجات پوشیده از فلز مایع، لایه ی غیر رسانا و مبتنی بر اکسیژن آنرا از بین می برد و ذرات را رسانا می کند.
افزودن لایه های بیشتری از ذرات فلز مایع سبب می شود که پارچه رسانایی بیشتری داشته باشد و مسیرها رسانایی خویش را حتی در هنگام برش پارچه حفظ کند.
محققان از منسوجات جدید خود برای ساخت الکترودهای نوار قلب پارچه ای استفاده کردند که برای نظارت بر ضربان قلب استفاده می شود و دریافتند که آنها مشابه الکترودهای مبتنی بر ژل تجاری، عمل می کنند.
علاوه بر این، این پارچه در مقابل سودوموناس آئروژینوزا(Pseudomonas aeruginosa) و استافیلوکوکوس اورئوس(Staphylococcus aureus)، دو باکتری رایج که مسئول ایجاد عفونت های بیمارستانی هستند و به مقاومت آنتی بیوتیکی معروف هستند، محافظت بوجود می آورد.
محققان دریافتند که هرچه منسوجات پوشش فلز مایع بیشتری داشته باشند، اثر ضد باکتریایی آنها بیشتر است. بعد از یک مرتبه فرو رفتن در فلز مایع، پارچه تا ۱۷ درصد استافیلوکوکوس اورئوس را مهار کرد. بعد از پنج بار فرورفتن، درصد مهار باکتری به ۹۰ درصد افزایش پیدا کرد. آنها می گویند که توانایی این پارچه در دفع باکتری ها از آلوده شدن آن در صورت استفاده طولانی مدت یا در تماس با افراد دیگر جلوگیری می کند.
محققان می گویند از این پارچه میتوان جهت استفاده در محیط بیمارستان و تولید ملحفه های ضد میکروبی و لباس های بیماران بهره برد تا از عفونت جلوگیری شود و همینطور بر قلب بیمار نظارت شود.
این مطالعه در مجله Advanced Materials Technologies انتشار یافته است.
در فیلم زیر مشاهده می نماییم که چگونه پارچه هوشمند بعد از بریده شدن مسیرهای رسانای جدیدی بوجود آورده و اتصال خویش را ترمیم می کند.منبع:

1402/02/15
12:44:30
5.0 / 5
340
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک