URLراه جدید دانشمندان برای درمان آرتروز

راه جدید دانشمندان برای درمان آرتروز

کوتاه کننده لینک: دانشمندان موسسه پزشکی ترمیمی ویک فارست، یک روش سلول درمانی تزریقی امیدوارکننده را برای درمان آرتروز ابداع نموده اند که در کنار کاهش التهاب، غضروف مفصلی را نیز بازسازی می کند.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، آرتروز که بتازگی توسط سازمان غذا و دارو (FDA) آمریکا به عنوان یک بحران بهداشت عمومی شناخته شده است، بیش از ۵۲۰ میلیون نفر در سراسر جهان که با درد و التهاب ناشی از آن دست و پنجه نرم می کنند، تحت تاثیر قرار می دهد. آرتروز بطور معمول در اثر استرس مکانیکی یا ضربه ای در مفصل ایجاد و به لطمه غضروفی منجر می شود که بطور طبیعی قابل ترمیم نیست.

آرتروز یک بیماری سیستم مفصلی است. مفصل شامل یک غشای سینوویال (یک بافت همبند که سطح داخلی مفصل را می پوشاند) است. عملکرد غشاء برای صیانت از مفصل است و یک مایع روان کننده پر از عناصر سلولی مورد نیاز برای حفظ یک محیط سالم و ایجاد حرکت بدون اصطکاک ترشح می کند.

در مفاصل سالم، وقتی صدمه ای رخ می دهد بدن، ارتشی از سلول های التهابی را به خدمت گرفته و آنها را به محل لطمه می فرستد تا در ترمیم بافت های لطمه دیده کمک کنند؛ اما در مفصل آرتروز، یک لطمه تروماتیک به التهاب غشای سینوویال و لطمه غضروف منجر می شود.

گری پولینگ، یکی از نویسندگان این مقاله اظهار داشت: با گذشت زمان، التهاب بدتر می شود و منجر به تخریب غضروف پوشاننده استخوان های مفصلی و التهاب مزمن در بافت های اطراف می شود. برای بیماران، این موجب درد شدید، تورم و اغلب محدود شدن فعالیتهای روزانه می شود.

در این مطالعه، گروه پژوهشی به بررسی آنچه در محیط مفصل آرتروز رخ می دهد که مانع از وقوع روند بهبودی می شود، پرداختند.

گوستاوو موویگلیا از پژوهشگران این مطالعه اظهار داشت: ارزیابی کردیم که آیا جمعیت سلولی موجود در محیط مایع مفصلی، توانایی کمک به ترمیم بافت عملکردی را دارد یا خیر یا این که چیزی در محیط وجود دارد که توانایی آنها را برای انجام این کار مختل می کند.

این گروه پژوهشی، سلول ها را از مایع مفصلی بیماران مبتلا به آرتروز جدا و آنها را به تنهایی و همین طور در حضور مایع اتولوگ بررسی کردند. با جدا شدن از مایع، پژوهشگران دریافتند که سلول ها توانایی انجام فرآیندهای مورد نیاز برای ترمیم بافت عملکردی را دارند. هنگامی که آنها درصد کمی از مایع را به روش کشت سلولی اضافه کردند، توانایی سلول ها مختل شد و نمی توانستند کار خودرا به درستی انجام دهند که این امر نشان می دهد، محیط آرتروز آنها را متوقف می کند.

بر اساس این یافته ها و آنچه در مورد ترمیم بافت عملکردی شناخته شده است، یک سلول درمانی طراحی شد که می تواند بر محیط التهابی غلبه و همین طور غضروف را بازسازی کند.

آنتونی آتالا، نویسنده ارشد و مدیر موسسه ویک فارست برای پزشکی احیاکننده (WFIRM) اظهار داشت: سلول های ایمنی فعال غضروفی که التهاب را هدف قرار می دهند، همراه با سلول های پیش ساز به بازسازی بافت کمک می کنند. این واقعاً یک ارتباط پویا بین این دو جمعیت سلولی است که برای اثربخشی درمان خیلی مهم است.

این روش سلول درمانی در یک مدل پیش بالینی آزمایش و مشخص شد که توانایی معکوس کردن لطمه غضروف در غشای سینوویال و کاهش التهاب را دارد.
1402/02/04
16:26:48
5.0 / 5
299
تگهای خبر: آزمایش , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک