URLبا آغاز سال نو چینی

انتشار تصاویر جدیدی از ماه نورد چین

انتشار تصاویر جدیدی از ماه نورد چین

به گزارش کوتاه کننده لینک، چینی ها با فرا رسیدن سال نو جدیدشان تصاویر جدیدی از ماه نورد «یوتو-۲» (Yutu-۲) منتشر نمودند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از چاینادیلی، سازمان ملی فضایی چین روز گذشته در آستانه سال نو چینی(سال خرگوش) گروهی از تصاویر جدید ماه نورد یوتو ۲ این کشور را همراه با پیام تبریک سال نو برای همه مردم چین منتشر نمود.
در این تصاویر رد چرخ به جا مانده از این ماه نورد، چند سنگ و یک دهانه برخوردی کوچک روی سطح ماه قابل مشاهده هستند.
یوتو که با نام جید ربیت(Jade Rabbit) هم شناخته می شود در اساطیر چینی بعنوان حیوان خانگی ایزدبانوی ماه معروف به «چانگ ای» شناخته می شود. ارتباط مشترک این خرگوش با تنها قمر طبیعی زمین سبب شد چین نخستین ماه نورد خویش را "یوتو" نامگذاری کند.
در سال ۲۰۱۹، چین خرگوش دیگری(یوتو-۲) را به ماه فرستاد. ماه نورد «یوتو-۲» و کاوشگر «چانگ ای-۴» که هر دو بخشی از مأموریت کاوشگر «چانگ ای-۴» بودند، به آرامی در نیمه تاریک ماه فرود آمدند.
ماه نورد «یوتو-۲» و کاوشگر «چانگ ای-۴ » به ترتیب در ۱۵ و ۱۶ ژانویه از حالت خوابیده خود بیدار شدند و پنجاه و یکمین روز کاری قمری خویش را آغاز کردند.
یک روز قمری برابر با ۱۴ روز در زمین است و یک شب قمری هم به همان صورت است. این کاوشگر ماه در طول شب قمری به علت کمبود انرژی خورشیدی به حالت غیرفعال تغییر می کند.
تاکنون، یوتو ۲ بیشتر از چهار سال است که در آنجا کاوش می کند، در مجموع نزدیک به ۱۵۰۰ متر مسافت را طی کرده و بیشتر از ۹۴۰.۱ گیگابایت داده علمی را منتشر نموده است.
یوتو ۲ که دومین کاوشگر چینی ها روی ماه است تابحال بیشتر از چهار سال در آنجا فعالیت داشته است. یوتو ۲ بخشی از مأموریت کاوشگر رباتیک چانگ ای ۴ است. این مأموریت توسط موشک لانگ مارچ۳B در دسامبر ۲۰۱۸ از مرکز پرتاب ماهواره شیچانگ در استان سیچوان پرتاب شد. این کاوشگر در ۳ ژانویه ۲۰۱۹ در سمت پنهان ماه فرود آمد و سپس یوتو ۲ را برای کاوش و بررسی در حوضه قطب جنوبی-آیتکن که بزرگترین و قدیمی ترین حوضه برخوردی شناخته شده در ماه است، فرود آورد. در ادامه تصاویری که سازمان ملی فضایی چین اخیرا منتشر نموده، قابل مشاهده می باشد.
منبع:

1401/11/03
08:11:49
5.0 / 5
60
تگهای خبر: ربات , رباتیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک