URLتشخیص بیماری های ریوی با دقت ۹۸ درصدی توسط هوش مصنوعی

تشخیص بیماری های ریوی با دقت ۹۸ درصدی توسط هوش مصنوعی

به گزارش کوتاه کننده لینک، یک هوش مصنوعی جدید می تواند طیف گسترده ای از بیماری های ریوی مختلف را با دقت ۹۸ درصد تشخیص دهد.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، پژوهشگران دانشگاه وست اسکاتلند(UWS) اعتقاد دارند که هوش مصنوعی پیشگامانه آنها می تواند به کاهش استرس ها و تقاضاهای زمستانی در بیمارستان ها کمک نماید. این رویکرد نوآورانه با استفاده از هوش مصنوعی، به صورت خودکار بیماری های ریوی مانند ذات الریه و سل را تشخیص می دهد.
هم بیماری سل و هم بیماری ذات الریه می توانند عفونت های جدی به دنبال باشند و ریه ها را تحت تاثیر شدید قرار دهند. تشخیص بیماری های ریوی معمولا احتیاج به آزمایش های مختلف تشخیصی دارد که اغلب شامل استفاده از پرتوی ایکس، آزمایش خون، سونوگرافی و سی تی اسکن است. همینطور آماده شدن نتایج این آزمایش ها معمولا زمان زیادی می برد و امکان دارد پرهزینه باشند.
استفاده از هوش مصنوعی در بیمارستان ها سریع و موثر است
نرم افزار خلاقانه هوش مصنوعی پژوهشگران دانشگاه وست اسکاتلند با تجهیزاتی که در ابتدا برای تشخیص زودهنگام کووید-۱۹ از تصاویر پرتو ایکس ساخته شده بود، توسعه یافته است.
این نرم افزار هوش مصنوعی برخلاف آزمایش های تشخیصی که امکان دارد زمان زیادی زمان ببرد تا به نتیجه برسند، می تواند خیلی از بیماری های ریوی را تنها ظرف چند دقیقه تشخیص دهد و میزان دقت آن در حدود ۹۸ درصد است.
به علت شیوع بیماری کووید، بیمارستان ها با کمبود نیروی کار رو به رو شده اند و این گروه پژوهشی با توسعه این هوش مصنوعی جدید به دنبال کاهش استرس هستند.
پروفسور نعیم رمضان، استاد و پژوهشگر دانشگاه وست اسکاتلند می گوید: سیستم هایی مانند این می توانند برای تیم های پرمشغله پزشکی در سرتاسر جهان حیاتی باشند. شکی نیست که بخش های بیمارستانی در سرتاسر جهان تحت فشار هستند و شیوع کووید-۱۹ این مورد را تشدید کرده و فشار بیشتری را به بخش ها و کارکنان تحت فشار وارد کرده است.
وی ادامه داد: نیاز واقعی به فناوری هایی وجود دارد که بتواند به کاهش بعضی از این فشارها و تشخیص زودهنگام و دقیق طیف وسیعی از بیماری های مختلف و همینطور به آزاد کردن زمان پرارزش کارکنان کمک نماید.
بهبود بهره وری
باآنکه این همه گیری بیماری کووید فشار را بر بخش های بیمارستانی تشدید کرد، اما پژوهشگران معتقدند هوش مصنوعی می تواند بهره وری را بهبود ببخشد. این گروه پژوهشی می خواهد هوش مصنوعی را با ابزارهای تشخیصی ترکیب کند تا نتایج سریع و مقرون به صرفه را عرضه نماید. یک مثال عرضه شده ترکیب تصویربرداری پرتوی ایکس با توسعه هوش مصنوعی است.
پروفسور رمضان می گوید: تصویربرداری پرتوی ایکس یک ابزار تشخیصی نسبتا ارزان و در دسترس می باشد که هم اکنون به تشخیص بیماری های مختلف همچون ذات الریه، سل و کووید-۱۹ کمک می نماید و پیشرفت های اخیر در هوش مصنوعی، تشخیص خودکار با استفاده از اسکن پرتوی ایکس قفسه سینه را به یک چشم انداز قابل دستیابی در فرآیندهای پزشکی تبدیل نموده است.
این روش چگونه کار می کند؟
این هوش مصنوعی جدید از تصویربرداری پرتوی ایکس استفاده می نماید و آنرا با پایگاه داده ای از هزاران تصویر از بیماران مبتلا به ذات الریه، سل و کووید مقایسه می کند. سپس از یک فرایند هوش مصنوعی به نام شبکه عصبی پیچشی عمیق(CNN) (نوعی یادگیری عمیق برای پردازش داده ها) برای تشخیص استفاده می نماید. شبکه عصبی پیچشی، الگوریتمی است که تصاویر را تحلیل و بررسی می کند.
در مرحله آزمایش این مطالعه، این تکنیک ۹۸ درصد دقیق بود و ثابت کرد که روشی دقیق برای تشخیص بیماران مبتلا به بیماری های ریوی است.
میلان رادوساولیویچ، معاون پژوهش، نوآوری و مشارکت و استاد دانشگاه وست اسکاتلند می گوید بیمارستان ها در سرتاسر جهان تحت فشار مداوم هستند. او این تکنیک هوش مصنوعی را یک پیشرفت آینده نگرانه جهت کمک به بیمارستان ها در سرتاسر جهان می داند. وی می گوید: من در مورد پتانسیل این فناوری نوآورانه که می تواند به ساده سازی فرآیندهای تشخیصی و کاهش فشار بر کارکنان کمک نماید، هیجان زده هستم.
پژوهشگران این دانشگاه می خواهند ببینند که آیا این روش هوش مصنوعی می تواند برای تشخیص بیماری های دیگر با استفاده از آزمایش های تشخیصی و هوش مصنوعی ترکیبی استفاده گردد یا خیر.
این پژوهش در مجله Computer Methods and Programs in Biomedicine انتشار یافته است.1401/08/18
08:14:20
5.0 / 5
277
تگهای خبر: آزمایش , ابزار , سیستم , شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک