URLدرمان بیماری های قلبی-عروقی با چاپ سه بعدی رگ های خونی

درمان بیماری های قلبی-عروقی با چاپ سه بعدی رگ های خونی

به گزارش کوتاه کننده لینک، پژوهشگران آمریکایی، جوهر زیستی هیدروژلی دوشبکه ای ساخته اند که می تواند مجاری و رگ ها را در بافت زنده، چاپ سه بُعدی کند و درمانی برای بیماری های قلبی-عروقی باشد.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، بیماری قلبی-عروقی (CVD) هر بیماری را توصیف می کند که بر سیستم گردش خون تاثیر می گذارد. بخصوص بیماریهای قلبی، بیماریهای موثر بر عروق مغز و کلیه و بیماریهای عروق محیطی در این دسته از بیماریها قرار می گیرند.

رگ های خونی که خون، اکسیژن و مواد مغذی را حمل می کنند، می توانند در افراد مبتلا به CVD، باریک یا مسدود شوند که در نهایت می تواند منجر به مشکلات گوناگونی برای فرد شود. قابل ذکر است که بیماری قلبی-عروقی اغلب اوقات باعث مرگ می شود.

پژوهشگران بیمارستان بریگهام و زنان، چاپ زیستی سه بُعدی بافت های عروقی را با نشانه های عملکردی و مکانیکی برای رفع این مشکلات بهبود داده اند.

این گروه از پژوهشگران، یک جوهر زیستی هیدروژلی دوشبکه ای ساخته اند که می تواند با بهره گیری از قابلیت های اتصال عرضی پلیمرهای طبیعی، مجاری را در بافت زنده چاپ کند. این مجراها علاوه بر انقباض عروق قوی، اتساع عروق، نفوذپذیری و عملکرد قابل مقایسه با عروق طبیعی، دارای خیلی از صفات فیزیولوژیکی مهم رگ های خونی هستند. پژوهشگران همینطور پتانسیل استفاده از این رگ ها را برای آزمایش در برخورد با ویروس کووید-۱۹ خاطرنشان کردند.

دکتر شرایک ژانگ از بخش مهندسی پزشکی بیمارستان بریگهام و زنان و نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: عروقی که ما چاپ کرده ایم، دقیقاً از مکانیک رگ های طبیعی تقلید می کنند. این پژوهش، پتانسیل چنین مجراهایی را نشان میدهد که بعنوان مدلهای عروقی برای پیوند در جراحی های عروقی، سایر پژوهشها و کاربردهای وسیع زیست پزشکی عمل کنند.

بر اساس آمارها، هر ۳۴ ثانیه یک نفر در ایالات متحده بر اثر بیماریهای قلبی-عروقی جان خویش را از دست می دهد. همچنین، بیماری قلبی علت اصلی مرگ برای مردان و زنان و برای اعضای اکثریت گروههای نژادی و قومی است.

کالج قلب و عروق آمریکا می گوید، رفتارهای سبک زندگی نامناسب بزرگترین علت مرگ و ناتوانی در ایالات متحده است. عواملی مانند استعمال دخانیات، چاقی، کم تحرکی و رژیم غذایی نامناسب تأثیر زیادی بر خطرات قلبی عروقی دارند.

نتایج این پژوهش در مجله Science Advances انتشار یافته است.


منبع:

1401/08/07
08:09:34
5.0 / 5
224
تگهای خبر: آزمایش , سیستم , شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک