URLتنها 1 ساعت طبیعت گردی بر عملکرد مغز اثر می گذارد

تنها 1 ساعت طبیعت گردی بر عملکرد مغز اثر می گذارد

به گزارش کوتاه کننده لینک، محققان دانشگاه ˮماکس پلانکˮ به بررسی اثرات پیاده روی در طبیعت بر بخش خاصی از مغز که با احساس استرس ارتباط دارد پرداخته و به نتایج مثبتی دست یافته اند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس آلرت، تاریخ حیات بشر به طور عمده در محیط های روستایی همراه با مناظر طبیعی و علفزارهای گرمسیری وسیع و دره رودخانه های جنگلی که میلیونها سال میزبان اجداد ما بوده اند، سپری شده است.
در مقابل آن، شهرها نوعی زیستگاه خشک و زمخت جدید هستند، زیستگاهی که به رغم مزایای فراوانی که دارند اغلب سلامت روان ما را تحت فشار قرار می دهد. تحقیقات انجام شده، محیط های شهری را با افزایش ریسک اضطراب، افسردگی و سایر مشکلات سلامت روان همچون اسکیزوفرنی مرتبط دانسته اند.
خوشبختانه، پژوهشها به یک چاره هم اشاره داشته اند که بازدید از طبیعت وحشی، حتی به صورت مختصر مفید می باشد. چنین کاری با مجموعه ای از فواید برای سلامت روحی و جسمی، همچون کاهش فشار خون، کاهش اضطراب و افسردگی، بهبود خلق و خو، تمرکز بهتر، خواب بهتر، حافظه بهتر و بهبودی سریع تر همراه می باشد.
مطالعات گوناگونی از ارتباط این دو حمایت کرده اند، اما ما هنوز موارد زیادی برای یادگیری داریم. آیا فقط قدم زدن در جنگل می تواند جرقه تمام این تغییرات مفید در مغز باشد؟ و اگر پاسخ بله است، چگونه چنین اتفاقی رخ می دهد؟
یکی از نواحی خوب برای جستجوی سرنخ بخش آمیگدال مغز است. آمیگدال ساختار کوچکی در مرکز مغز بوده که در پردازش استرس، یادگیری احساسی و پاسخ ستیز یا گریز نقش دارد.
مطالعات نشان می دهد که آمیگدال در هنگام بروز استرس در بین ساکنان روستاها نسبت به ساکنان شهرها فعالیت کمتری دارد، اما این لزوماً به این مفهوم نیست که زندگی روستایی سبب ایجاد چنین اثری می شود. شاید این مورد برعکس باشد و افرادی که به صورت طبیعی این خصوصیت را دارند بیشتر مناطق روستایی را به منظور زندگی برمی گزینند.
برای پاسخ به این سؤال، محققان موسسه توسعه انسانی ماکس پلانک مطالعه جدیدی را این دفعه با کمک تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی(fMRI) انجام دادند.
آنها از ۶۳ داوطلب بزرگسال سالم کمک گرفتند و از آنها خواستند تا پرسشنامه هایی را پر کنند، یک فعالیت در ارتباط با حافظه انجام دهند و در حین پاسخ دادن به سؤالاتی که بعضی از آنها برای ایجاد استرس اجتماعی طراحی شده بود، تحت اسکن های اف ام آرآی قرار بگیرند. به شرکت کنندگان گفته شد که این در مطالعه اسکن ام آرآی و پیاده روی صورت می گیرد، اما آنها از هدف تحقیقات بی اطلاع بودند.
داوطلبان سپس به صورت تصادفی در یک مکان شهری(یک منطقه خرید شلوغ در برلین) یا یک مکان طبیعی(جنگل ۳۰۰۰ هکتاری گرونوالد برلین) برای مدت یک ساعت، به پیاده روی پرداختند.
محققان از آنها خواستند که مسیر خاصی را در هر دو مکان، بدون خارج شدن از مسیر یا استفاده از تلفن همراه در طول مسیر طی کنند. بعد از پیاده روی، هر یک از شرکت کنندگان یک اسکن اف ام آرآی دیگر انجام داد و پرسشنامه دیگری را پر کرد.
محققان گزارش دادند که اسکن های اف ام آرآی کاهش فعالیت در آمیگدال را بعد از پیاده روی در جنگل نشان دادند، که از این ایده حمایت می کند که طبیعت می تواند اثرات مفیدی را بر مناطق مغزی درگیر با استرس ایجاد نماید و ظاهراً این تاثیرات تنها در عرض ۶۰ دقیقه اتفاق می افتد.
سیمون کوهن(Simone Kühn)، رئیس بخش علوم اعصاب محیطی در موسسه ماکس پلانک، می گوید: نتایج از فرضیه وجود رابطه مثبت بین طبیعت و سلامت مغز حمایت می کند.
شرکت کنندگانی که در جنگل پیاده روی کردند هم نسبت به افرادی که پیاده روی شهری داشتند، توجه و لذت بیشتری از پیاده روی را گزارش دادند، یافته ای که با نتایج اف ام آرآی و همینطور تحقیقات قبلی مطابقت داشت.
محققان همینطور به مورد جالبی در مورد افرادی که در شهر پیاده روی می کردند، برخوردند. باآنکه فعالیت آمیگدال این افراد مانند کسانی که در طبیعت پیاده روی کرده بودند کاهش نیافت، اما به رغم این که یک ساعت را در یک محیط شهری شلوغ گذرانده بودند، عملکرد این بخش افزایشی هم نداشت.
البته این بدان مفهوم نیست که قرار گرفتن در محیط شهری نمی تواند سبب ایجاد استرس شود، اما امکان دارد نشانه مثبتی برای ساکنان شهر باشد. شاید حضور در محیط های شهری اثر استرس زای کمتری نسبت به آنچه مطالعات دیگر نشان داده است ایجاد نماید یا شاید این اضطراب به عوامل خاصی بستگی دارد که در خیابان برلین وجود نداشته است.
در هر صورت، مطالعه جدید بعضی از واضح ترین شواهدی را عرضه می کند که نشان داده است فعالیت بخش در رابطه با استرس مغز را میتوان با قدم زدن در طبیعت کم کرد.
این مطالعه در مجله "Molecular Psychiatry" انتشار یافته است.
منبع:

1401/07/03
14:17:49
5.0 / 5
411
تگهای خبر: تلفن , تلفن همراه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک