URLکشف راه ارتباطی جدید میان مغز و سلول های چربی

کشف راه ارتباطی جدید میان مغز و سلول های چربی

به گزارش کوتاه کننده لینک، محققان با استفاده از دو روش تصویربرداری جدید موفق به کشف مسیر ارتباطی جدیدی بین مغز و سلول های چربی شده اند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، مطالعه ای جدید به رهبری تعدادی از پژوهشگران موسسه تحقیقاتی اسکریپس(Scripps) به کشف یک مسیر ارتباطی جدید بین سلول های چربی و مغز انجامیده است. یافته ها نشان داده است که مغز چربی سوزی را نه فقط با پاسخ آهسته به سیگنال های هورمونی در خون بلکه با ارسال مستقیم پیام هایی به بافت چربی تنظیم می کند و با ارسال این پیام ها بر فرآیندهای متابولیک اثر می گذارد.
برپایه دیدگاه های سنتی در مورد متابولیسم، بدن از انواع مولکول های سیگنال دهنده مانند هورمون ها برای تنظیم میزان تولید انرژی خود استفاده می نماید. بافت چربی مانند یک سیستم ذخیره انرژی در بدن است و زمانی که در مواقع فعالیت بدنی یا استرس زیاد احتیاج به استفاده از این منابع برای دسترسی به سوخت اضافی وجود داشته باشد، سیگنال های خاصی سیستم عصبی سمپاتیک را تحریک می کنند تا با سلول های چربی ارتباط برقرار شود.
تاکنون تصور می شد که اعصابی که در بافت چربی گسترش می یابند به صورت عمده به مسیرهای سیستم عصبی سمپاتیک مرتبط هستند. اما درک این که دقیقا چه نوع نورون هایی در این نوع بافت ها وجود دارند، کار دشواری بود. ازاین رو برای به دست آوردن یافته های این مطالعه، محققان باید روش های کاملاً جدید تصویربرداری را توسعه می دادند.
دو روش جدید در این تحقیق به کار گرفته شد. یکی از آنها "HYBRiD" نام دارد و بافت چربی را شفاف می کند و به محققان این امکان را می دهد که دریچه ای منحصر به فرد به سمت مسیر نورون ها بگشایند. روش دیگر "ROOT" نام دارد و به محققان این را امکان می دهد که چگونگی برقراری ارتباط نورون های خاص بافت چربی با سایر قسمت های بدن را بررسی نمایند.
یو وانگ(Yu Wang)، نویسنده اول این مطالعه، توضیح می دهد: این تحقیق از راه ترکیب این روش های جدید امکان پذیر شد. زمانی که ما برای نخستین بار این پروژه را شروع کردیم، ابزارهای موجود برای پاسخ به این سوالات وجود نداشت.
یافته منحصر به فرد این مطالعه، کشف نورون های حسی بود که از ستون فقرات به بافت چربی منشعب می شوند. این نورون های حسی مستقیماً با بخشی از مغز به نام گانگلیون ریشه خلفی (dorsal root ganglia) ارتباط برقرار می کنند.
لی یه (Li Ye)، یکی از نویسندگان ارشد این پژوهش می گوید: کشف این نورون ها برای نخستین بار نشان داده است که مغز شما به جای دریافت منفعلانه پیام هایی در مورد چربی ها، به صورت فعال آنها را بررسی می کند.


چه نوع پیام هایی از این نورون های حسی به مغز ارسال می شود؟
محققان ارتباط این نورون های حسی را مسدود کردند و شاهد افزایش فعالیت متابولیک در بافت چربی بودند. هنگامی که ارتباط نورون حسی با مغز قطع شد، سیستم عصبی سمپاتیک وارد چرخه شد و آغاز به تبدیل سلول های چربی سفید به چربی قهوه ای کرد. این مکانیسم فرآیندهای چربی سوزی بدن را زیاد می کند.
محققان گمان می کنند که این دو سیگنال عصبی متضاد امکان دارد در کنار هم برای حفظ نوعی تعادل متابولیک کار کنند. سیستم عصبی سمپاتیک فرآیندهای چربی سوزی را فعال می کند، در حالیکه مسیر عصبی حسی این فرایند را غیرفعال می کند.
لی توضیح می دهد: این فرایند به ما می گوید که مغز تنها یک دستورالعمل یکسان به بافت چربی ارسال نمی نماید. این مورد ظرافت بیشتری دارد. این دو نوع نورون مانند پدال گاز و ترمز برای چربی سوزی عمل می کنند.
اکتشافات بنیادی اغلب منجر به ایجاد انبوهی از سؤالات جدید می شود که احتیاج به تحقیق بیشتر دارند و این مطالعه هم از این قاعده مستثنی نیست. تمام یافته هایی که در این مرحله میتوان به وضوح ثابت کرد اینست که مسیر ارتباطی نورون حسی تازه کشف شده برای سالم نگه داشتن بافت چربی خیلی مهم است. سوالات دیگری به سرعت شکل گرفتند.
بعنوان مثال، چه نوع پیام هایی از راه این نورون های حسی بافت چربی به مغز می رسند و از آن خارج می شوند؟ آیا قسمت های مختلف گانگلیون ریشه خلفی عملکردهای متابولیکی متفاوتی را در بافت چربی هدایت می کنند؟ و مهم تر از همه، آیا میتوان این مسیرها را از نظر درمانی برای درمان چاقی یا بیماری های متابولیک تعدیل کرد؟
این مطالعه در مجله "Nature" انتشار یافته است.1401/06/11
12:04:24
5.0 / 5
313
تگهای خبر: ابزار , تولید , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک