URLمنتخب اخبار فضایی روزهای اخیر از نگاه پایگاه اسپیس

منتخب اخبار فضایی روزهای اخیر از نگاه پایگاه اسپیس

به گزارش کوتاه کننده لینک، پایگاه خبری ˮاسپیسˮ تصاویر زیبایی از رخدادهایی فضایی که به تازگی صورت گرفته و بسیار پربازدید بوده اند منتشر نموده است که در بین آنها جزئیات آخرین خبر در رابطه با مأموریت آرتمیس ناسا بسیار اعجاب انگیز است.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، در ادامه برخی اخبار و تصاویر فضایی منتخب روزهای اخیر که پایگاه فضایی "اسپیس" آنها را منتشر نموده بررسی خواهیم کرد.

ماموریت ماه آرتمیس ۱ به سکوی پرتاب رسید


موشک بزرگ آرتمیس ۱ ناسا روز سه شنبه هفته گذشته(۱۷ اوت) به سمت سکوی پرتاب خود منتقل شد. هدف این مأموریت انجام یک پرواز آزمایشی بدون سرنشین توسط موشک بزرگ سیستم پرتاب فضایی(SLS) و فضاپیمای اوریون در ۲۹ اوت است. موشک "ماه" سیستم پرتاب فضایی غول پیکر ناسا که در بالای آن یک کپسول بدون سرنشین قرار دارد، سه شنبه شب قبل از اولین پرواز آزمایشی، انتقال چند ساعته را به سمت سکوی پرتاب خود شروع کرد.
این موشک ۹۸ متری مقرر است اولین مأموریت خویش را به فضا بدون حضور هیچ انسانی، در ۲۹ اوت آغاز کند. این یک سفر بسیار مهم به ماه برای برنامه "آرتمیس"(Artemis) ناسا خواهد بود که با تاخیر طولانی روبرو شده است. این مأموریت، تلاش چند میلیارد دلاری آمریکا برای بازگرداندن انسان به سطح ماه است که تمرینی برای مأموریت های آینده به مریخ به حساب می آید.

راهپیمایی فضایی روسیه به علت مشکل برقی لباس فضایی ناتمام ماند


راهپیمایی فضایی روسیه در خارج از ایستگاه فضایی بین المللی چهارشنبه(۱۷ اوت) بعد از آنکه یک فضانورد با لباس فضایی گرفتار یک مشکل الکتریکی با لباس فضایی خود شد، زودتر از زمان اصلی به پایان رسید. "اولگ آرتیمف"(Oleg Artemyev) فرمانده مأموریت اکسپدیشن ۶۷ بعد از گزارش نوسانات ولتاژ در باتری لباس فضایی اورلان خود، دستور بازگشت به هوابند را داد.

اکسیژن مریخ را میتوان با استفاده از پلاسما از جو استخراج کرد


برای دریافت اکسیژن در مریخ، کاوشگران آینده امکان دارد به دنبال استفاده از پلاسما باشند. در این تکنیک پیشنهادی از "الکترون های گلوله مانند"(bulletlike electrons) استفاده می شود که این الکترون ها هم به مولکول های مونوکسید کربن در جو سیاره سرخ برخورد می کنند.

غبار سیارک ریوگو از منظومه شمسی بزرگ تر است


بخش هایی از سیارک ریوگو قدیمی تر از منظومه شمسی هستند. گرد و غباری که نمایانگر مواد قبل از خورشیدی(pre-solar) بودند، روی سطح این جهان کوچک مشاهده شد که آنها بازتاب دانه های باستانی یافت شده در چندین شهاب سنگ کندریتی کربنی هستند.

یخ تاق های قمر "مشتری"


محققان دانشگاه تگزاس در آستین در مطالعه اخیرشان سرنخ های جدیدی در رابطه با پوسته یخی قمر مشتری معروف به "اروپا" عرضه کرده اند. در زیر پوسته یخی ضخیم قمر مشتری به نام "اروپا"(Europa) اقیانوسی عظیم است که در آن برف ها بر روی قله های یخی و دره های زیر آب شناور هستند. برف عجیب زیر آب در زیر یخ تاق های روی زمین هم وجود دارد، اما تحقیقات جدید نشان داده است که احیانا همین مساله در مورد قمر مشتری هم صادق است. در واقع امکان دارد این امر در ساختن پوسته یخی اروپا نقش داشته باشد.
یخ تاق(Ice shelf) که در فارسی سکوی یخی، یخ رف، یخ سکو، یخ پشته و تاقچه یخی هم نامیده می شود، بستری ضخیم و شناور از یخ است و جایی که یخچال های طبیعی یا یخسارها به سمت کناره ها یا سطح اقیانوس جریان یابند شکل می گیرد.
برف زیر آب بسیار خالص تر از سایر انواع یخ است. این بدان معناست که پوسته یخی "اروپا" می تواند بسیار کمتر از آنچه قبلا تصور می شد شور باشد. این اطلاعات بسیار مهمی برای دانشمندان ماموریتی است که فضاپیمای اروپا کلیپر ناسا را ​​آماده می کنند چون که این ابزار از یک رادار برای اسکن زیر پوسته یخی استفاده می نماید تا ببیند آیا اقیانوس اروپا می تواند به منظور زندگی مناسب باشد یا خیر.
اطلاعات جدید مهم می باشد چونکه نمک به دام افتاده در یخ می تواند بر چگونگی و عمق رادار در پوسته یخی تأثیر بگذارد. توانایی پیشبینی این که یخ از چه چیزی تشکیل شده است به دانشمندان کمک می نماید تا داده ها را درک کنند.

رمز و راز ابر گوگرد زهره توسط مدل کامپیوتری بررسی شد


زهره جوی دارد که با اسید سولفوریک ترکیب شده است. کار با یک مدل کامپیوتری جدید نشان داده است که چرا امکان دارد این گونه باشد. دانشمندان مسیر جدیدی برای ایجاد دی سولفور (آلوتروپ گوگرد متشکل از دو اتم گوگرد) در درون ابرهای زهره پیدا کردند.

فیزیک ماده فوق بحرانی امکان دارد چندان پیچیده نباشد


ماده در شرایط فشار و حرارت شدید، زمانی که مایع و گاز خواص بسیار مشابهی از خود نشان می دهند، امکان دارد توضیح ساده ای داشته باشد. تحقیقات جدید نشان داده است که این مرحله فوق بحرانی ماده امکان دارد قوانین جهانی بین فازهای مایع و گاز ماده را به نمایش بگذارد.

تپ اخترها می توانند به تشخیص امواج گرانشی کمک کنند


ستاره شناسان امیدوارند از تپ اخترهای پراکنده در اطراف کهکشان بعنوان آشکارساز امواج گرانشی غول پیکر استفاده نمایند. تپ اخترهای میلی ثانیه ای به علت سرعت شگفت آورد خود می توانند دقت فوق العاده ای را در بازه های زمانی بسیار طولانی حفظ کنند و آن تپ اخترهای میلی ثانیه ای آشکارسازهای موج گرانشی کاملی هستند.

عملکرد رصدخانه اشعه ایکس چین در تشخیص یک میدان مغناطیسی


یک تلسکوپ پرتو ایکس چینی قوی ترین میدان مغناطیسی که تابحال ثبت شده را شناسایی کرد. رصدخانه تلفیقی پرتوهای ایکس پرانرژی(HMXT) میدان مغناطیسی بیشتر از ۱.۶ میلیارد تسلا، حدودا دو برابر رکورد قبلی از یک ستاره مغناطیسی عجیب به نام J۰۲۴۳.۶+۶۱۲۴ را شناسایی کرد.

کشف منشا سیارک ها


این همه سنگ های فضایی که به سیاره ما برخورد می کنند از کجا می آیند؟ نتایج یک تحقیق جدید نشان داده است که بزرگ ترین شهاب سنگ ها از بخش انتهایی سیارک می آیند و این به آن معناست که قسمت انتهایی سیارک با عبور سنگ فضایی از جو تجزیه می شود.1401/05/31
20:57:37
5.0 / 5
348
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک