URLرئیس پژوهشگاه بیوتكنولوژی خبرداد؛

خودکفایی در تولید غده بذری سیب زمینی عاری از ویروس

خودکفایی در تولید غده بذری سیب زمینی عاری از ویروس

کوتاه کننده لینک: رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی اجرای برنامه خودکفایی تولید غده بذری سیب زمینی عاری از ویروس را نمونه موفقی از اثربخشی تحقیقات پژوهشگاه عنوان نمود.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از مهر، دکتر صالحی جوزانی در سخنرانی امروز خود در مراسم افتتاحیه رویداد تکنولوژی های جدید کشاورزی که بامداد چهارشنبه ۲۶ مرداد در محل دایمی نمایشگاههای بین المللی تهران انجام شد با اشاره به تحولات تکنولوژیکی که در عرصه کشاورزی در جریان است و آینده کشاورزی جهان را متحول خواهد کرد، اظهار داشت: طبق پیش بینی ها، کشاورزی جهان در سال ۲۰۵۰ بیش از هر چیز تحت تاثیر ۱۴، ۱۵ تکنولوژی جدید همچون کشاورزی در بیابان، کشاورزی عمودی، کشاورزی با آب دریا، گوشت مصنوعی، پرینترهای سه بعدی، هوش مصنوعی، بلاکچین، نانوتکنولوژی و... قرار خواهد گرفت که بیشترین آنها در رابطه با بیوتکنولوژی هستند. هم اکنون بیوتکنولوژی در میان پنج فناوری برتر در دنیا با کسب ۳۲ درصد کل گردش مالی جهانی این فناوری ها در رتبه اول قرار دارد.
وی اشاره کرد: گردش مالی جهانی بیوتکنولوژی نزدیک به ۷۰۰ میلیون دلار است که بیش از ۱۰ درصد آن به بیوتکنولوژی کشاورزی اختصاص دارد. بدین ترتیب اگر بخواهیم طبق هدفگذاری اسناد بالادستی، سه درصد بازار جهانی زیست فناوری را در اختیار بگیریم باید سهم خود در زمینه بیوتکنولوژی کشاورزی را از حدود ۳۰۰، ۴۰۰ میلیون دلار فعلی به حدود ۱.۸ تا دو میلیارد دلار افزایش دهیم.
رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی اشاره کرد: چالش ها و موانع مختلفی در راه رسیدن به کشاورزی دانش بنیان در کشور وجود دارد که همچون آنها سرمایه گذاری پایین در بخش کشاورزی، پایین بودن تعداد شرکت های دانش بنیان و استارتاپ های کشاورزی، عدم حمایت کافی از ایجاد و تقویت شرکت های دانش بنیان، پایین بودن ضریب نفوذ دانش و فناوری در بخش (کمتر از ۶ درصد) و عدم شکل گیری زنجیره ارزش است.
وی با اعلان اینکه سهم کشاورزی از استارتاپ های کشور تنها حدود ۵ درصد است، گفت: در مجموع حدود هزار شرکت و هسته فناور و استارتاپ در زمینه کشاورزی فعال می باشند که امیدواریم با ایجاد نظام نوین نوآوری و فناوری کشاورزی تعداد شرکت های فعال در این عرصه را افزایش دهیم. خوشبختانه با ایجاد پارک های فناوری و دهکده های نوآوری حرکت خوبی در این جهت شروع شده است.
صالحی جوزانی در عین حال ایجاد پلت فرم های تجاری سازی فناوری های کشاورزی و منتورینگ و حرکت به سمت نوآوری باز و مشارکت هرچه بیشتر بخش خصوصی در رفع چالش های این حوزه را ضروری خواند.
رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با اشاره به اینکه این پژوهشگاه که تنها حدود ۲۱ سال از تاسیس آن می گذرد توانسته به هاب بیوتکنولوژی کشاورزی در کشور تبدیل گردد، گفت: در امتداد شکل دهی شبکه و زنجیره بیوتکنولوژی کشاورزی کشور، تقویت ارتباط با معاونت های اجرائی و همکاری با شرکت های دانش بنیان و ستادهای فناوری و... را در دستور کار قرار داده ایم و می خواهیم امسال حداقل با ۲۰ شرکت خصوصی قرارداد ببندیم که خوشبختانه امروز با ۱۲ شرکت قرارداد انتقال فناوری امضا می نماییم.
رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در ادامه اجرای برنامه خودکفایی تولید غده بذری سیب زمینی عاری از ویروس را نمونه موفقی از اثربخشی تحقیقات پژوهشگاه عنوان نمود و اظهار داشت: با اجرای این برنامه، کشور از واردات سالانه سه میلیون دلار بذر سیب زمینی کاملا بی نیاز شده است. این پژوهشگاه هر ساله هسته اولیه بذر ۱۷ رقم سیب زمینی را تولید و در اختیار ۲۰ شرکت بخش خصوصی قرار می دهد که علاوه بر اشتغالزایی برای ۲۱۰ نفر، تا حالا در مجموع ۴۵ میلیون دلار صرفه جویی ارزی به همراه داشته است.
دکتر صالحی جوزانی اشاره کرد: در امتداد توسعه این قبیل برنامه های اثربخش و پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان و فعالان حوزه تکنولوژی های جدید کشاورزی، برگزاری سالانه دو تا سه رویداد تکنولوژی های جدید کشاورزی را در دستور کار داریم که اولین دوره آن امروز با محوریت بذر و کشت بافت گیاهی، زیست فناوری گیاهی، کشاورزی عمودی و کشاورزی دقیق و هوشمند انجام می شود.
وی اشاره کرد: در این رویداد، تفاهم نامه همکاری هشت جانبه تولید هسته های اولیه سالم ارقام میوه های گرمسیری، نیمه گرمسیری، معتدله و سردسیری، سبزی و صیفی و گل و گیاهان زینتی بین پژوهشگاه و موسسه تحقیقات علوم باغبانی، مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال، مؤسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور، معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، انجمن صنفی کشت بافت گیاهی ایران و صندوق پشتیبانی از توسعه نهال در بخش کشاورزی منعقد می شود.
وی درباب اهمیت اجرای این طرح اظهار داشت: باغبانی، ۲۰ درصد وزنی تولیدات کشاورزی و ۴۰ درصد ارزش صادرات کشاورزی کشور و ۳۷ درصد اشتغال بخش کشاورزی کشور - ۷ درصد کل اشتغال کشور - را به خود مختص کرده است. یکی از اشکالات عمده در زمینه باغبانی در زنجیره تولید نهال سالم و گواهی شده است که تلاش داریم با تجربه خوبی که در سالم سازی ارقام و پایه های باغی داریم این زنجیره را ایجاد نماییم.
رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی اشاره کرد: دومین اتفاق بزرگی که در رویداد امروز شاهد آن خواهیم بود، ایجاد شبکه و انجمن شتابدهی تکنولوژی های جدید کشاورزی است که در این جهت تفاهم نامه سه جانبه ای بین نمایندگان شتاب دهنده ها، ستاد توسعه زیست فناوری و پژوهشگاه امضا می شود. علاوه بر این دو تفاهم نامه، ۱۰ قرارداد توسعه و انتقال فناوری به بخش خصوصی هم منعقد می شود. در این رویداد ضمن برگزاری دو پنل تخصصی در حوزه صنعت بذر و صنعت کشت بافت، میزبان سفرای ترکمنستان و قرقیزستان، معاون سفیر و نمایندگان سفارت روسیه و نمایندگان سفارت عراق هستیم که با حضور در رویداد زمینه های همکاری مشترک و واردات محصولات بیوتکنولوژی کشاورزی از ایران را بررسی می کنند.
دکتر خاکدامن، معاون ستاد توسعه زیست فناوری بود که در معرفی برنامه های حمایتی ستاد اظهار داشت: در حوزه توسعه فناوری، حمایت بذری از تیم های فناور در شتاب دهنده ها و تقسیم کار ملی زیست فناوری و در حوزه توسعه بازار، پشتیبانی از تولید و ورود به بازار و پشتیبانی از افزایش مقیاس در بازار ملی و بین المللی را در دستور کار داریم. حاصل این حمایت ها تولید ۱۶۷ محصول با پتانسیل ارزی هزار و ۳۰۴ میلیون دلار است.
وی در ادامه از افتتاح اولین صندوق سرمایه گذاری PE کشور در شهریورماه سال جاری آگاهی داد و اظهار داشت: پس از این صندوق که در زمینه سلامت راه اندازی شده، دومین صندوق را در زمینه امنیت غذایی راه اندازی خواهیم کرد. مجموعه سرمایه صندوق امنیت غذایی، ۱۰ هزار میلیاردریال خواهد بود که ۵۰ درصد توسط موسسان و ۵۰ درصد توسط پذیره نویسی عمومی تامین می شود.


منبع:

1401/05/28
17:19:53
5.0 / 5
355
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک